Дрон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Group photo of aerial demonstrators at the 2005 Naval Unmanned Aerial Vehicle Air Demo.jpg
Бойовий виліт MQ-9 Reaper в Афганістані, 2008 рік

Дрон (англ. drone — трутень) — Безпілотний літальний апарат (БПЛА) військового чи цивільного призначення, різновид військового робота; в ширшому сенсі — мобільний, автономний апарат, запрограмований на виконання якихось завдань (наприклад, автономні системи, створені для польоту, розроблені для виконання місій, потенційно небезпечних для людини).

Завдання і класифікація[ред.ред. код]

Існують десятки різних типів безпілотних літальних апаратів; вони в основному діляться на дві категорії: ті, які використовуються для розвідки й спостереження, та ті, що мають на озброєнні ракети й бомби. Використання дронів швидко зростає в останні роки, тому що, на відміну від пілотованих літаків, вони можуть перебувати в повітрі протягом багатьох годин[1].

Історія[ред.ред. код]

У 1948 році в США було створено розвідувальний безпілотний літальний апарат — AQM-34. Його перший політ відбувся 1951 року, тоді ж «безпілотник» був запущений у масове виробництво. Він став першим серійно побудованим БПЛА.

Досі Сполучені Штати, Велика Британія й Ізраїль є єдиними країнами, які використовували озброєні безпілотні літаки в бою.

2014 року в ході військових дій на сході України Російська Федерація часто застосовує безпілотники для розвідки на Донбасі. З осені цього ж року дрони використовуються також і місією спостерігачів ОБСЄ для нагляду за обстановкою в зоні бойових дій, хоча радіоелектронні засоби військ РФ блокують їх роботу.

БПЛА Taranis UCAV (розробки британської BAE Systems) із двигуном Adour Mk951 є найсучаснішим британським апаратом (розробка ведеться з 2006)[2].

Ринок[ред.ред. код]

Дрони Reaper коштують $12 млн[3].
Антибраконьєрські БПЛА коштують приблизно $ 2500[4].

Згідно з опублікованою інформацією, розробка нігерійського дрона GULMA і навчання 15 операторів ви́йшли для уряду Нігерії в суму до 3,5 мільйона доларів[5].

Teal Group,  консалтингова фірма в галузі захисту з Вірджинії, за оцінками в 2013 році прогнозує, що світовий ринок для досліджень, розробок і закупівлі безпілотників виросте більш ніж удвічі протягом наступного десятиліття, з $  5,2 млрд на рік до $ 11,6 млрд. на рік.

Типи дронів США[ред.ред. код]

  • Reapers, Predators & Sentinel
  • Global Hawks and RQ-170 Sentinel drones

Застосування[ред.ред. код]

  • контроль переміщення людей, техніки, ідентифікація тварин (тегованих);
  • логістика: переміщення вантажів, постачання (у т.ч. медичне) до важкодоступних місцевостей;
  • сільське господарство: обробка культур пестицидами;
  • дика природа: відстеження браконьєрів;
  • розвідка: оптична, лазерна, телевізійна, радіаційна.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]