Дружній лікар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дружній лікар
Тип Благодійна організація
Спеціалізація профілактика ВІЛ та медико-соціальні послуги
Гасло Тестування робить нас сильнішими
Засновано 2014
Засновник(и) Глоба Богдан Сергійович
Штаб-квартира Київ
Територія діяльності Україна
Послуги тест на ВІЛ, сифіліс, гепатити, підтримка ВІЛ позитивних ЧСЧ
Співробітники 12
Клієнти 25000
Сайт friendlydoctor.org

Дружній лікар — інноваційна платформа пошуку дружнього медичного сервісу для ЛГБТ громадян. Через платформу Дружнього Лікаря ЛГБТ спільнота має доступ до ряду безкоштовних сервісів, зокрема безкоштовного тестування на ВІЛ, дерматовенеролога, психолога, уролога, сексопатолога, сімейного лікаря.

Також, інтелектуальна система Дружній Лікар супроводжує ВІЛ-позитивних клієнтів під час лікування та прийому АРВ-терапії.

Проект Дружній лікар був заснований всеукраїнською благодійною організацією Точка опори, як відповідь на гомофобію та стигму серед медичного персоналу державних клінік.

Історія проекту[ред. | ред. код]

Проект був заснований українським ЛГБТ активістом Глоба Богдан Сергійович в рамках діяльності Всеукраїнської благодійної організації Точка опори, як мережа кабінетів дружніх до ЛГБТ лікарів.

Ідея проекту полягає в створенні спеціальної платформи за допомогою якої спільнота може знаходити дружніх лікарів та отримувати спеціалізовані медичні консультації для ЛГБТ та одностатевих партнерів.

Перший кабінет дружній лікар був відкритий[1] у 2014 році в місті Києві в рамках проекту Jump Up! у співпраці ВБО Точка опори, СНІД-Фонд Елтона Джона (Elton John AIDS Foundation) і французької благодійної організації Сидаксьон (Sidaction).

Ідея проекту полягає в створенні спеціальної платформи де спільнота може знаходити дружніх лікарів та отримувати спеціалізовані медичні консультації для ЛГБТ та одностатевих партнерів.

В 2016 році система Дружній лікар вже налічувала 9 відкритих кабінетів, в яких можна було прийти безкоштовне тестування на ВІЛ, зокрема в таких містах як Київ, Полтава, Чернігів, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Херсон, Вінниця, Львів.

Дружній лікар

Послуги Дружнього лікаря[ред. | ред. код]

Перелік послуг, які можуть отримати представники ЛГБТ-спільнота в кабінетах Дружній Лікар, суттєво відрізняється в залежності від регіону. Базовою послугою мережі Дружній Лікар є безкоштовне тестування гомосексуальних та бісексуальних чоловіків швидкими тестами на Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та хвороби, що передаються статевим шляхом.

Додатково в мережі ДРУЖНІЙ ЛІКАР можна отримати інші медико-соціальні послуги, а саме:

 1. Консультацію уролога;
 2. Консультацію дерматовенеролога;
 3. Консультацію сексопатолога;
 4. Консультацію сімейного лікаря;

Для ВІЛ-позитивних гомосексуальних та бісексуальних чоловіків Дружній лікар надає такі додаткові послуги:

 • Консультації та соціальний супровід з встановленням на облік в СНІД-центрі;
 • Психологічну адаптацію з прийняття ВІЛ-статусу;
 • Навчання з прийому АРВ-терапії та супроводження клієнтів;
 • Надання матеріальної допомоги для оплати придбання ліків (лікування опортуністичних захворювань) особам з вкрай важким фінансовим становищем.

Сервіс заохочує приходити на консультації до лікаря та отримувати послуги разом із партнером.

Географія проекту[ред. | ред. код]

В 2016 році система Дружній Лікар вже налічувала 9 відкритих кабінетів, в яких можна було прийти безкоштовне тестування на ВІЛ, зокрема в таких містах як Київ, Полтава, Чернігів, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Херсон, Вінниця, Львів.

Принципи роботи[ред. | ред. код]

Принципи роботи

Система Дружній Лікар базується на чотирьох основних принципах роботи, які складають основу філософії проекту і мережі дружніх лікарів. Цими принципами є:

Безпека: Здійснюючи запис до лікаря, Ви не повинні ідентифікувати себе та залишати Ваше справжнє ім’я та прізвище. Більшість послуг Ви можете отримати абсолютно анонімно, не розголошуючи свої персональні дані. Ваш email та номер телефону є конфіденційною інформацією, і жодна людина, крім лікаря, не має доступу до цих даних. Згодом ці дані знищуються.

Місце: Дружній Лікар – це не просто лікар, це нова філософія в наданні спеціалізованих медичних послуг. Кабінети для консультування знаходяться поза межами лікарень та громадських організацій, аби Ви могли почувати себе безпечно і комфортно, а завдяки використанню порталу www.friendlydoctor.org та бронюванню часу для отримання послуги ми зводимо до мінімуму можливість будь-яких небажаних зустрічей.

Фахівці: Кожен лікар, якого Ви зустрінете, пройшов спеціальне навчання з надання медичних послуг та консультацій для гомосексуальних людей. Лікар гарантовано не має стигми до людей з гомосексуальною або бісексуальною орієнтацією. Спілкуючись з лікарем, Ви можете бути максимально відкритими та чесними, не боючись стикнутися з насмішкою, образами або іншими формами дискримінації. Окрім цього, кожен з лікарів є  професіоналом своєї справи.

Дружні до партнерства: Якщо Ви хочете отримати медичну консультацію разом з Вашим партнером, Дружній Лікар – ідеальне місце, де це можна зробити. Усі лікарі пройшли спеціальне навчання з надання медичних послуг гомосексуальним парам. Ви можете бути впевнені, що лікар надасть професійну консультацію та допоможе вирішити медичну проблему Вам та Вашому партнеру. Отримуючи послугу разом з Вашим партнером, Ви переходите на якісно новий етап відносин – повної довіри та гармонії.

Кабінет Дружнього лікаря на Пушкінській, Київ

Інтелектуальна платформа Дружній Лікар[ред. | ред. код]

Система Дружній Лікар складається з двох частин: порталу www.friendlydoctor.org та людей, які роблять цю систему «живою». Окрім самої мережі дружніх лікарів та фахівців портал www.friendlydoctor.org є автономною інтелектуальною системою, де зареєструвавши електронний особистий кабінет можна отримати ряд додаткових послуг, зокрема:

 • Історія отримання послуг в системі ДРУЖНІЙ  ЛІКАР (дата, час, лікар, кабінет, вид послуги та результат);
 • Результат тестування;
 • Можливість надіслати результат тесту своєму партнеру або на вказаний email.
 • Рекомендації лікаря;
 • Схема лікування від лікаря;
 • Можливість почати онлайн-спілкування з Вашим лікарем до та після отримання послуги (наприклад поставити уточнююче запитання);
 • Налаштування автоматичного нагадування про прийом ліків (система буде надсилати нагадування щодо необхідності прийняти певний препарат);
 • Можливість обговорити з лікарем схему лікування (наприклад замінити препарат);
 • Можливість надіслати результати аналізів з лабораторії лікарю;
 • Записатись на повторний прийом до лікаря (за скороченою процедурою).

Планується запустити такі додаткові послуги (до кінця 2016 року):

 • Неперсоналізоване інформування сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованої людини про ймовірний ризик інфікування;
 • Відслідковування динаміки результатів аналізів клієнта та надання рекомендацій.

Система ДРУЖНІЙ ЛІКАР налаштована таким чином, що ВІЛ-позитивним клієнтам надається значно ширший перелік послуг. Зокрема після того, як лікар поставить в системі позначку позитивного ВІЛ-статусу в результатах тесту, в профілі клієнта з’являються додаткові розділи та сервіси. Зокрема ВІЛ-позитивні клієнти мають змогу:

 1. Переглянути список організацій в Україні та своєму регіоні, які надають послуги для ВІЛ-позитивних людей (перелік містить наші уточнення щодо сервісів саме для ЧСЧ, чи  загалом для ВІЛ-позитивних людей);
 2. Шукати відповідні групи взаємодопомоги, менторів, психологічні групи підтримки та інші види психологічно-соціальної допомоги;
 3. Надіслати заявку про матеріальну допомогу. Досить часто клієнти не мають змоги оплатити певні аналізи чи купити необхідні ліки. Через власний профіль клієнт має можливість надіслати запит про необхідну допомогу в електронному вигляді та протягом 14 днів отримати відповідь про результати розгляду заявки;
 4. Отримати онлайн-курс навчання. Ми розробили спеціальний відеокурс навчання для ВІЛ-позитивних ЧСЧ, кожен клієнт має можливість його пройти, а рівень своїх знань перевірити за допомогою онлайн-тесту;
 5. Ознайомитися з великою бібліотекою ресурсів та матеріалів для ВІЛ-позитивних ЧСЧ, як жити з ВІЛ.
Навчання Дружніх лікарів в Американському медичному центрі

Охоплення[ред. | ред. код]

За опублікованими даними Точка опори послугами Дружнього Лікаря в 2014 році скористалось 5000 осіб, в 2015 – 10000 осіб, за першу половину 2016 – 13210 осіб.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]