Дрімлюга іспанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дрімлюга іспанський

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes)
Родина: Дрімлюгові (Caprimulgidae)
Рід: Дрімлюга (Caprimulgus)
Вид: Дрімлюга іспанський
Caprimulgus ruficollis
Temminck, 1820
Ареал виду     Гніздування     Зимування
Ареал виду     Гніздування     Зимування
Підвиди

(Див. текст)

Посилання
Вікісховище: Caprimulgus ruficollis
Віківиди: Caprimulgus ruficollis
ITIS: 555568
МСОП: 22689875

Дрімлюга іспанський[2] (Caprimulgus ruficollis) — вид дрімлюгоподібних птахів родини дрімлюгових (Caprimulgidae). Гніздиться на Піренейському півострові і в регіоні Магрибу, зимує в Західній Африці.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина птаха становить 29-32 см, з яких 16 см припадає на хвіст, розмах крил 53-68 см. Забарвлення переважно сіре, поцятковане охристими, каштановими і чорними смужками. Нижня частина тіла смугаста. Над очима світло-сірі "брови", на горлі біла пляма. На ший рудий "комір". На крилах і на крайніх стернових перах білі плями, які у самців більші, ніж у самиць. Молоді птахи мають більш сірувате забарвлення, білі плями на горлі у них відсутні, а білі плями на крилах і хвісті менші. Представники підвиду C. r. desertorum є дещо блідішими, ніж представники номінативного підвиду, а також вирізняються забарвленням стернових пер: чорні і оранжеві смуги на них однакової довжини, тоді як у представників підвиду C. r. ruficollis чорні смуги є ширшими за оранжеві. Загалом іспанскі дрімлюги є схожими на звичайних дрімлюг, однак виразняються більшими розмірами і довшим хвостом, а також рудуватим "коміром".

Підвиди[ред. | ред. код]

Виділяють два підвиди:[3]

  • C. r. ruficollis Temminck, 1820 — Піренейський півострів (переважно 2 південні третини), північ Марокко;
  • C. r. desertorum Erlanger, 1900 — північний схід Марокко, північ Алжиру і Туніс.

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Іспанські дрімлюги гніздяться в Іспанії, Португалії, Марокко, Алжирі і Тунісі. Взимку вони мігрують на південь, крізь Сахару до південної Мавританії, Малі, Сенегалу, Гамбії і Гвінеї-Бісау. Деякі популяції Марокко є осілими. Бродячі птахи спострігалися в інших країнах Середземномор'я, на Балеарських і Канарських островах. Іспанські дрімлюги живуть в середземноморських чагарникових заростях, сухих соснових рідколіссях, оливкових і дубових гаях, в напівпустелях і пустелях. Зустрічаються на висоті до 100 м над рівнем моря, в горах Сьєрра-Невада на висоті до 1500 м над рівнем моря.

Поведінка[ред. | ред. код]

Іспанські дрімлюги ведуть нічний і присмерковий спосіб життя, живляться комахами, яких ловлять в польоті. Сезон розмноження в Іспанії і Португалії триває з кінся трання до початку серпня, в Північній Африці з середнини травня по серпень. Відкладають яйця просто на голу землю, в невелику заглибину. В кладці 2 світло-сірих яйця, поцяткованих темними плямками, розміром 32×23 мм.

Збереження[ред. | ред. код]

МСОП класифікує цей вид як такий, що не потребує особливих заходів зі збереження. За оцінками дослідників, популяція іспанських дрімлюг становить від 575 до 805 тисяч птахів, з яких в Європі мешкає від 202 до 281 тисяч птахів (35% від загальної популяції).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Caprimulgus ruficollis. Архів оригіналу за 24 січня 2021. Процитовано 27 квітня 2022. 
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Nightjars, Oilbird, potoos, frogmouths. IOC World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Архів оригіналу за 7 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]