Друга битва в Яванському морі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва в Яванському морі
Друга світова війна, Війна на Тихому океані
Japanese cruiser Haguro.jpg
Японський крейсер «Хагуро», який потопив голландський крейсер «Де Рейтер», флагман ударного з'єднання
Дата: 1 березня 1942 року
Місце: Яванське море
Результат: Рішуча перемога японських військово-морських сил
Сторони
Flag of the United States (1912-1959).svg США
Велика Британія Британська імперія:
Flag of Japan (bordered).svg Японська імперія
Командувачі
Олівер Гордон Flag of Japan (bordered).svg Такео Такагі Ібо Такагасі
Військові сили
1 важкий крейсер
2 есмінці
авіаносець Рюдзьо
4 важкі крейсери
4 есмінці
Втрати
1 важкий крейсер потоплено
2 есмінці потоплено
немає

Другий бій в Яванському морі — морський бій 1 березня 1942 року під час операції в Голландській Ост-Індії між з'єднанням японського Імператорської флоту і об'єднаної англо-американської ескадрою. Завершилося повним знищенням союзної ескадри.

Передісторія[ред. | ред. код]

У лютому 1942 року японське командування приступило до операції із захоплення островів Ява і Суматра, розгорнувши для цього потужну військово-морське угруповання. Об'єднане командування союзних військ прийняло рішення вчинити опір силами союзного флоту під командуванням голландського контр-адмірала Карела Доормана. Це призвело до ряду морських боїв з японцями. Вирішальна битва сталася 27 лютого 1941 року (битва в Яванському морі). Втративши половину кораблів, союзна ескадра, розділившись на дві частини, спробувала покинути район бойових дій. Американський важкий крейсер «Х'юстон» і австралійський легкий крейсер «Перт» 28 лютого спробували прорватися в Індійський океан на північ від Яви, натрапили на японський конвой і були потоплені в бою в Зондській протоці. Друга група на чолі з пошкодженим англійським крейсером «Ексетер» вирушила із Сурабаї на наступний день. Крейсер вийшов у море вночі 28 лютого 1942 року в супроводі двох есмінців: англійського «Енкаунтер» і американського «Поуп».

Бій[ред. | ред. код]

Швидкість «Ексетера» через пошкодження не перевищувала 23 вузлів. Перед світанком ескадра зустріла невеликий японський конвой з двох транспортів і есмінця, але не стала атакувати, побоюючись привернути увагу великих сил противника, тим більше, що інструкція командування вимагала уникати боїв. Вранці 1 березня союзні кораблі зустрілися з двома японськими загонами. З південного заходу його почав переслідувати загін контр-адмірала Такагі (важкі крейсери «Наті» і «Хагуро», есмінці «Ямакадзе» і «Кавакадзе»), а з північного заходу атакував загін віце-адмірала Такахасі (важкі крейсери «Асігару» і «Міоко», есмінці «Акебоно», «Інадзума»)[1].

О 10:20 «Асігару» і «Міоко» з дистанції 124 каб. відкрили вогонь лівим бортом. Есмінці спробували прикрити «Ексетер» димовою завісою. У англійського крейсера була пошкоджена система управління стрільбою, тому залпи лягали далеко від цілі. Японські кораблі, навпаки стріляли точніше, завдяки коригуванню з гідролітаків. Есмінці союзників, намагаючись збити прицільну стрілянину противника, поставили димову завісу. У районі 11:00 «Ексетер» випустив торпеди в сторону «Міоко» і «Асігару», але дистанція була занадто великою і торпеди в ціль не потрапили. З правого борту союзні кораблі були безрезультатно атаковані есмінцями.

Важкий крейсер «Ексетер»

Об 11:15 до бою приєдналася друга група японських крейсерів. Об 11:20 «Ексетер» отримав потрапляння 203-мм снаряда, що потрапив в носове котельне відділення. Незабаром крейсер повністю втратив енергію, вийшли з ладу всі системи управління стрільбою і подача боєзапасу, швидкість стала швидко падати. Не маючи можливості допомогти йому, обидва есмінці спробували врятуватися самостійно. Командир англійського крейсера наказав покинути корабель. Під час евакуації екіпажу в крейсер потрапила японська торпеда з есмінця «Інадзума». «Ексетер» перекинувся і затонув[2].

Об 11:35 фатальне попадання отримав і «Енкаунтер», який екіпажу довелося залишити. Есмінець затонув о 12:05. «Поуп» спробував сховатися в дощовому шквалі, але близько полудня був виявлений гідролітаком. О 13:30 в небі з'явилися 6 пікіруючих бомбардувальників з авіаносця «Рюдзьо». Одна з бомб вибухнула у воді навпроти торпедного апарата № 4 і обшивка корабля не витримала. Вийшов з ладу лівий гребний вал, багато відсіків заповнилися водою. Ліва турбіна тут же стала сильно вібрувати і її довелося зупинити. Незважаючи на всі зусилля аварійних партій, вода швидко прибувала. Команда покинула корабель, який був добитий артилерією важких крейсерів. Рятуванням екіпажів кораблів зайнявся есмінець «Інадзума», який спочатку підняв з води 376 чоловік з екіпажів «Ексетер» і «Енканутер», а на наступний день вранці ще 151 чоловік з команди американського есмінця[3].

У ході бою 4 японські крейсери типу випустили 1459 203-мм снарядів, з них «Міоко» і «Асігару» — 1171. «Наті» і «Хагуро» випустили відповідно 170 і 118 снарядів головного калібру. Крейсери також випустили 24 торпеди типу 93: «Міоко» і «Асігару» — по вісім, решта — по чотири, але всі вони пройшли повз[4].

Загибель загону ознаменувало остаточну перемогу японського флоту в боях за голландські колонії. Після цього, висаджені на японські війська швидко окупували всі острови.

Таким чином, союзники втратили 1 важкий крейсер та 2 есмінці, японці втрат не мали.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Далл С. Боевой путь Императорского японского флота. — Екатеринбург: Сфера, 1997
  2. Моррисон С. Э. Американский ВМФ во Второй мировой войне: Восходящее солнце над Тихим океаном, декабрь 1941-апрель 1942. М.: ACT; СПб.: Terra Fantastica, 2002, с. 454—459
  3. Васильев П. П. Эсминцы «Фубуки» в составе Императорского флота 1928—1945 гг. М: Моркнига, 2011, с. 192
  4. Сулига С. В. Японские тяжелые крейсера. Том 2: Участие в боевых действиях, военные модернизации, окончательная судьба. АОЗТ «ПФ», 1997.

Література[ред. | ред. код]

  • «Голландский флот во Второй мировой войне» / А. Крозе; пер. с англ. А. Больных. ISBN 5-17-026035-0 (ООО «Издательство ACT»). ISBN 5-9577-1698-7 (ЗАО НПП «Ермак»). Тираж 4000 экз.