Дріт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Електричний дріт

Дріт[1] — металевий виріб у вигляді гнучкої нитки або тонкого прута.

Слово дріт через посередництво пол. drot (сучасна форма drut) походить від нім. Draht («дріт»), утвореного від дієслова drehen — «крутити», «повертати». Звідси також слово «дротик»[2].

Опис[ред.ред. код]

Дріт як правило круглого, рідше — шестикутного, квадратного, трапецієподібного або овального перетину зі сталі, алюмінію, міді, нікелю, титану, цинку, їх сплавів та інших металів. Випускають також біметалічний і поліметалічний дріт.

Дріт одержують шляхом протяжки, волочіння через отвори, які послідовно зменшуються.

Діаметр дроту — від часток міліметра до десятків міліметра.

Історія[ред.ред. код]

Єгиптяни за часів другої династії виготовляли ланцюжка і декоративні елементи прикрас з трубочок. Трубочки отримували з металевих листів волочінням. Лист розрізали на смужки, смужки пропускали через отвори в кам'яних намисті. При цьому смужки загортали навколо самих себе і формували тонкі трубки.

Дріт золотих прикрас середини II століття до н. е. відрізнялася наявністю швів, наступних по спіралі уздовж всієї її довжини. Отримували таку перекручену дріт прокатування смужок металу між плоских поверхонь. З VII століття в Європі стали застосовувати волочіння.

Дріт квадратного і шестикутного перетину імовірно виготовляли плющением. Металевий прут затискали між рифленими шматками металу (наприклад, між рифленим пуансоном і рифленою металевої ковадлом) і кували. Метод виник приблизно на початку 2-го тисячоліття до н. е. в Єгипті, а також - в бронзовому столітті. У залізному віці Європа використовувала метод для виготовлення факелів і фібул.

Перекручена дріт квадратного перетину була поширеним філігранним декором в етруських прикрасах. Приблизно в середині 2-го тисячоліття до н. е. з'явилася нова категорія декоративної дроту - ланцюжок ланок. Можливо, найбільш ранній з подібних дротів є зазублена дріт, що вперше з'явилася в кінці 3-го, початку 2-го тисячоліття до н. е. в Малій Азії, а можливо і трохи пізніше.

В Англии проволоку волочили, начиная со средневековья. Проволоку использовали для изготовления чесалок и спиц для шерсти, товаров, импорт которых был запрещён Эдуардом IV в 1463 году. Первый волочильный стан в Великобритании был установлен в Тинтерне примерно в 1568 году основателями Company of Mineral and Battery Works, у которых была монополия на данный вид деятельности. От момента создания их второй волочильни в окрестностях Уайтербрука, не существовало других волочилен до второй половины XVII века. Несмотря на существование волочильных станов, протягивание проволоки до малых размеров по-прежнему выполняли вручную.

Америка ввозила проволоку из Англии и Германии до 1812 года, когда война с Англией привела к прекращению снабжения. С этого времени американцы начали строить собственные волочильные фабрики. К середине XIX века с появлением паровой машины стало возможно массовое производство проволоки, проволочной сетки и проволочных изгородей. Отрасль процветала, достигнув наибольшего развития в Европе и Америке в конце века, и тогда стало доступно широкое разнообразие самых разных изделий из проволоки, от веничков и корзинок до балконных ограждений. Из проволоки делали всевозможные предметы домашнего обихода, пока появление пластмассы не привело к постепенному угасанию этого ремесла.

Отримання і застосування[ред.ред. код]

Зазвічай дріт, например мідна и алюмінієва, виходом Шляхом протягання (волочіння) заготовки (катанки) через послідовно зменшувані відчини, або Шляхом Безперервна ліття и прокату. Если нужно прібраті оксиди и Наліт, перед волочінням заготівку труять в розчіні сірчаної кислоти або других травителях, после чего простягають на волочильних станах и отжигают в спеціальніх печах. Відпал дозволяє отріматі Однорідні механічні Властивості дроту по всій довжіні, а такоже збільшити ее міцність. Щоб не пошкодити поверхню дроту, робочу поверхню волочильного стану покривають змащенням. Готову дріт зазвичай змотують в мотки і котушки, які зручно транспортувати і зберігати. Дріт випускається різного діаметру (від десятих до десятків міліметрів) і використовується для виготовлення електричних проводів, металовиробів, пружин, свердел, термопар, електродів, електронних приладів, декоративних виробів.

У творчості[ред.ред. код]

Плетіння з дроту (вайрворкінг) в наш час є популярним видом творчості, як серед професійних майстрів, так і любителів. З дроту можуть бути зроблені окремі частини декору або повноцінні вироби: підвіски, брошки, сережки, кільця, браслети, а також елементи інтер'єру. Часто використовуються додаткові предмети, для невеликих виробів це намистини, бісер, вироби камені. Зазвичай для творчості береться дріт з міді, латуні або оцинкованої сталі.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Дріт // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 2: Д — Копці / Укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 1985. — 572 с.
Технології Це незавершена стаття з технології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.