Дрон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дрони на військовій базі Naval Air Station Patuxent River, 2005 рік.
Бойовий виліт MQ-9 Reaper в Афганістані, 2008 рік

Дрон (англ. drone — трутень) — безпілотний літальний апарат (БПЛА) військового чи цивільного призначення, різновид військового робота; в ширшому сенсі — мобільний, автономний апарат, запрограмований на виконання якихось завдань (наприклад, автономні системи, створені для польоту, розроблені для виконання місій, потенційно небезпечних для людини).

Завдання і класифікація[ред. | ред. код]

Існують десятки різних типів безпілотних літальних апаратів; вони в основному діляться на дві категорії: ті, які використовуються для розвідки й спостереження, та ті, що мають на озброєнні ракети й бомби. Використання дронів швидко зростає в останні роки, тому що, на відміну від пілотованих літаків, вони можуть перебувати в повітрі протягом багатьох годин[1].

Історія[ред. | ред. код]

1948 року в США було створено розвідувальний безпілотний літальний апарат — AQM-34. Його перший політ відбувся 1951 року, тоді ж «безпілотник» був запущений у масове виробництво. Він став першим серійно побудованим БПЛА.

Досі США, Британія й Ізраїль є єдиними країнами, які використовували озброєні безпілотні літаки в бою.

2014 року в ході військових дій на сході України Російська Федерація часто застосовує безпілотники для розвідки на Донбасі. З осені цього ж року дрони використовуються також і місією спостерігачів ОБСЄ для нагляду за обстановкою в зоні бойових дій, хоча радіоелектронні засоби військ РФ блокують їх роботу.

БПЛА Taranis UCAV (розробки британської BAE Systems) із двигуном Adour Mk951 є найсучаснішим британським апаратом (розробка ведеться з 2006)[2].

Ринок[ред. | ред. код]

Дрони Reaper коштують $12 млн[3]. Антибраконьєрські БПЛА коштують приблизно $ 2500[4].

Згідно з опублікованою інформацією, розробка нігерійського дрона GULMA і навчання 15 операторів ви́йшли для уряду Нігерії в суму до 3,5 мільйона доларів[5].

Teal Group,  консалтингова фірма в галузі захисту з Вірджинії, за оцінками в 2013 році прогнозує, що світовий ринок для досліджень, розробок і закупівлі безпілотників виросте більш ніж удвічі протягом наступного десятиліття, з $  5,2 млрд на рік до $ 11,6 млрд на рік.

Попит на безпілотну техніку зумовлений її практичністю не тільки у військовій сфері, а й корисністю в інших сферах людського існування. Зокрема, у країнах з великими агрохолиднгами (Україна, Польща, Китай тощо) активно запроваджується використання дронів для дослідження та аналізу стану землі, оцінки врожаїв та збитків, і оптимізації роботи сільськогосподарської техніки. Український стартап Drone.UA з 2016 року вийшов на міжнародний рівень і тепер не тільки виготовляє дронів для іноземних клієнтів, а й займається обробкою даних та удосконаленням своєї продукції. Однак популярнішими досі залишаються американські та китайські дрони. Ціна на такі стартує від $7-8 тиc.[6]

Типи дронів США[ред. | ред. код]

  • Reapers, Predators & Sentinel
  • Global Hawks and RQ-170 Sentinel drones

Застосування[ред. | ред. код]

  • контроль переміщення людей, техніки, ідентифікація тварин (тегованих);
  • логістика: переміщення вантажів, постачання (у тому числі медичне) до важкодоступних місцевостей;
  • сільське господарство: обробка культур пестицидами;
  • дика природа: відстеження браконьєрів;
  • розвідка: оптична, лазерна, телевізійна, радіаційна.

За даними видання Ґардіан, британське міноборони фінансує розробку автономних військових дронів. Ключова особливість такої збройної системи в тому, що вона самостійно буде обирати цілі, вирішувати, чи треба їх знищувати, і ліквідовувати «загрози» без участі людини.[7][8]

Інженери з кафедри робототехніки Цюріхського університету та Лабораторії інтелектуальних систем при Федеральній політехнічній школі Лозанни (EPFL) розробили дрон, який вміє набувати різноманітних конфігурацій, залежно від того, що йому треба зробити у польових умовах та адаптується до зміни центру ваги у режимі реального часу. Такі властивості розроблені спеціально для участі у рятувальних операціях.[9]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]