Друге головне управління КДБ СРСР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Друге головне управління КДБ СРСР — структурний підрозділ Комітету державної безпеки СРСР, відповідальне за контррозвідку.

У 1941-му році за контррозвідку відповідало 2-е управління НКВС. Згодом, при розділі НКВС на сам НКВС і НКДБ, контррозвідка стала 2-м управлінням НКДБ, в яке увійшло також 3-є (секретно-політичне) управління НКВС. У 1946-му 2-е управління реорганізоване в 2-е головне управління НКДБ, яке носило назву МДБ.

У 1953-му 1-е і 2-е головні управління МДБ були з'єднані в єдине Головне розвідувальне управління ГРУ МДБ СРСР. Однак незабаром стало зрозуміло, що об'єднання таких структур як розвідка і контррозвідка невигідно через надзвичайну громіздкість апарату управління, тому вони були розділені, але були об'єднані ще більші структури — МВС і МДБ в один загальний МВС. Контррозвідка стала 1-м головним управлінням, а розвідка — 2-м. Через рік був створений КДБ, виділена контррозвідка стала в ньому 2-м головним управлінням.

Відділ 2-Н[ред. | ред. код]

В 1947 році у 2-му Головному управлінні МДБ СРСР (контррозвідка) створюється відділ 2-Н як координаційний підрозділ по боротьбі з "буржуазним націоналізмом". В Україні головним знаряддям боротьби з ОУН і УПА виступало Управління 2-Н МДБ УРСР на чолі із заступником міністра. Він же, як правило, керував Оперативною групою МДБ у Львові. За станом на 10 вересня 1949-го Управління 2-Н на чолі із замміністра ГБ генерал-майором В.Дроздовим мало по штату 126 співробітників, а 1-й його відділ відав розшуком членів Центрального і крайових проводів ОУН (б). У 1949-му для щільнішого пошуку і знищення підпілля на стиках областей районів створюється близько 30 оперативних секторів, за якими закріплюються оперативні групи і підрозділи ВВ МДБ. До 1 листопада 1946 р. агентурний апарат в регіоні налічував 644 резиденти, 2249 агентів і 18165 інформаторів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]