Дуальна освіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дуальна освіта (від лат. dualis — подвійний) — вид освіти, при якій поєднується навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Основне завдання дуальної форми навчання є усунення основних недоліків традиційних форм і методів навчання майбутніх кваліфікованих робітників, подолання розрив між теорією і практикою, освітою й виробництвом, та підвищення якості підготовки кваліфікованих кадрів із урахуванням вимог роботодавців у рамках нових організаційно-відмінних форм навчання.

Теоретична частина підготовки фахівця проходить на базі освітньої установи, а практична — на робочому місці. Студенти поєднують навчання та стажування на підприємстві. При цьому підприємства здійснюють замовлення освітнім установам на конкретну кількість фахівців певної спеціальності, працедавці беруть участь у формування навчальної програми. Зі свого боку роботодавці можуть мати різні форми співучасті у підготовці фахівців — повністю оплачують навчання; закуповують необхідне обладнання; покривають всі видатки, пов'язані з процесом їх виробничого навчання; виплачують грошові винагороди учням за використання їхньої праці тощо.

Історія та світовий досвід[ред. | ред. код]

Термін «дуальна система» був введений у педагогічну термінологію в середині 1960-х років у Німеччині — як нова, більш гнучка форма організації професійного навчання. Дуальна освіта в Німеччині має чітку законодавчу базу та здійснюється за допомогою торгово-промислових та ремісничих палат. Від Німеччини цю систему перейняли Канада, Австрія, Швейцарія та інші країни.[1]. Дуальна освіта активно практикується у багатьох країнах Європи, де у цій системі навчається 50 % осіб, що здобувають освіту. Дуальна освіта дала новий імпульс розвитку таким країнам Східної Азії, як Південна Корея і Китай, де вона охоплює 33 % осіб, що навчаються.[2] У Німеччині В цьому процесі задіяні понад 640 тисяч німецьких підприємств, щорічно вони укладають близько півмільйона угод про надання професійної освіти та інвестують у цю галузь близько 28 мільярдів євро[3].

Запровадження в Україні[ред. | ред. код]

Упродовж 2015—2017 років здійснювався експеримент з організації навчально-виробничого процесу з елементами дуальної форми навчання на базі трьох професійно-технічних училищ.

У 2017—2018 рр. розпочато впровадження елементів дуальної форми навчання в 52 закладах професійної (професійно-технічної) освіти в 25 регіонах за 54 професіями.[4]. У 2018-2019 рр. досвід ПТУ переймають і деякі вищі навчальні заклади як у сфері технологій (напр. Таврійський агротехнологічний [5]), так і в сфері культури (напр. КНУКіМ[6]

Концепція підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти, розроблена Міністерством освіти і науки України і схвалена Кабміном 19 вересня 2018 року[7] передбачає:

 • модернізацію освітніх програм;
 • підвищення якості підготовки фахівців;
 • зближення освіти з вимогами ринку праці;
 • посилення ролі та впливу роботодавців на освіту;
 • підвищення мотивації до навчання серед учнів та студентів;
 • ріст рівня зайнятості молоді;
 • скорочення адаптаційного періоду випускників на роботі;
 • підвищення конкурентоздатності працівників.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Що таке дуальна освіта і навіщо вона українцям. Osvita.ua. 20.02.2017. Процитовано 01.02.2018. 
 2. Дрозач М. І. Розвиток професійного навчання кадрів на виробництві в контексті зарубіжного досвіду // Наука та інновації. — 2008. — Т 4. № 3. — С. 88–94.
 3. Бойчевська І. Роль системи дуальної освіти у професійній підготовці молоді Німеччини // Порівняльно-педагогічні студії. — 2009
 4. Дуальна освіта. МОН України. 01.02.2018. Процитовано 01.02.2018. 
 5. ДУАЛЬНА СИСТЕМА НАВЧАННЯ В ТДАТУ - Таврійський державний агротехнологічний університет. tsatu.edu.ua. Архів оригіналу за 18 червень 2018. Процитовано 19 березня 2019. 
 6. Дуальна освіта. fgritb.knukim.edu.ua. Архів оригіналу за 12 квітень 2019. Процитовано 19 березня 2019. 
 7. Від 25 до 50% навчання на робочому місці, роботодавець оцінює учня та бере участь у відборі на навчання, – Уряд затвердив Концепцію дуальної освіти. Кабінет Міністрів України. 19.09.2018. Процитовано 19.09.2018.