Дуб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дуб
Період існування: палеоген (можливо, пізня крейда) – сьогодення
Дуб звичайний (Quercus robur) типовий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Підродина: Quercoideae
Рід: Дуб (Quercus)
L., 1753
Вікісховище: Quercus

Дуб (Quercus) — рід багаторічних рослин родини букових (Fagaceae), що налічує приблизно 430 негібридних видів[1][2]. Його представники поширені переважно у помірних і тропічних областях Північної півкулі. Серед дубів існують цінні деревні, танідоносні, лікарські та декоративні рослини, деякі з них у минулому широко використовували як харчові.

Дуб у багатьох народів вважають найкрасивішим деревом, і до нього ставляться з пошаною і любов'ю. Недарма латиною дуб так і називається: «гарне дерево» — Кверкус (Quercus), від кельтських слів «quer» — «гарний» і «cuez» — «дерево»[3].

Осіннє листя дуба звичайного
Плоди дуба — жолуді
Листки і суцвіття дуба червоного
Листя дуба кам'яного

До роду належать переважно великі дерева до 40 метрів заввишки, рідше — низькі дерева або кущі. Стовбур у цих дерев зазвичай товстий, гілки звивисті, кремезні, утворюють широкий намет з листя, який справляє враження потужності і сили.

У Греції та Іспанії відомі дуби з солодкими жолудями[3]. В Україні поширюється дуб червоний, завезений в Європу з Північної Америки в XVII столітті. Особливо гарний він в листопадний період, коли його листя набуває відтінків червоного кольору (на кожному окремому дереві забарвлення може різнитися). Але за споживацькими властивостями, його деревина поступається вітчизняному дубу.

У популяціях дубів поширений сезонний поліморфізм — є літні та зимові біоморфи[3]. У літнього рано розпускається листя, яке восени опадає. У зимового дуба, листя з довгими черешками з'являється пізно, але восени не опадає, а засохле тримається на гілках усю зиму. У коркового вічнозеленого дуба, поширеного у Франції, Іспанії, Італії та на Кавказі, зелене листя не сохне і не опадає щороку, а тримається на гілках кілька років (див. також: Вічнозелений дуб).

Деревина дуба особливо міцна. Дубові колоди, потрапивши у воду, не гниють, а стають чорними і ще міцнішими, утворюючи так званий морений дуб, який дуже цінують у столярних роботах. Дубильні речовини, які містяться в деревині, запобігають гниттю, тож з дуба роблять діжки і паркет.

Дуб починає цвісти на відкритих місцях у двадцять років, а в лісі — в п'ятдесятилітньому віці[3]. Одночасно з листям з'являються повислі сережки з тичинками, по чотири в кожній квітці. На довгих же стеблинках, виростають маточкові квітки по дві-три разом. З цих квіток після запилення утворюються жолуді. Кожен жолудь сидить в круглій чашечці — плюсці.

Листя і зокрема, кора саджанців дуба (полюбляють обгризати зайці), є їжею для численних тварин, деякі з них можуть помітно шкодити (дубова листовійка, жук трубкокрут дубовий та інші).

Поширення в Україні

[ред. | ред. код]
Див. також: Діброва (ліс)

Дуб — основна лісотвірна порода Лісостепу, добре співіснує в поєднанні з сосною, грабом, ясеном, ялиною, буком (див. також діброва). Росте на більшій частині України, у степу рідше, переважно в долинах річок. Він посідає 27 % площі державного лісового фонду України. Основні заготівлі роблять під час рубок, догляду і головних рубок у Кіровоградській, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській, Київській, Чернігівській, Полтавській, Сумській, Харківській, Донецькій, Івано-Франківській, Львівській і Чернівецькій областях.

Використання

[ред. | ред. код]

Найчастіше дуб використовують для виготовлення меблів. Дубові меблі вважають найгарнішими і міцними, водночас, щільна деревина дає змогу прикрасити деякі частини виразним різьбленням. Також міцність і твердість деревини, сприяє виготовленню дрібних кріпильних, але водночас міцних з'єднань. Дуб — одна з небагатьох порід деревини, з якої можна зробити гнуті вироби різного радіусу. Через високий вміст в деревині дубильних речовин, дуб вважають найбільш стійкою до гниття деревиною, серед усіх листяних порід.

До того ж, його використовують у столярно-меблевому і паркетному виробництвах; вагоно-, обозо- судо-, сільгоспмашинобудуванні, для виготовлення бочок під виноградні вина, коньяки. Деревина і кора дуба слугують для отримання дубильних речовин[4][5].

У харчуванні

[ред. | ред. код]
Корейське желе-салат з жолудів дуба

Дуб був першою борошняною рослиною, що її використала для їжі людина. Жолуді містять багато дубильних речовин, тож на смак гіркі. Щоб позбавити гіркоти зібрані восени чи напровесні жолуді, їх чистять, подрібнюють на 6-8 частинок і вимочують два-три дні у воді. Протягом цього часу воду змінюють. В давнину, подрібнені жолуді вкладали в плетені кошики та затоплювали в проточній воді струмків або річок.

Після вимочування жолуді заливають свіжою водою і деякий час проварюють. Далі висушують на сонці, а потім завершують дію у печі або духовці. Висушена крихка маса подрібнюється на крупу в млині, ступі чи крізь м'ясорубку. Зазвичай із жолудяного борошна печуть коржики, оладки та різноманітне печиво. Якщо до такого борошна додати 10—15 % зернового - для в'язкості, то вийде смачний і поживний хліб.

У Франції та Англії в такий спосіб і тепер готують жолудяне борошно та використовують для приготування особливих сортів тістечок, тортів, печива.

Листя дуба застосовують як пряно-ароматний додаток для квашення огірків[6].

Деякі дуби мають меншу кількість таніну в жолудях, отож позбавити гіркоти їх простіше. Наприклад дуб Келлога, що здавна використовують індіанці в їжу[7].

У Кореї з жолудів роблять желе доторі-мук (도토리묵, англ. Dotori-muk). Його переважно готують у гірських районах. Жолуді розмелюють на пасту, що має оранжево-коричневий колір. Пасту розмішують у воді, відокремлюючи волокна від крохмалю. Водну суміш з крохмалем час від часу відстоюють, щоб він осів, і змінюють, вилучаючи танін[8].

Дуб у культурі Кукутень-Трипілля

[ред. | ред. код]

Вчені-археологи ще за часів СРСР, під час розкопок давніх поселень трипільської культури на землях сучасної Кіровоградщини, знайшли докази того, що тодішні люди розтирали жолуді дуба на борошно. На думку тодішніх радянських науковців, з нього випікали хліб[9]. Хоча відомо, що з борошна жолудів дуба можна виготовляти також напій, який називають «кавою з жолудів».

Дуб як символ

[ред. | ред. код]

Дуб — символ Перуна, Сонця та інших богів; дерева життя; гордості й міці, сили, довговічності, здоров'я; цілісності; дужого, гарного парубка; нерозважливості[10].

У багатьох індоєвропейських звичаях існував культ дуба, який вважали священним деревом, оселею богів, небесними воротами, крізь які божество може постати перед людьми. Як і всі дерева, дуб виступає в ролі світового дерева: він символізує світову вісь, що з'єднує верхній та нижній світи, живих та померлих предків, знаменуючи центр Всесвіту. Дуб означав силу, мужність, витривалість, довголіття, родючість, шляхетність, вірність. Це дерево було присвячено верховним богам-громовержцям: у Греції — Зевсу, у Давньому Римі — Юпітеру, у Німеччині — Донару, у литовців — Перкунасу, у слов'ян — Перуну.

Дуб символічно пов'язують із вогнем і блискавкою. На думку Дж. Фрезера, давні люди вважали, що «великий бог неба, предмет їхнього культу, чий жахливий голос долітав до них у гуркоті грому, полюбив дуб більше за інші дерева і часто сходив на нього з грозової хмари у вигляді блискавки, залишаючи на згадку про свою появу розщеплений, обвуглений стовбур та спалене листя. Такі дерева були оточені ореолом слави, оскільки в їхньому руйнуванні бачили руку великого Громовержця». Місце, куди вцілювала блискавка, ставало священним.

Дубові гаї були місцем здійснення обрядів, важливих ритуалів (жертвоприношення, суду, клятьби), в них улаштовувалися свята. Дубова палиця як зброя громовержця чи сонячного бога, свідчила про твердість влади, суворість. Вінок із дубового листя виражав ідею сили, міцності, гідності.

Окрім Зевса, у Стародавній Греції дуб був присвячений також богу Сонця, науки і мистецтв — Аполлону[3]. Дубова гілка означала могутність. Вінком з дубових гілок нагороджували за порятунок життя і військові звитяги. Центром святилища Зевса у Додоні був старий дуб, під яким розташовувалось джерело. За шелестом листя цього дуба пророкували жерці оракула при храмі[3]. Зевсу був присвячений і особливий крилатий дуб, на який було накинуто ковдру із зображенням землі, океану й зірок. У дуб та липу були посмертно перетворені Філемон і Бавкіда, тут дуб виступає як символ подружнього щастя. «Дубовими» німфами були дріади. В Афінах хлопчик, який вимовляв під час елевсінських містерій подружню формулу, увінчувався дубовим листям і тернями. За переказами, у Геракла була дубова палиця. На думку деяких дослідників, з дуба була зроблена щогла корабля аргонавтів.

У Стародавньому Римі дуб означає силу та довголіття. Щороку у дубовому гаю святкувалося весілля Юпітера і Юнони, а на учасниках обряду були вінки з дубового листя. Дубові гілки носили у шлюбних процесіях як знак родючості. Священним вважали й дубове поліно, завдяки йому підтримувався вічний вогонь у храмі Вести.

Дубу відведено місце й у сакральних уявленнях кельтів. Зокрема, під дубом творить свої чари Мерлін. Кельтські жерці, друїди, перетворювали дубові гаї на справжні святилища і культові центри, а дубові гілки використовували в різноманітних ритуальних обрядах. Саме слово «друїд» походить, на думку дослідників, від давньої назви дуба[джерело?]. У віруваннях друїдів дуб символізував вісь світу й пов'язувався із силою та мудрістю. За уявленнями кельтів, усе, що росте на цьому священному дереві, є даром небес. Особливе значення мав образ дуба, увінчаного «золотою гілкою» омели, причому дуб символізує чоловіче начало, а омела — жіноче. В епоху християнізації кельтів, багато церков та монастирів в Ірландії, часто будували неподалік від дібров або окремих дубів.

Вдавнину у слов'ян дуб був символом слов'янського язичницького верховного бога Перуна — володаря вогню та блискавки, покровителя вояків та ковалів. Було також поширене вірування, що у дубах мешкають душі померлих предків. Це уявлення підтверджується відомим фактом давніх поховань у лісах, зокрема, дубових, — на деревах і під деревами. У легендах і казках давніх слов'ян дуб найчастіше є сакральним місцем, із яким пов'язана доля людини і біля якого здійснюються вирішальні для героїв події.

Дуб шанували і як дерево родючості; зберігся звичай садити дубок при народженні дитини. Українці саджали дуб на могилах або в пам'ять про померлих чоловіків — старійшин роду, мудреців народу, видатних суспільно-політичних діячів та полководців. Наприклад, дуб Шевченка в Полтаві — живий пам'ятник Т. Г. Шевченкові, посаджений на спомин про перевезення тіла поета до України полтавською «Громадою» 6 (18) травня 1861 р. в час перепоховання поета біля Канева[11].

У карпатських слов'ян у старовинній пісні співається:

«В той час, коли не було ні землі, ні неба, тільки одне синє море — серед цього моря стояло два дуби, а на дубах сиділи два голуби; голуби спустилися на дно моря, дістали піску і каменю, з яких і створилися земля, небо і небесні світила»[3].

Про це ж писав римський натураліст Пліній Старший: «…дуби… незаймані століттями, одного віку зі Всесвітом, вони вражають своєю майже безсмертною долею, як найбільше диво світу». Римляни присвячували дуб Юпітеру, через це і жолудь мав назву: «Югланс» (Juglans), тобто «Юпітерів плід»[3].

Існує також стародавній переказ про те, як в одному королівстві жив князь Понтелій з власним сином Дубином. Після смерті батька почав правити його син. Він був дуже жадібний та злий. Він кожного дня страчував з насолодою невинних людей. Мешканцям це дуже не подобалось, та вони не могли протистояти війнам і князю. Тож вони пішли до великої гори їхньої країни, де жив чарівник. Вони прохали допомоги. Чаклун допоміг їм і пішов до князя. Усіх, хто підкорився, він перетворив на жолуді, а самого князя на міцне дерево. Дуб назвали на його честь. І досі цей дуб стоїть в Закарпатській області в Великоберзянському районі під назвою Дідо-Дуб. Йому вже понад 1200 років.

У біблійній традиції дуб — символ гордості й зарозумілості; біля дуба стає царем Азімелах, під дубом сидить Саул, під дубом Іаков закопує чужих богів, на дубі знаходить свій кінець Авессалом. У християн дуб — знак Христа як сили, що проявляється в біді, твердості у вірі й чесноті. За деякими християнськими переказами, хрест розп'яття був зроблено з дуба.

Дуб також національне дерево Англії, Естонії, Франції, Німеччини, Литви, Польщі, США та Сербії. Національна команда Румунії з регбі має символом дуб. Золототе та срібне дубове листя позначає військові звання в збройних силах США.

Дуби-рекордсмени

[ред. | ред. код]

Дуби — довговічні рослини, отож деякі з них доживають до двох тисяч років[12], а столітні дуби трапляються дуже часто[3].

Цікаві факти

[ред. | ред. код]
 1. Quercus acerifolia
 2. Quercus acherdophylla
 3. Quercus acrodonta
 4. Quercus aculcingensis
 5. Quercus acuta
 6. Quercus acutangula
 7. Quercus acutifolia
 8. Quercus acutissima — дуб найгостріший
 9. Quercus aerea
 10. Quercus afares
 11. Quercus affinis
 12. Quercus agrifolia
 13. Quercus ajoensis
 14. Quercus alba
 15. Quercus albicaulis
 16. Quercus albocincta
 17. Quercus aliena
 18. Quercus alnifolia
 19. Quercus alpescens
 20. Quercus annulata
 21. Quercus aquifolioides
 22. Quercus arbutifolia
 23. Quercus argentata
 24. Quercus argyrotricha
 25. Quercus ariifolia
 26. Quercus aristata
 27. Quercus arizonica
 28. Quercus arkansana
 29. Quercus asymmetrica
 30. Quercus aucheri
 31. Quercus augustini
 32. Quercus auricoma
 33. Quercus austrina
 34. Quercus austrocochinchinensis
 35. Quercus baloot
 36. Quercus bambusifolia
 37. Quercus baniensis
 38. Quercus baolamensis
 39. Quercus baronii
 40. Quercus barrancana
 41. Quercus bawanglingensis
 42. Quercus bella
 43. Quercus benthamii
 44. Quercus berberidifolia
 45. Quercus bicolor
 46. Quercus bidoupensis
 47. Quercus blakei
 48. Quercus blaoensis
 49. Quercus boyntonii
 50. Quercus braianensis
 51. Quercus brandegeei
 52. Quercus brandisiana
 53. Quercus brantii
 54. Quercus breedloveana
 55. Quercus brenesii
 56. Quercus brevicalyx
 57. Quercus breviradiata
 58. Quercus buckleyi
 59. Quercus calophylla
 60. Quercus camusiae
 61. Quercus canariensis
 62. Quercus canbyi
 63. Quercus candicans
 64. Quercus carmenensis
 65. Quercus castanea
 66. Quercus castaneifolia
 67. Quercus cedrosensis
 68. Quercus centenaria
 69. Quercus cerris
 70. Quercus championii
 71. Quercus chapmanii
 72. Quercus charcasana
 73. Quercus chartacea
 74. Quercus chenii
 75. Quercus chevalieri
 76. Quercus chihuahuensis
 77. Quercus chimaltenangana
 78. Quercus chinantlensis
 79. Quercus chrysocalyx
 80. Quercus chrysolepis
 81. Quercus chrysotricha
 82. Quercus chungii
 83. Quercus ciliaris
 84. Quercus coahuilensis
 85. Quercus coccifera
 86. Quercus cocciferoides
 87. Quercus coccinea — дуб шарлатовий
 88. Quercus coffeicolor
 89. Quercus conduplicans
 90. Quercus confertifolia
 91. Quercus congesta
 92. Quercus conspersa
 93. Quercus convallata
 94. Quercus conzattii
 95. Quercus copeyensis
 96. Quercus cornelius-mulleri
 97. Quercus corrugata
 98. Quercus cortesii
 99. Quercus costaricensis
 100. Quercus crassifolia
 101. Quercus crassipes
 102. Quercus crenata
 103. Quercus crispifolia
 104. Quercus crispipilis
 105. Quercus cualensis
 106. Quercus cubana
 107. Quercus daimingshanensis
 108. Quercus dalechampii — дуб золотистий
 109. Quercus dankiaensis
 110. Quercus delavayi
 111. Quercus delgadoana
 112. Quercus delicatula
 113. Quercus deliquescens
 114. Quercus dentata
 115. Quercus depressa
 116. Quercus depressipes
 117. Quercus deserticola
 118. Quercus devia
 119. Quercus dilacerata
 120. Quercus dinghuensis
 121. Quercus disciformis
 122. Quercus diversifolia
 123. Quercus dolicholepis
 124. Quercus dongfangensis
 125. Quercus donnaiensis
 126. Quercus douglasii
 127. Quercus dumosa
 128. Quercus durata
 129. Quercus durifolia
 130. Quercus edithiae
 131. Quercus eduardi
 132. Quercus edwardsiae
 133. Quercus elevaticostata
 134. Quercus ellipsoidalis
 135. Quercus elliptica
 136. Quercus elmeri
 137. Quercus emoryi
 138. Quercus engelmannii
 139. Quercus engleriana
 140. Quercus eumorpha
 141. Quercus fabrei
 142. Quercus faginea
 143. Quercus falcata
 144. Quercus fimbriata
 145. Quercus floccosa
 146. Quercus flocculenta
 147. Quercus floribunda
 148. Quercus frainetto
 149. Quercus franchetii
 150. Quercus frutex
 151. Quercus fuliginosa
 152. Quercus fulva
 153. Quercus furfuracea
 154. Quercus fusiformis
 155. Quercus gaharuensis
 156. Quercus galeanensis
 157. Quercus gambelii
 158. Quercus gambleana
 159. Quercus garryana
 160. Quercus gemelliflora
 161. Quercus geminata
 162. Quercus georgiana
 163. Quercus germana
 164. Quercus ghiesbreghtii
 165. Quercus gilliana
 166. Quercus gilva
 167. Quercus glabrescens
 168. Quercus glauca
 169. Quercus glaucescens
 170. Quercus glaucoides
 171. Quercus gomeziana
 172. Quercus gracilenta
 173. Quercus gracilior
 174. Quercus grahamii
 175. Quercus gravesii
 176. Quercus greggii
 177. Quercus griffithii
 178. Quercus grisea
 179. Quercus gulielmitreleasei
 180. Quercus gussonei
 181. Quercus guyavifolia
 182. Quercus hainanica
 183. Quercus handeliana
 184. Quercus hartwissiana
 185. Quercus havardii
 186. Quercus helferiana
 187. Quercus hemisphaerica
 188. Quercus hinckleyi
 189. Quercus hintonii
 190. Quercus hintoniorum
 191. Quercus hirtifolia
 192. Quercus honbaensis
 193. Quercus hondae
 194. Quercus hui
 195. Quercus huicholensis
 196. Quercus humboldtii
 197. Quercus hypargyrea
 198. Quercus hypoleucoides
 199. Quercus hypophaea
 200. Quercus hypoxantha
 201. Quercus ichnusae
 202. Quercus ignaciensis
 203. Quercus ilex — дуб кам'яний
 204. Quercus ilicifolia
 205. Quercus iltisii
 206. Quercus imbricaria — дуб черепицевий
 207. Quercus incana
 208. Quercus infectoria
 209. Quercus inopina
 210. Quercus insignis
 211. Quercus intricata
 212. Quercus invaginata
 213. Quercus ithaburensis
 214. Quercus jenseniana
 215. Quercus jinpinensis
 216. Quercus john-tuckeri
 217. Quercus jonesii
 218. Quercus juergensenii
 219. Quercus kelloggii — дуб Келлога
 220. Quercus kerangasensis
 221. Quercus kerrii
 222. Quercus kinabaluensis
 223. Quercus kingiana
 224. Quercus kiukiangensis
 225. Quercus kongshanensis
 226. Quercus kotschyana
 227. Quercus kouangsiensis
 228. Quercus laceyi
 229. Quercus laeta
 230. Quercus laevis
 231. Quercus lamellosa
 232. Quercus lanata
 233. Quercus lancifolia
 234. Quercus langbianensis
 235. Quercus laurifolia
 236. Quercus laurina
 237. Quercus laxa
 238. Quercus leiophylla
 239. Quercus lenticellata
 240. Quercus liaoi
 241. Quercus libani
 242. Quercus liboensis
 243. Quercus liebmannii
 244. Quercus lineata
 245. Quercus litseoides
 246. Quercus lobata — дуб лопатевий
 247. Quercus lobbii
 248. Quercus lodicosa
 249. Quercus longinux
 250. Quercus longispica
 251. Quercus look
 252. Quercus lowii
 253. Quercus lungmaiensis
 254. Quercus lusitanica
 255. Quercus lyrata
 256. Quercus macdougallii
 257. Quercus macranthera — дуб великопиляковий
 258. Quercus macrocalyx
 259. Quercus macrocarpa — дуб великоплодий
 260. Quercus macvaughii
 261. Quercus magnoliifolia
 262. Quercus magnosquamata
 263. Quercus mannifera
 264. Quercus manzanillana
 265. Quercus margarettae
 266. Quercus marilandica
 267. Quercus marlipoensis
 268. Quercus martinezii
 269. Quercus meavei
 270. Quercus meihuashanensis
 271. Quercus melissae
 272. Quercus merrillii
 273. Quercus mespilifolia
 274. Quercus mexia
 275. Quercus mexicana
 276. Quercus michauxii
 277. Quercus microphylla
 278. Quercus minima
 279. Quercus miquihuanensis
 280. Quercus miyagii
 281. Quercus mohriana
 282. Quercus mongolica — дуб монгольський
 283. Quercus monimotricha
 284. Quercus monnula
 285. Quercus montana
 286. Quercus morii
 287. Quercus motuoensis
 288. Quercus muehlenbergii
 289. Quercus mulleri
 290. Quercus multinervis
 291. Quercus myrsinifolia
 292. Quercus myrtifolia
 293. Quercus nigra
 294. Quercus ningangensis
 295. Quercus ningqiangensis
 296. Quercus nivea
 297. Quercus nixoniana
 298. Quercus oblongata
 299. Quercus oblongifolia
 300. Quercus obtusanthera
 301. Quercus obtusata
 302. Quercus ocoteifolia
 303. Quercus oglethorpensis
 304. Quercus oidocarpa
 305. Quercus oleoides
 306. Quercus oocarpa
 307. Quercus opaca
 308. Quercus orocantabrica
 309. Quercus oxyodon
 310. Quercus oxyphylla
 311. Quercus pachucana
 312. Quercus pachyloma
 313. Quercus pacifica
 314. Quercus pagoda
 315. Quercus palmeri
 316. Quercus palustris — дуб болотяний
 317. Quercus panamandinaea
 318. Quercus pannosa
 319. Quercus parvula
 320. Quercus patkoiensis
 321. Quercus paxtalensis
 322. Quercus pauciradiata
 323. Quercus peduncularis
 324. Quercus peninsularis
 325. Quercus pennivenia
 326. Quercus pentacycla
 327. Quercus percoriacea
 328. Quercus perpallida
 329. Quercus petelotii
 330. Quercus petraea — дуб скельний
 331. Quercus phanera
 332. Quercus phellos
 333. Quercus phillyreoides
 334. Quercus pinbianensis
 335. Quercus pinnativenulosa
 336. Quercus planipocula
 337. Quercus platycalyx
 338. Quercus poilanei
 339. Quercus polymorpha
 340. Quercus pontica
 341. Quercus porphyrogenita
 342. Quercus potosina
 343. Quercus praeco
 344. Quercus pringlei
 345. Quercus prinoides
 346. Quercus protoroburoides
 347. Quercus pseudosetulosa
 348. Quercus pseudoverticillata
 349. Quercus pubescens — дуб пухнастий
 350. Quercus pumila
 351. Quercus pungens
 352. Quercus purulhana
 353. Quercus pyrenaica
 354. Quercus quangtriensis
 355. Quercus radiata
 356. Quercus ramsbottomii
 357. Quercus rehderiana
 358. Quercus rekonis
 359. Quercus repanda
 360. Quercus resinosa
 361. Quercus rex
 362. Quercus robur — дуб звичайний
 363. Quercus robusta
 364. Quercus rotundifolia
 365. Quercus rubra — дуб червоний
 366. Quercus rubramenta
 367. Quercus rugosa
 368. Quercus runcinatifolia
 369. Quercus rupestris
 370. Quercus rysophylla
 371. Quercus sadleriana
 372. Quercus saei
 373. Quercus salicifolia
 374. Quercus salicina
 375. Quercus saltillensis
 376. Quercus sanchezcolinii
 377. Quercus sapotifolia
 378. Quercus sarahmariae
 379. Quercus saravanensis
 380. Quercus sartorii
 381. Quercus schottkyana
 382. Quercus schultzei
 383. Quercus scytophylla
 384. Quercus sebifera
 385. Quercus seemannii
 386. Quercus segoviensis
 387. Quercus semecarpifolia
 388. Quercus semiserrata
 389. Quercus semiserratoides
 390. Quercus senescens
 391. Quercus serrata
 392. Quercus sessilifolia
 393. Quercus setulosa
 394. Quercus shanxiensis
 395. Quercus shennongii
 396. Quercus shingjenensis
 397. Quercus shumardii
 398. Quercus sichourensis
 399. Quercus sicula
 400. Quercus sideroxyla
 401. Quercus similis
 402. Quercus sinuata
 403. Quercus skinneri
 404. Quercus sororia
 405. Quercus spinosa
 406. Quercus splendens
 407. Quercus steenisii
 408. Quercus stellata
 409. Quercus stenophylloides
 410. Quercus stewardiana
 411. Quercus striatula
 412. Quercus suber — дуб корковий
 413. Quercus subsericea
 414. Quercus subspathulata
 415. Quercus sumatrana
 416. Quercus supranitida
 417. Quercus tarahumara
 418. Quercus tardifolia
 419. Quercus tarokoensis
 420. Quercus texana
 421. Quercus thomsoniana
 422. Quercus thorelii
 423. Quercus tiaoloshanica
 424. Quercus tinkhamii
 425. Quercus tomentella
 426. Quercus tomentosinervis
 427. Quercus tonduzii
 428. Quercus toumeyi
 429. Quercus toxicodendrifolia
 430. Quercus treubiana
 431. Quercus trojana
 432. Quercus trungkhanhensis
 433. Quercus tsinglingensis
 434. Quercus tuberculata
 435. Quercus tuitensis
 436. Quercus tungmaiensis
 437. Quercus turbinella
 438. Quercus undata
 439. Quercus ungeri
 440. Quercus urbanii
 441. Quercus utilis
 442. Quercus uxoris
 443. Quercus vacciniifolia
 444. Quercus valdinervosa
 445. Quercus vallicola
 446. Quercus variabilis
 447. Quercus vaseyana
 448. Quercus velutina
 449. Quercus verde
 450. Quercus vestita
 451. Quercus vicentensis
 452. Quercus viminea
 453. Quercus virginiana
 454. Quercus vulcanica
 455. Quercus welshii
 456. Quercus wislizeni
 457. Quercus wutaishanica
 458. Quercus xalapensis
 459. Quercus xanthoclada
 460. Quercus xanthotricha
 461. Quercus xuanliensis
 462. Quercus xylina
 463. Quercus yiwuensis
 464. Quercus yonganensis
 465. Quercus yongchunana

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Quercus L.. Plants of the World Online / Kew Science. Архів оригіналу за 6 серпня 2020. Процитовано 16.05.2021.
 2. Quercus L.. Oaks of the World. Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 16.05.2021.
 3. а б в г д е ж и к л м н п р с т (рос.) Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Сады и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576 с.
 4. Породи деревини для виготовлення шпону — Торгово-промислова компанія ЄВРОШПОН-СМИГА. euroshpon.com.ua. Архів оригіналу за 23 січня 2018. Процитовано 15 лютого 2016.
 5. Використання деревини » Дубова паркетна заготовка, паркет, паркетна дошка. freza.pp.ua. Архів оригіналу за 23 лютого 2016. Процитовано 15 лютого 2016.
 6. М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976 — 168 с. — С.96
 7. Derby, Jeanine A. (1980). Acorns-Food for Modern Man. У Plumb, Timothy R. (ред.). Proceedings of the symposium on the ecology, management, and utilization of California oaks, June 26–28 (PDF). USDA Forest Service General Technical Report PSW-044. с. 360—361. Архів оригіналу (PDF) за 20 липня 2018. Процитовано 17 грудня 2018.
 8. Pemberton, R. W. & Lee, N. S. Wild food plants in South Korea; market presence, new crops, and exports to the United States // Economic Botany. — 1996. — Вип. 50. — № 1. — С. 57–70. — DOI:10.1007/BF02862113. (англ.)
 9. Івченко С. Зелений світ. — К.: Веселка, 1986. — С.41.
 10. Дуб // Енциклопедичний словник символів культури України / За заг. ред. В. П. Коцура, О. І. Потапенка, В. В. Куйбіди. — 5-е вид. — Корсунь-Шевченківський: ФОП Гавришенко В. М., 2015. — С. 238. (ISBN 978-966-2464-48-1)
 11. Вишнівська Д. Екологічні традиції українців: озеленення могил. Архів оригіналу за 5 червня 2013. Процитовано 30 травня 2013.
 12. а б Дитяча енциклопедія: Живий світ України / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрєлков — Харків: «Ранок», 2007—128с., іл. (сторінка: 21)
 13. Чугуєнко М. В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. — Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2006. — 128 с. іл.
 14. http://www.vberez.gov.ua/ua/publication/content/883.htm [Архівовано 25 вересня 2015 у Wayback Machine.] Дуб — чемпіон
 15. Стойко Степан Михайлович, Ермоленко Юрий Афанасьевич. Карпати очима допитливих. — Львів: Каменяр, 1976. — 96с.
 16. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]