Дрогобицько-Самбірська єпархія УПЦ КП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дрогобицько-Самбірська єпархія
Герб Єпархії
Герб Єпархії
Основні дані
Церква Українська православна церква — Київський патріархат
Заснована 1992
Юрисдикція Львівська область
Єпархіальний центр Дрогобич
Кафедральний собор Собор свт. Павла Конюшкевича та Успіння Пресвятої Богородиці
Благочинь 10
Парафій 216
Священиків 179
Офіційний сайт Дрогобицько-Самбірська єпархія УПЦ КП
Титул правлячого
архієрея
Архиєпископ Дрогобицький і Самбірський
Правлячий архієрей
Правлячий архієрей Яків

Дрогобицько-Самбірська єпархія є однією з церковно-адміністративних територіальних одиниць Української Православної Церкви Київського Патріархату. Утворена внаслідок розділення Львівської єпархії УПЦ КП на дві частини: Львівську і Дрогобицьку (Постанова Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 8 вересня 1992 року «Про розділення Львівської єпархії на дві частини: Львівську і Дрогобицьку»).

Історія[ред.ред. код]

Дрогобицько-Самбірська єпархія є одною зі спадкоємниць і правонаступниць найдавніших православних єпископських кафедр України – Перемишльської. Датою заснування Перемишльської єпархії прийнято вважати І пол. ХІІІ ст. (1219-1220 рр.). Однак, витоки адміністративної структури єпархії сягають часів далеко до офіційного Хрещення Руси-України. Як відомо, християнство на Галицьких землях ширилось завдяки сприятливого географічного розташування, активним контактам місцевого купецтва з країнами Сходу та Заходу, передусім – Візантією та південними слов’янами. Включення Прикарпаття до складу Давньої Чеської держави зумовило появу на її теренах перших проповідників християнства — учнів просвітителів слов’ян братів Кирила та Мефодія. Таким чином, ще до Хрещення Руси-України 988 року східно-християнська традиція та греко-слов’янський обряд набули поширення на теренах Західноукраїнських землях.

Успенський собор у Самборі

Існує думка, що за часів Київського князя св. Володимира Великого на теренах Західної Руси-України могла бути заснована ним (або його сином Ярославом Мудрим) осібна Перемишльська єпархія. Підтвердженням цьому є віднайдені археологами початки храмового християнського будівництва в Перемишлі Х-ХІ ст., зокрема кам’яна церква-ротонда, відкрита в 1958-1960 роках археологічною експедицією під керівництвом А. Жакі на подвір’ї замку. У 1982-1985 роках проводились повторні археологічні дослідження фундаментів храму, які засвідчили, що побудова цієї церкви разом з Перемишльським кам’яним палацом датується 2-ю половиною Х ст. або 18-30 роками ХІ ст. Отже, протягом ХІ - першої половини ХІІІ ст. церква-ротонда і палац входили до комплексу забудови князівського двору в Перемишлі. Зважаючи на політико-адміністративне значення тогочасного Перемишля, можна припустити, що у самому Перемишлі та його околицях на той час могла існувати значно більша кількість християнських храмів. Також важливим аргументом можливого існування єпископської кафедри у Перемишлі є відкриття А. Жакі в 1959-1964 рр. решток церкви св. Іоана Хрестителя, побудованої на дитинці князем Володарем Ростиславовичем у 1119-1124 рр., у якій він і був похований в 1125 році. Перемишльська єпархія, як і інші єпархії давньої Руси після її хрещення, входила до складу Київської митрополії Константинопольського Патріархату.

У 1303–1347, 1371-1414 роках Перемишльська єпархія разом з єпископськими кафедрами: Галицькою, Володимирською, Луцькою, Туровською та Холмською, була прилучена до утвореної Галицької митрополії Константинопольського Патріархату. З 1422 року перемишльські єпископи, починаючи від Іллі (1421-1440 рр.), титулуються як «Перемишльські і Самбірські», а з 1668 р. від єпископа Антонія Винницького (1650-1679 рр.) і «Сяноцькі».

Храм-музей Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього у Дрогобичі

У Патріаршому, або Никонівському літописі, міститься повідомлення про самостійну Самбірську єпархію. Значення церковного центру стародавній Самбір здобув, безсумнівно, ще в часи політичної незалежності галицьких земель. Церковна традиція про окрему Самбірську єпископію знаходить підтвердження у грамоті 1422 року про розмежування королівських і монастирських земель у Самбірському повіті. На користь версії про стародавність Самбірської єпархії говорить і факт поховання князя Лева у Спаському монастирі поблизу Самбора. Адже «де був князь, там повинен був бути і єпископ». Однак, це питання на сьогодні залишається відкритим. В історичних джерелах збереглися імена трьох Самбірських єпископів: Авраама (1254), Євфимія (1292) і Антонія (1295). Після проголошення частиною Київської митрополії Берестейської унії з Римом 1596 р., Перемишльська єпархія залишалась вірною Святій Кафоличній Православній Церкві до 1691 року. 23 червня того ж року перемишльський єпископ Інокентій Винницький, будучи тайним уніатом, у Варшаві проголосив себе і всю православну паству Перемишльської єпархії приналежними до унії. Фактично, лише 28 квітня 1693 року, стараннями того ж єпископа, впроваджено унію у всій Перемишльській єпархії.

У зв'язку з приєднанням Західних областей України до складу СРСР у 1939 році, частина Перемишльської єпархії з єпископською столицею у Перемишлі відійшла до складу Польської Народної Республіки, а інша її частина — Самбірська, увійшла до складу УРСР. З усталенням кордону 1945 року відбувся перерозподіл областей і Самбір, як районний центр, увійшов до щойно утвореної Дрогобицької області. У 1946 році на території Дрогобицької області було створено Дрогобицько-Самбірську єпархію Російської Православної Церкви, як спадкоємницю давньої православної Перемишльської єпархії, а точніше її Самбірської частини. У зв'язку з тим, 25 лютого 1946 року висвячено на єпископа Дрогобицького і Самбірського священика Михайла Мельника, доктора богослів'я. Після смерті єпископа 9 жовтня 1955р., та внаслідок ліквідації Дрогобицької області у травні 1959 року, Дрогобицько-Самбірська єпархія увійшла до складу зорганізованої Львівсько-Тернопільської єпархії, з об’єднанням православних областей Львівської, Станіславської (нині Івано-Франківської), Дрогобицької та Тернопільської (1961 р.). Після проголошення незалежності України, розпочався активний рух за створення незалежної Автокефальної Помісної Української Православної Церкви.

Після Всеукраїнського Об'єднавчого Собору (червень 1992 року) між УАПЦ і УПЦ було вирішено відновити Дрогобицько-Самбірську єпархію, спадкоємницю давньої Української православної Перемишльської єпархії у складі незалежної Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Архіреї єпархії[ред.ред. код]

Керуючі Дрогобицько-Самбірською єпархією:

Сьогодення[ред.ред. код]

На сьогоднішній день Дрогобицько-Самбірська єпархія поділена на десять благочинь, або благочинних округів (районів) на чолі з благочинними.

Межі благочинь встановлено відповідно до державно-територіального поділу Львівської області. До єпархії належать такі райони Львівської області: (Дрогобицький, Жидачівський, Миколаївський, Мостиський, Самбірський, Сколівський, Старосамбірський, Стрийський, Турківський, Яворівський).

Станом на 1 січня 2013 року Дрогобицько-Самбірська єпархія УПЦ КП нараховує:

 • парафій — 216;
 • священнослужителів — 179;

На території єпархії діють:

 • братства;
 • сестринства;
 • недільні школи;
 • молодіжні братства.

При єпархіальному управлінні діють такі відділи:

 • Сім'ї та молоді;
 • Духовно-патріотичного виховання у зв'язках із Збройними Силами та іншими військовими формуваннями;
 • Історичної пам’яті та духовної спадщини Дрогобицько-Самбірської єпархії.
 • Видавничий;
 • Прес-служба.

Видавався щомісячний часопис «Єпархіальний вісник» з 1 січня 2004 року по 2011 року друкований орган Дрогобицько-Самбірської єпархії. Головним редактором був — канцлер Дрогобицько-Самбірської єпархії митрофорний протоієрей Микола Біляк

Храми єпархії[ред.ред. код]

Дрогобицьке благочиння, благочинний прот. Ігор Пулик[ред.ред. код]

с. Верхні Гаї церква Пресвятої Трійці настоятель прот. Степан Мотичак

с. Волоща церква Архистратига Михаїла настоятель прот. Святослав Маличкович

с. Нагуєвичі церква св. Миколая настоятель митр. прот. Андрій Безушко

с. Сторона церква св. Миколая Чудотворця, настоятель прот. Федір Гудзар

м. Стебник церква Архистратига Михаїла настоятель митр. прот. Михайло Комарницький

м. Трускавець церква прп. Агапіта Печерського настоятель прот. Петро Потоцький

м. Трускавець церква Благовіщення Пресвятої Богородиці настоятель митр. прот. Ігор Пулик

Жидачівське благочиння, благочинний митр. прот. Стефан Гарасимів[ред.ред. код]

м. Жидачів церква Всіх Святих настоятель митр. прот. Стефан Гарасимів

с. Межиріччя церква Покрови Пресвятої Богородиці настоятель митр. прот. Роман Б'єган

с. Піддністряни церква св. Костянтина і Олени (1891) настоятель прот. Іван Михальчак

с. Сидорівка церква св. влмч. Димитрія Солунського настоятель прот. Петро Бойчин

Миколаївське благочиння[ред.ред. код]

м. Миколаїв церква Різдва Пресвятої Богородиці настоятель прот. Ігор Ляхович

с. Березина церква настоятель прот. Ігор Фока

с. Вербіж церква настоятель прот. Микола Сліпецький

с. Київець церква св. Василія Великого нвстоятель митр. прот. Іван Майкут

с. Колодруби церква настоятель прот. Ігор Денікевич

смт. Розділ церква настоятель прот. Василь Хомин

с. Тернопілля церква св. ап. Петра і Павла настоятель прот. Іван Владика

Мостиське благочиння, благочинний прот. Ярослав Кочмар[ред.ред. код]

с. Годині церква покладення чесної ризи Пресвятої Богородиці настоятель прот. Володимир Городецький

с. Раденичі церква Успіння Пресвятої Богородичі настоятель митр. прот. Миколай Різничка

Сколівське благочиння, благочинний прот. Юрій Еліяшевський[ред.ред. код]

с. Верхня Рожанка церква СВятого Духа настоятель прот. Ярослав Левицький

с. Завадка церква настоятель прот. Іван Гайванович

с. Росохач церква Покрови Пресвятої Богородиці настоятель митр. прот. Володимир Марцинів

Самбірське благочиння, благочинний прот. Микола Бухній[ред.ред. код]

с. Бабина церква св. ап. Івана Богослова настоятель прот. Володимир Припін

с. Загір'я настоятель прот. Богдан Побурчак

с. Задністря церква Введення в храм Пресвятої Богородиці настоятель митр. прот. Микола Бухній

с. Луки церква Трьох святих настоятель митр. прот. Леонід Городиський

м. Новий Калинів церква св. кн. Володимира настоятель митр. прот. Ярослав Фабіровський

с. Нагірне настоятель прот. Василь Бухній

с. Орховичі настоятель прот. Богдан Побурчак

с. Ралівка церква настоятель прот. Володимир Лернатович

м. Самбір церква Успення Пресвятої Богородиці настоятель митр. прот. Олександр Швець

м. Самбір церква св. архидиякона Степана настоятель прот. Андрій Кубай

с. Чайковичі церква св. Іоана Хрестителя настоятель прот. Василь Попович

с. Чуква церква Різдва Пресвятої Богородиці настоятель прот. Василь Бухній

Старосамбірське благочиння, благочинний прот. Іван Білик[ред.ред. код]

с. Бусовисько церква Собру Пресвятої Богородиці настоятель прот. Іван Білик

м. Добромиль церква Зіслання Святого Духа настоятель прот. Степан Гринів

Стрийське благочиння, бдагочинний Йосиф Дорошевич[ред.ред. код]

м. Моршин церква Покрови Пресвятої Богородиці, настоятель митр. прот. Йосип Дорошевич

с. Подорожнє церква Бгоявлення Господнього настоятель прот. Михайло Ясмельницький

Турківське благочиння благочинний прот. Роман Кавчак[ред.ред. код]

с. Вовче церква св. влмч. Димитрія Солунського настоятель митр. прот. Роман Кавчак

с. Жукотин церква св. влмч.Пантелеймона настоятель архимандрит Пантелеймон (Староста)

смт. Бориня церква Всіх Святих Українських настоятель митр. прот. Казимир Ільницький

с. Нижня Яблунька церква Преображення Господнього настоятель митр. прот. Богдан Малий

с. Нижня Яблунька церква Різдва Пресвятої Богородиці настоятель о.Миколай

с. Верхня Яблунька церква Пресвятої Тройці настоятель митр. прот. Йосиф Пограничний

с. Боберка церква Свято-Вознесенська настоятель прот. Роман Цап

м. Турка церква Свято-Покровська настоятель прот. Михаїл Благун

м. Турка церква Свято-Миколаївська настоятель митр. прот. Ігор Стецишин

с. Сянки церква Свято-Вознесенська настоятель митр. прот. Іван Квич

с. Ільник церква Святого Духа настоятель прот. Роман Гобрей

с. Шум'яч настоятель митр. прот. Роман Уруський

с. Завадівка настоятель о.Іван

с. Верхнє настоятель о.Іван Москаль

с. Нижнє Висоцьке настоятель прот. Роман Роль

с. Верхнє Висоцьке настоятель митр. прот. Федір Савчак

с. Комарники церква Різдва св. пророка Івана Хрестителя настоятель прот. Володимир Федак

с. Верхнє Гусне церква настоятель митр. прот. Іван Нанівський

с. Явора церква настоятель митр. прот. Василь Данилів

с. Либохора настоятель митр. прот. Іван Булельо

Яворівське благочиння, благочинний прот. Володимир Дадак[ред.ред. код]

с. Віжомля церква Воскресіння Христового настоятель митр. прот. Петро Криворізко

с. Грушів церква Арх. Михаїла настоятель прот. Роман Івасейко

с. Молошковичі церква Різдва Пресвятої Богородиці настоятель прот. Василь Івасейко

с. Мужиловичі церква Свято-Михайлівська настоятель митр. прот. Михайло Цебенко

с. Новий Яр церква св. Параскеви Сербської (1516) настоятель прот. Василь Івасейко

с. Підрясне церква Покрови Пресвятої Богородиці настоятель прот. Антоній Балух

с. Прилбичі церква Собору Пресвятої Богородиці (1654) настоятель митр. прот. Ігор Глушак

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]