Дубляни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дубляни
Дубляни герб.png Flag of Dubliany.png
Герб Дублян Хоругва Дублянської міської ради
Дубляни (колаж).jpg
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Львівська область
Район Жовківський район
Рада Дублянська міська рада
Код КОАТУУ 4622710200
Засноване 1468
Статус міста з 1978 року
Населення 10 209 (01.01.2017)[1]
Агломерація Львівська агломерація
Площа 4.95 км²
Поштові індекси 80381
Телефонний код +380-3252
Координати 49°53′46″ пн. ш. 24°05′33″ сх. д. / 49.89611° пн. ш. 24.09250° сх. д. / 49.89611; 24.09250Координати: 49°53′46″ пн. ш. 24°05′33″ сх. д. / 49.89611° пн. ш. 24.09250° сх. д. / 49.89611; 24.09250
Висота над рівнем моря 269 м
Відстань
Найближча залізнична станція Дубляни-Львівські
До станції 3 км
До обл./респ. центру
 - залізницею 10 км
 - автошляхами 12 км
До Києва
 - автошляхами 533 км
Міська влада
Адреса 80381, Львівська обл., Жовківський район, м. Дубляни, вул. Студентська, 5
Веб-сторінка Дублянська міська рада
Міський голова Попович Василь Юрійович

Commons-logo.svg Дубляни у Вікісховищі

Карта
Дубляни. Карта розташування: Україна
Дубляни
Дубляни
Дубляни. Карта розташування: Львівська область
Дубляни
Дубляни

Дубля́ни — місто районного значення Жовківського району Львівської області. Центр сільськогосподарської науки та аграрного шкільництва Західної України[2].

Перша історична згадка про Дубляни датується 1440 роком. Назва походить від дубових лісів, яких тоді було багато в цій місцевості. Статус міста Дубляни мають з 1978 року.

Наявність на околицях Дублян різних видів ґрунтів, цікавий гідрологічний режим місцевості, її рослинність спонукали до створення в 1856 році вищої сільськогосподарської школи, яка в 1901 році набула статусу академії (нині це Львівський національний аграрний університет). Серед випускників закладу є відомі вчені, талановиті господарники, політики.

Місто Дубляни розміщене в зоні потужного впливу міста Львова, що обмежує його міжпоселянські зв'язки з районним центром — містом Жовквою[3].

Нині в Дублянах понад 50 середніх і малих підприємств. Місто має значний науковий та інтелектуальний потенціал.

Символіка[ред. | ред. код]

Дубляни використовують два геральдичні елементи — герб і хоругву. Обидва елементи було затверджено 1991 року на засіданні Дублянської міської ради, і для обидвох елементів спільним є один символ — «Око провидіння», що його можна знайти в документах, датованих 1866 року на печатці «Громада Дублян». Поява цього елементу на печатці пов'язана із декретом Австрійської імперії 1787, яким зокрема запровадила печатки сільських громад. Зображення для печатки тоді обрала сама громада Дублян, а саму печатку виготовили на замовлення старости[4][5].

Дублянська хоругва

Рівнобічний трикутник «Око провидіння», що є релігійним символом Бога, уособлює правду, добро і красу. Символ репрезентує світогляд триєдності світобудови — рівноправні сили мудрості, знання та любові, що виходять із одного джерела[5].

Дублянський герб

Потреба у власному гербі та хоругві з'явилась із здобуттям 1978 року Дублянами статусу міста. З цього приводу міська влада звернулась до Українського геральдичного товариства із проханням розробити герб і хоругву міста. Члени товариства Андрій Гречило, Іван Сварник та Іван Турецький дослідили це питання і вважали закономірним використати символ «Око провидіння» в «Описі герба міста Дубляни та хоругви міської ради…». Цей документ 17 травня 1991 року засвідчив Голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило[6].

Хоругвою Дублянської міської ради служить жовте квадратне полотнище, на якому на якому посередині зображений блакитний трикутник «Око провидіння». Згори та знизу хоругва має синю лиштву, розмір якої дорівнює десятій частині ширини хоругви[4][6].

Герб Дублян виконаний у формі щита. У золотистому полі, нижня частина якого зелена, стоять два зелених дуби, між якими посередині розташований блакитний трикутник «Око провидіння». Золоте поле на гербі є символом багатства та добробуту. Дерева ж символізують дубові гаї, серед яких виникло поселення, і що, можливо, спричинилися до появи такої назви міста[4][6].

Географія[ред. | ред. код]

Розміщення та фізична географія[ред. | ред. код]

Дубляни розміщені в центральній частині Львівської області на периферії Жовківського району, у східноєвропейському часовому поясі на 49°54' північної широти та 24°05' східної довготи; місцевий час відстає від поясного на 24 хвилини. Площа міста в адміністративних межах становить близько 4,95 км²[7].

Місто лежить на відстані близько 61 км від кордону з Польщею (автошляхами до пункту пропуску «Рава-Руська»), за 25 км від районного центру — міста Жовкви, за 6 км від обласного центру — міста Львова та за 3 км від найближчої залізничної станції — Дубляни-Львівські. Місто лежить над річкою Підболоткою, притокою ріки Полтви, на північному схилі гряди, що тягнеться від грибовицьких горбів на південний схід. Місцевість характеризується переходом лісостепу в полісся[8].

Поля довкола Дублян мають усталені назви: з півночі — «Торфи», із заходу — «Підлужки», з півдня — «Корчунок», з південного сходу — «Карвати». Міські ґрунти вирізняються різноманітністю хімічного складу, а глибина культурного шару коливається в межах від 0,2 до 0,7 м і більше. Початок польових робіт припадає на кінець березня — перші числа квітня. Суха та сонячна осінь сприяє завершенню оброблення полів майже на початку листопада[7].

Клімат[ред. | ред. код]

Розташовані з півночі торфовища, болота Полтви з півдня та порівняно низинне розміщення Дублян сприяють високій вологості клімату та частим мрякам.

Дубляни майже не мають лісового захисту від північних вітрів через малу залісненість околиць міста; з півдня Дубляни прикриті залишками невеликого ліска під назвою «Малиняк»[7].

Історія[ред. | ред. код]

Період Австро-Угорщини[ред. | ред. код]

Дубляни  — місто, належало до Львівського повіту, 8 км на пн.-сх. від Львова. Парафія греко-католицька була в Малехові, римо-католицька у Львові. У селі в 1880 році було 95 будинків, 655 жителів. Були однокласна школа, сільськогосподарська школа та регіональна практична школа господарських наглядачів (економів). Село Дубляни було власністю Галицького господарського товариства.

Період Західно-Української Народної Республіки[ред. | ред. код]

10 січня сотня поручника Володимира Левицького, група сотника В. Секунди разом із загоном отамана Андрія Долуда Галицької Армії відбила у поляків Дубляни, відкинула їх до Львова.[9]

Період Польщі[ред. | ред. код]

У 1937—1939 рр. Дубляни були центром об'єднаної сільської ґміни Львівського повіту[10].

Адміністрація[ред. | ред. код]

Адміністративна приналежність[ред. | ред. код]

Районне підпорядкування Дублян неодноразово змінювалося. Так, після Другої світової війни Дубляни належали до Львівського сільського району, згодом до Броюховецького району, 1958—1960 років — до Куликівського, відтак Нестеровського, Кам'янко-Бузького, знову Нестеровського району.

З 1991 року і донині місто Дубляни належить до Жовківського району Львівської області[11]. Однак, спеціалісти в сфері управління та науковці вже неодноразово зазначали доцільність включення Дублян до складу території, підпорядкованої Львівській міській раді, що, на їхню думку, необхідно для подальшого розвитку міста Львова[12].

Міська влада[ред. | ред. код]

Представницьким органом місцевого самоврядування в місті Дубляни є Дублянська міська рада. За результатами виборів до Дублянської міської ради сьомого демократичного скликання, до її складу входять 26 депутатів від 7 політичних партій («Громадянська позиція» — 6 депутатів, «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» — 4 депутати, «Всеукраїнське об'єднання „Свобода“» — 4 депутати, «Об'єднання „Самопоміч“» — 4 депутати, «Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина“» — 3 депутати, «Громадський рух „Народний контроль“» — 3 депутати, «Радикальна партія Олега Ляшка» — 2 депутати)[13].

Чинним секретарем Дублянської міської ради є Якимів Марта Михайлівна[14].

Виконавча влада в Дублянах представлена міським головою та виконавчим комітетом Дублянської міської ради. Міський голова організує в межах, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», роботу Дублянської міської ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету та виконує ще низку зобов'язань, передбачених законом[15].

Чинним міським головою Дублян є Попович Василь Юрійович[16], а першим заступником міського голови є Яремко Віталій Михайлович[17]. Чисельність виконавчого комітету Дублянської міської ради становить 17 осіб[18].

Економіка[ред. | ред. код]

 • ТзОВ "Фастпол", виробник продуктів борошномельно-круп'яної промисловості.[19]

Транспорт[ред. | ред. код]

Через місто пролягає автошлях E40.

Населення[ред. | ред. код]

За даними Державної служби статистики України, станом на 1 січня 2017 року населення Дублян становило 10 209 осіб[20]. Під час останнього перепису населення, який пройшов у 2001 році, населення Дублян становило 8,5 тисяч жителів[21].

Щороку в Дублянах реєструється близько 57 шлюбів і відбувається приблизно 13 розлучень. Коефіцієнт шлюбності на 1000 осіб населення становить 5,4, а коефіцієнт розлучуваності на 1000 осіб населення — 1,2[21].

Демографія
1989* 2001* 2005 2010 2017
9 140 8 469 9224 10945 10209

Освіта та наука[ред. | ред. код]

У Дублянах діє один дошкільний навчальний заклад — Дублянський ДНЗ № 1, один середній навчальний заклад — Дублянська середня загальноосвітня школа № 1. У місті також функціонує Дитяча школа мистецтв ім С. Турчака. У Дублянах розміщений Львівський національний аграрний університет (ЛНАУ) — один з найдавніших та найпрестижніших в Україні вищих навчальних закладів аграрної освіти.

Львівський національний аграрний університет[ред. | ред. код]

Львівський національний аграрний університет — багатопрофільний вищий навчальний заклад, на п'яти факультетах якого навчається за 15 напрямами та 20 спеціальностями понад 10 тисяч студентів. У його Інституті післядипломної освіти понад 2 тисячі осіб щороку підвищують свою кваліфікацію. При університеті функціонує 8 коледжів, де сумарно навчається понад 8 тисяч студентів. З 2008 року університет входить до Великої Хартії Університетів. На 37 кафедрах університету працюють відомі вчені, серед яких понад 300 кандидатів наук і 57 докторів наук[22].

До складу університету входять п'ять факультетів — факультет агротехнологій і екології, факультет будівництва та архітектури, економічний факультет, землевпорядний факультет і факультет механіки та енергетики[23].

Історія ЛНАУ бере свій початок із заснування в Дублянах 1856 року Гальцьким господарським товариством рільничої школи на місці викупленого в Ієроніма Льодинського та господарських будівель. Заснована задля підвищення ефективності сільського сектора економіки Галичини, рільнича школа впродовж часу свого розвитку нарощувала кількість учнів, розгортала наукові дослідження, розширювала кількість навчальних предметів. Разом із своїм стрімким розвитком, рільнича школа переросла у Високу рільничу школу, Академію рільництва, відтак у рільничо-лісовий факультет Львівської політехніки, Львівський державний сільськогосподарський інститут і зрештою — у Львівський державний аграрний університет, а згодом і у Львівський національний аграрний університет[2].

Середня загальноосвітня школа № 1[ред. | ред. код]

У довоєнний період, за спогадами старожилів міста, навчання учнів у Дублянах проводилось у будівлі сучасної «Просвіти», а відтак 1926 року після Першої світової війни над озером у північній частині міста було збудовано нову будівлю школи.

1971 року школу було перенесено до навчального корпусу Рільничої академії а відтак стрімке збільшення кількості населення Дублян у другій половині XX століття стало передумовою до будівництва в межах житлового комплексу нової, виконаної за тогочасним типовим проектом, середньої школи для одночасного навчання тисячі учнів. Перший навчальний рік у новозбудованій школі розпочався 1 вересня 1985 року, а сам заклад працює до сьогодні під назвою Середня загальноосвітня школа № 1[24].

Дошкільний навчальний заклад № 1[ред. | ред. код]

У Дублянах працює один дитячий садочок — Дошкільний навчальний заклад № 1. Розрахований на 140 місць, садочок розташований в будівлі на вулиці Шевченка 19 за 100 метрів від основної дороги[25]. До користування будівлю дитячого садка було передано 1967 року.

Будівля садочка є двоповерховою, Н-подібної форми мурованою спорудою з великими вікнами. Коридор, що відходить від центрального входу розділяє будівлю на два незалежні крила з окремими сходами. Біля будівлі розміщене подвір'я та фруктовий садок[26].

Дитяча школа мистецтв ім. Степана Турчака[ред. | ред. код]

Дитяча школа мистецтв у Дублянах (2017)

Дитячу школу мистецтв ім. Степана Турчака в Дублянах було засновано 1991 року. Дитяча школа мистецтв охоплює три відділення: музичне (фортепіанне, струнно-смичкове, народних і духових інструментів), образотворчого мистецтва та хореографії. Зокрема на відділенні образотворчого мистецтва вивчають рисунок, живопис, композицію, історію мистецтва, опановують малярську та графічну техніку, різні матеріали — олівець, фарби, туш, кольоровий папір і глину, вивчають основи кераміки, ткацтва, малювання на склі, писанкарства [27].

Школа мистецтв регулярно влаштовує виставки дитячих робіт на районному, обласному та всеукраїнському рівнях. Учні школи мистецтв часто посідають призові місця на обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Традиційно заклад влаштовує музичні концерти для мешканців міста в дні пам'яті Тараса Григоровича Шевченка, на День матері в будинку «Просвіта», на день Дублян. Організовує тематичні концертні програми до свята святого Миколая, Різдва та на роковини видатних мистецьких діячів. У різноманітних концертних програмах беруть участь ансамбль скрипалів молодших класів, ансамбль скрипалів старших класів, фольклорний ансамбль, оркестр народних інструментів, вокальний ансамбль, зведений хор, колективи викладачів музичного відділу: струнний квартет, інструментальний квартет, дует бандуристів, вокальний жіночий ансамбль, дует гітаристів. Успішно працює оркестр викладачів під керуванням В. М. Литвиненка, функціонує ансамбль народного танцю «Намисто»[28][29].

Постаті[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

DJI000171.JPG
Вигляд з висоти

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
 2. а б Дубик, 2006, с. 5
 3. Козак, Тарас. Зміни адміністративно-територіального устрою Жовківського району впродовж кінця XIX–XX ст. та їхні суспільно-географічні наслідки. http://old.geography.lnu.edu.ua. Львівський національний університет імені Івана Франка. 
 4. а б в Дубляни - геральдика (прапор, герб) — ДУБЛЯНИ ІНФО. dubliany.info (uk-ua). Процитовано 2017-10-22. 
 5. а б Буднікова, 2002, с. 136
 6. а б в Буднікова, 2002, с. 137
 7. а б в Токарський, 1996, с. 43
 8. Токарський, 1996, с. 43—44
 9. М. Литвин, К. Науменко. Історія ЗУНР. — Львів: Інститут українознавства НАНУ;видавнича фірма «Олір», 1995. — 368с., іл. ISBN 5-7707-7867-9. с. 157
 10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 marca 1937 r. o zniesieniu gminy wiejskiej Bylice i o utworzeniu gminy wiejskiej Rajtarowice w powiecie samborskim, województwie lwowskim. Dz.U. 1937 nr 24 poz. 158 (пол.)
 11. Історична довідка -  місто Дубляни. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 12. Історико-географічний аспект демографічного і територіального розвитку Львівської міської агломерації. ukr-tur.narod.ru. Процитовано 2017-11-28. 
 13. Депутати міської ради. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 14. Секретар. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 15. Про місцеве самоврядування в Україні. Законодавство України (uk). Процитовано 2017-11-27. 
 16. Міський голова. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 17. Заступник. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 18. Склад виконкому. dublany.miskrada.org.ua (ua). Процитовано 2017-11-27. 
 19. ФАСТПОЛ, ТОВ, UA-REGION
 20. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
 21. а б Кількість населення Львівської області. Статистичний збірник. http://lv.ukrstat.gov.ua. Головне управління статистики у Львівській області. 2001. 
 22. Структура Львівського національного аграрного університету. lnau.lviv.ua. 
 23. Факультети Львівського національного аграрного університету. lnau.lviv.ua. 
 24. Дубик, 2006, с. 27
 25. Дитячий садок ДНЗ №1, Дубляни, Львівська область. Дитячий садочок (ДНЗ) №1, Жовківський район.. dytsadok.info. Процитовано 2017-10-22. 
 26. Дубик, 2006, с. 39
 27. Буднікова, 2002, с. 159
 28. Буднікова, 2002, с. 159—162
 29. Скосарева, 2007, с. 187

Література[ред. | ред. код]

 • Токарський Юрій, Дубик Юрій. Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету. — Львів, 2006. — С. 3—48.
 • Токарський Юрій. Дубляни: історія аграрних студій 1856—1946. — Львів, 1996. — 384 с.
 • Буднікова Ольга, Козловська Ольга. Витоки. Літературно-мистецький альманах м. Дубляни. — Львів : Край, 2002. — 167 с. — ISBN 966-547-097-3.
 • Буднікова Ольга, Скосарева Наталія та ін. Витоки. Літературно-мистецький альманах — 3 м. Дубляни. — Львів : Камула, 2007. — Т. 3. — 188 с. — ISBN 966-8343-97-2.

Посилання[ред. | ред. код]