Друга холодна війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Країни, які ввели санкції проти Росії у зв'язку з її агресією проти України

Друга холодна війна (англ. Cold War II, Second Cold War) або Нова холодна війна (англ. New Cold War), або Четверта світова війна — термін, що використовують з 2010-их для означення новітнього політичного, економічного, військового та іншого протистояння між Європейським Союзом і США з одного боку та Російською Федерацією з іншого[1][2]. Конфронтація продовжилась у відповідь на збройну агресію Росії проти України: приєднання Криму до Росії і проголошення ДНР і ЛНР на сході України. Європейський союз, США, Канада і низка інших країн оголосили про введення санкцій. Заходи включають заморожування активів і введення візових обмежень для осіб, включених в спеціальні списки, а також заборону компаніям країн, які підтримували ділові відносини з особами та організаціями, включеними до списків.

Свою назву поняття отримало за аналогією із Холодною війною — протистоянням між США та Західною Європою з одного боку та СРСР з іншого, яке тривало у II половині XX ст.[3]

Відмінності від Першої холодної війни[ред.ред. код]

Путін (крайній зліва) на саміті G20, який проходив у Брисбені 15-16 листопада 2014 року[4][5]

На думку академіка РАН Юрія Рижова принциповою відмінністю нової Холодної війни є те, що вона ведеться в умовах війн нового характеру — гібридних[6].

Потенціал сторін[ред.ред. код]

Потенціал ЄС та США[ред.ред. код]

Потенціал Росії[ред.ред. код]

Росія увійшла в нову Холодну війну, перебуваючи в стані самоізоляції, технологічного відставання, економічного колапсу та втрати керованості[6].

Причини та передумови протистояння[ред.ред. код]

Однією з причин погіршення відносин Росії з країнами Західного світу, розширення НАТО на схід і введенням міжнародних санкцій проти Росії служить загострення відносин РФ з країнами колишнього СРСР і ряду збройних конфліктів[en] на їх території за участю Росії. Після війни в Грузії 2008 року США і Росія оголосили «перезавантаження» відносин, через що сучасний конфлікт у першому десятилітті XXI століття вдалося уникнути.

Перспективи[ред.ред. код]

Нова холодна війна загрожує втратою вільних зв'язків між Заходом і Росією, так як взаємні санкції США та Росії впливають на їх зв'язки зі своїми союзниками. Тому нова конфронтація має жахливу «перспективу» глобальної геополітичної, військової, економічної та ідеологічної конфронтації між Росією і її союзниками — з одного боку, і США та їх союзниками — з іншого. В серпні 2015 академік Рижов зазначив, що російська влада, розпочавши агресію проти України, ввела Росію в історичну та стратегічну пастку, а Холодна війна 2 наближається до свого апогею[6].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Time: The West is losing Cold War II. Тайм. липень 2014 року. Процитовано 28.08.2014.  (англ. )
  2. US and Russia renew Cold War rivalry. Альджазіра. 07.08.2014. Процитовано 07.08.2014.  (англ. )
  3. Mamlyuk, Boris (9 July 2015). The Ukraine Crisis, Cold War II, and International Law. Social Science Research Network. Процитовано 24 August 2015. 
  4. G20: Canadian prime minister shirtfronts Vladimir Putin instead (англ.)
  5. Tony Abbott told Vladimir Putin to stop trying to 'recreate lost glories' during APEC 'shirtfront' meeting (англ.)
  6. а б в Ю. РЫЖОВ — РОССИЯНАМ: «ЕСЛИ МОЖЕТЕ — УЕЗЖАЙТЕ!..» / TouTube

Матеріали[ред.ред. код]

Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.