Друза (мінеральний агрегат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Друза кристалів кварцу та гірського кришталю, раухтопазу та рожевого кварциту.
Друза аметисту
Доломіт і друза кальциту.

Друза — мінеральний агрегат, що утворюється у порожньому просторі — тріщинах і порожнинах гірських порід. У друзі кристали одним кінцем прикріплені до певної поверхні, іншим — повернуті в бік порожнини. Розрізняють друзи наростання і перекристалізації. У міру зростання друзи відбувається заростання похило орієнтованих індивідів; при цьому друзи поступово набувають вигляду так званих кристалічних щіток, або, при тривалому розвитку, — паралельно-жердинного агрегату.

Друзи вистилають стінки порожнин різноманітних форм і походження. Вони складають стінки багатьох жеод, відкритих порожнин рудних і альпійських жил, наростають на стінках тріщин, зустрічаються у відкритих порожнинах серед магматичних, метаморфічних і осадових порід. Агрегати у вигляді друз кристалів характерні для багатьох мінералів — кварцу, кальциту, флюориту, піриту, бариту, польового шпату, гранатів і ін.

Щітки-друзи — корінні породи з нерівною дрібнозубчастою поверхнею, на яких залягають пухкі відклади або розсипи. Щітки — природні концентратори розсипних металів, зокрема золота, платини.

Син. — ребровик.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Словник іншомовних слів. За редакцією О. С. Мельничука. Головна редакція Української радянської енциклопедії. Київ — 1977.

Посилання[ред. | ред. код]