Дрімлюга-лірохвіст рудошиїй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дрімлюга-лірохвіст рудошиїй

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes)
Родина: Дрімлюгові (Caprimulgidae)
Рід: Дрімлюга-лірохвіст (Uropsalis)
Вид: Дрімлюга-лірохвіст рудошиїй
Uropsalis lyra
(Bonaparte, 1850)[2]
Ареал виду
Ареал виду
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Hydropsalis lyra
Посилання
Вікісховище: Uropsalis lyra
Віківиди: Uropsalis lyra
ITIS: 555606
МСОП: 22690043
NCBI: 723280

Дрімлюга-лірохвіст рудошиїй[3] (Uropsalis lyra) — вид дрімлюгоподібних птахів родини дрімлюгових (Caprimulgidae). Мешкає в Андах.

Опис[ред. | ред. код]

Рудошиїй дрімлюга-лірохвіст

Довжина птаха становить 23,5-28 см, самці важать 70 г, самиці 77 г. У самців крайні стернові пера є вдвічі довшими за решту тіла і можуть сягати 60-80 см. У самиць хвіст помітно коротший.

Верхня частина тіла у самців коричнева. Тім'я і потилиця поцятковані сіруватими, охристими і рудувато-коричневими плямками, на спині також є охристі і рудувато-коричневі плямки. На задній частині шиї широкий рудувато-коричневий "комір". Хвіст коричневий, крайні стернові пера на кінці сірувато-білі, решта стернових пер смугасті, поцятковані коричневими і охристими плямками. Крила переважно коричневі, поцятковані охристими плямками. Підборіддя і горло охристі, поцятковані коричневими плямками, через горлои проходить рудувато-коричневий "комір". Груди і верхня частина живота коричневі, сильно поцятковані рудувато-коричневими плямками, нижня частина живота і боки охристі, поцятковані коричневими смужками. У самиць тім'я сірувате, а не коричневе, а руді плями на першорядних махових перах є більш помітними.

Представники підвиду U. l. peruana мають більші розміри, ніж представники номінативного підвиду, їхнє забарвлення більш рудувате. Представники підвиду U. l. argentina є найбільшими серед трьох підвидів, плямки на грудях у них є білими, а кінчики стернових пер сірими, а не білими.

Підвиди[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[4]

  • U. l. lyra (Bonaparte, 1850) — Анди на заході Венесуели (Кордильєра-де-Мерида), в Колумбії і Еквадорі;
  • U. l. peruana (Berlepsch & Stolzmann, 1906)[5] — східні схили Анд в Перу і Болівії;
  • U. l. argentina Olrog, 1975[6] — Анди на крайньому півдні Болівії і на північному заході Аргентини (Жужуй).

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Рудошиї дрімлюги-лірохвости мешкають у Венесуелі, Колумбії, Еквадорі, Перу, Болівії і Аргентині. Вони живуть у вологих гірських і хмарних тропічних лісах, на узліссях і галявинах, поблизу річок і озер. Зустрічаються переважно на висоті від 1100 до 2100 м над рівнем моря. Ведуть присмерковий і нічний спосіб життя. Живляться комахами, яких ловлять в польоті. Сезон розмноження в Колумбії триває з червня по грудень.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Uropsalis lyra. Архів оригіналу за 19 жовтня 2021. Процитовано 6 травня 2022. 
  2. Charles Lucien Jules Laurent Bonaparte: Conspectus generum avium. 1, E. J. Brill, Leiden (biodiversitylibrary).
  3. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  4. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Nightjars, Oilbird, potoos, frogmouths. IOC World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Архів оригіналу за 7 квітня 2022. Процитовано 06 травня 2022. 
  5. Hans Hermann Carl Ludwig von Berlepsch, Jan Sztolcman: Rapport sur les nouvelles collections ornithologiques faites au Pérou par M. Jean Kalinowski. In: Ornis. 13, Nr. 2, S. 63–133 (biodiversitylibrary.org).
  6. Claës Christian Olrog: Uropsalis lyra nueva para la avifauna Argentinia (Aves: Caprimulgidae). In: Neotropica. 21, Nr. 66, S. 147–148.