Дрона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дрона (санскр. द्रोण, droṇa IAST - «народжений в посудині») [1] [2] та Дроначарья (санскр. द्रोणाचार्य, droṇāchārya IAST) - герой давньоіндійського епосу «Махабхарата», [1] один з найважливіших персонажів старшого покоління, [1] навчив бойовим мистецтвам Пандавов і Кауравов . Дрона володів знаннями та майстерністю в різних видах військового мистецтва, в тому числі і в мистецтві володіння божественним зброєю. Його улюбленим учнем був Арджуна, а його сином - Ашваттхама. Дрона вважається частковим втіленням Бріхаспаті.


Дрона в Битві на Курукшетрі[ред. | ред. код]

Дрона засудив царевича Дурьодхану і його братів за узурпування влади в царстві і за вигнання Пандавів. Але так як Дрона перебував на службі в Хастінапурі, борг зобов'язував його битися на стороні Кауравів проти дорогих його серцю Пандавів. Дрона був одним з найбільш могутніх воїнів на Курукшетрі, що завдало найбільшої шкоди армії противника. За допомогою свого неперевершеного майстерності і різних видів зброї, непереможний Дрона власноруч убив декілька сот тисяч воїнів з армії Пандавів. Після загибелі Бхішми Дрона зайняв пост головнокомандуючого і очолював армію Кауравів з 11-го по 15-й день битви, викликаючи заздрість і досаду Карни, що також претендував на цей пост.

У ході битви Дрона запланував взяти Юдхиштхиру в полон. Для втілення цього плану в життя, Дурьодхана закликав на допомогу царя Бхагадатту, сина великого демона Наракасура. Бхагадатта був правителем царства Праджокіятса, що знаходилося на території сучасної Бірми. Бажаючи помститися за свого батька Наракасуру, раніше вбитого Крішною, Бхагадатта погодився битися проти Пандавів. Але, незважаючи на допомогу Бхагадатти, Дрона не зміг полонити Юдхиштхиру.

На 15-й день битви, спонукуваний Дхрітараштри, Дрона вирішив використовувати потужну зброю брахмаданду, що володіла могутністю семи великих мудреців. Так як ніхто крім Дрони не вмів володіти цією зброєю або протистояти йому, Дрона протягом всього п'ятнадцятого дня битви був непереможний. Спостерігав за всім Крішна придумав тоді хитрий план, за допомогою якого можна було зламати непереможного Дрону. Дотримуючись плану Крішни, Бхима знайшов і убив слона, якого звали Ашваттхама і почав голосно кричати, що Ашваттхама був убитий. Дрона, однак, не повірив Бхимі та пішов за підтвердженням до Юдхіштхіра, знаючи, що той ні за яких обставин не стане брехати. На питання Дрони Юдхіштхіра відповів санскритської фразою, яка приблизно означала: «Ашваттхама помер, нехай то людина чи слон». У той час як Юдхіштхіра вимовляв ці слова, за наказом Крішни воїни раптово задули в сурми, звук яких поглинув останню частину фрази. Повіривши в новину про смерть свого сина, Дрона склав зброю, зіскочив із воза і закривши очі, сів на землю. Дхріштадьюмна скористався моментом і обезголовив Дрону. Говориться, що до того моменту, коли меч Дхріштадьюмни відтяв голову Дрони, його душа вже залишила тіло в результаті виконаної ним медитації. Смерть Дрони призвела Арджуну у велику печаль, так як він сподівався взяти в полон свого дорогого вчителя і таким чином врятувати його життя.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Н. І. Павлов. Вівтар. Ступа. Храм. Архаїчне світобудову в архітектурі індоєвропейців. — 2001. — С. 51. — ISBN 5224015715.
  2. В. І. Кальянов. Махабхарата: Дронапарва, або, Книга про Дронь. — Т. 7. — С. 523. — (Літературні пам'ятники)