Дубравка Чеська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дубравка Чеська
пол. Dobrawa Przemyślidka
Народилася 940-ві
Чеське князівство
Померла 977[1][2][…] або 977[4]
Країна  Богемія
Діяльність політична діячка
Галузь історія християнства[5] і королівська династіяd[5]
Титул принцеса і герцогиня[d][4]
Конфесія католицька церква
Рід Пржемисловичі
Батько Болеслав I
Мати Biagotad
Брати, сестри Mladad, Болеслав II і Страхквас
У шлюбі з Мешко I і Gunther, Margrave of Merseburgd
Діти Болеслав I Хоробрий, Gunzelin, Margrave of Meissend і Gunhild of Wendend[6]

Дубравка, відома також як Добрані, Домбрувка, Доброва (чеськ. Doubravka, пол. Dąbrówka; близько 930977) — чеська принцеса з династії Пржемисловичів, дочка чеського князя Болеслава I, княгиня польська, дружина Мешка І, сестра Марії, матері Болеслава I Хороброго і Свентослава (? ) Сигнали

У 965 році вийшла заміж за першого князя Польщі Мешка I, який незабаром прийняв християнство. Хрещення здійснив чеський єпископ Богувид (Bohuwid). Дуже сприяла поширенню християнства в Польщі. Похована в соборі Небовзяття Пресвятої Діви Марії в Гнєзно.

За даними джерел, вона переконала чоловіка прийняти хрещення в 966 році. Нині вважається, що зміна релігії Мешком I була однією з пунктів польсько-чеської угоди, а роль Доброви в перетворенні її чоловіка була не такою важливою, як її зображували середньовічні літописці.

Королева описується як «Хрещена Поляків»[7] .

Хроніст Козьма Празький в «Чеській хроніці» в XII столітті критично оцінював Дубравку: «Будучи вже в похилому віці, вона вийшла заміж за польського князя, зняла при цьому зі своєї голови убір і одягла дівочий вінець, що було великим безглуздям з її боку».

У Дубравки і Мешка було двоє дітей: Болеслав I Хоробрий і дочка Святослава, дружина короля Швеції Еріка VI Переможного, після смерті якого стала дружиною данського короля Свена I Вилобородого.

Ім'я[ред. | ред. код]

Важко визначити оригінальну форму назви Доброва. У світлі історичних досліджень головний антагонізм розташований на межі між формами «Доброва» і «Добрувка». Більшість істориків висловилися за першу версію назви. Перше з цих імен зазвичай санкціонується літописцем Тітмаром, єпископом Мерзебурга, джерело якого на тему імені найстаріше. Цей літописець написав ім'я Пржемислідки як «Доброва», а потім пояснив, що воно виглядає як «Добре». Цю точку зору підтверджує послання найдавнішого краківського літопису, який передає форму «Дубровки». Відзначаючи, що на той час початковий «Ду» для слов'янських імен був взаємозамінним з «До» або «Да», можна поставити ставку за «Доброва». Пізніші записи журналістів, які висувають Доброва-Дабрувка «Доброчна», «Добровац» і «Добрівка», можуть також передбачати таку, а не іншу форму.

Польське ім'я «Dąbrówka» походить з більш пізніх джерел. Його зазвичай санкціонують за принципом дискредитації форми «Доброва», яка була або зменшуваною формою від Доброслави, і тієї ж другої/пізнішої назви, або з німецьких джерел, які не знають реальності слов'янських мов і тому ненадійні. Його назва походить від 13-го/14-го століть у Познані, де з'являється запис «Dambrowka». Це третє джерело, у свою чергу, зважаючи на вік. Тим не менше, деякі вчені вважали це найкращим, оскільки раніше джерела не могли відобразити істинну природу назви на польському ядрі.

Дата народження[ред. | ред. код]

Дата народження Доброви невідома. Єдиною підказкою є послання Косма, літописця з Праги, який стверджує, що Доброва була жінка похилого віку під час весілля з Мешком I[8]. Це повідомлення вважається упередженим і ненадійним; деякі дослідники називають це просто злоякісним посиленням[9]. Не виключено, що, пишучи про вік Доброва, Косма поєднав її з фігурою сестри, що називалася Млада. Це дало б йому основу для опису Доброва як «старої». Можливо також, що Косма порівняв першу дружину Мешка з другою, Одою, яка на момент весілля мала близько 19-25 років, тому в середньовічних умовах дійсно були відносно старшими.

Послання Косма є не надто надійним. Як наслідок, дата народження дружини Мешко І залишається невідомою. Деякі дослідники роблять деякі спекуляції, наприклад, Єжи Стшельчик припускав, що у світлі сучасних подружніх концепцій і звичаїв (коли це було правило виходити заміж за десяток дівчат) Добрувка вже не була молодою, тобто вона мала двадцять або більше двадцяти років[10].

Шлюб з Мешком I та роль у християнізації Польщі[ред. | ред. код]

Вона була дочкою Болеслава I Шроги, чеського князя династії Пржемисловичів; сестра Болеслава ІІ Побожного, Страхкваса Християнина і Млада Марія. Про її дитинство та молодість збереглося мало відомостей. Ще в 1895 році Освальд Бальцер спростував ідею, що Доброва уклала шлюб з Гюнтером з Мерзебурга, маркграфом Мейсена, з яким вона розлучилася до 965 року — їхня дитина повинна була стати Гунцеліном. Ця точка зору ґрунтувалася на тому, що літописець Тітмар називав чотири рази Гунцеліна, сином Гюнтера, брата Болеслава I Хороброго, сина Доброва[11]. На сьогодні дослідники вважають, що або Гунцелін і Болеслав Хоробрий були двоюрідними або мали двох сестер як дружини[12] .

Шлюб з Мешком I та роль у християнізації Польщі[ред. | ред. код]

Мешко та Доброва серед підданих (мал. Ksawery Pillati, 1888)[13]
Бюст у палаці Урсиновських

У другій половині 964 р.[14] був укладений союз між Болеславом I Срогімом і Мешко І. Для того, щоб підтвердити створення союзу в 965 р., Доброва була видана за Мешко І. Між подружжям існувала різниця між релігією — вона була християнка, він був язичником.

Два незалежних джерела пов'язують Доброва важливу роль у наверненні Мешка I до християнства. Перше — Тітмарська хроніка з Мерзебурга, що була створена за два роки до смерті Доброви. Друге — німецький літописець писав, що чеська княгиня намагалася — навіть ціною розриву посад — вплинути на чоловіка, щоб переконати його прийняти християнство — яке вона нарешті здійснила[15].

У свою чергу, Галл Анонім, який пише на початку 12-го століття, стверджує, що Доброва приїхала до Польщі в оточенні світських і духовних сановників. Вона повинна була погодитися на шлюб з Мешко І, за умови, що він буде хрещений. Польський князь охреститься, і тільки тоді він може одружитися з чеською принцесою.

Тітмарські відносини, написані в 975 році, вважаються більш надійними; підкреслюється, що обидва джерела є незалежними один від одного.

Дослідники стверджують, що хрещення Мешко I було продиктоване політичними вигодами і не приписують Доброві практично будь-якої ролі в зміні релігії її чоловіка[16]. Вони вказують на те, що відношення Месцкого до Доброви було частиною церковної традиції навернення через жінок[17].

Література на цю тему не позбавляє Доброву певної ролі в християнізації Польщі. У процесі весілля Доброви та Мешка І, християнські священики прийшли на польські землі; передбачається, що серед них може бути Йорданія, перший польський єпископ (з 968).

Традиція призначає Доброву фундамент церков св. Свята Трійця і Святого Віта в Гнєзно і церква Діви Марії в Оструві Тумськи в Познані.

Шлюб Доброви і Мешка підтвердив польсько-чеський союз; він зберігався до смерті чеської принцеси. У вересні 967 року в битві з Віхманом і Волінянами Мешко підтримав чеське військо. Коли в 973 році, після смерті імператора Оттона I Великого, в Німеччині відбулося суперництво за правонаступництво після нього, і чоловік Доброви і її брат — Болеслав II Благочестивий, чеський князь — підтримали того ж кандидата — баварського князя Генрика II Клотника.

Діти[ред. | ред. код]

У подружньої пари Доброва і Мешко народилися:

Деякі дослідники припускають, що у Доброви і Мешка залишилася дочка — мама або бабуся поморського князя Семомисла[18].

Смерть і поховання Доброва[ред. | ред. код]

Доброва померла в 977 році. У книзі, виданій в 1888 році Юзефом Ігнацієм Крашевським, він писав, що її могилу було виявлено в соборі Гнезно під валуном, позначеним лише простим хрестом. У ньому не було знайдено жодних пам'яток, за винятком одягу, який розкладається бузкового та пурпурового кольору, а на голові вузької пов'язки, обробленої золотом[19]. Подібний погляд на місце поховання Доброви вже був висловлений Едуардом Рачинським у роботі «Спогади про Великопольщу», тобто провінції Познань, Каліш і Гнєзно, у 1843 році[20].Нині місце поховання цієї чеської принцеси вважається невідомим[21], проте більшість науковців виступають на користь Гнєзно[22][23] .

Смерть Доброва призвела до послаблення польсько-чеського альянсу; зрештою він розпався в середині 980-х років.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

2 польських злотих із зображенням Доброви (1936)

Найвідомішим іконографічним зображенням Доброви є портрет Яна Матейка.

Образ Доброви був поміщений на стару польську банкноту в два злотих у 1936 року. Форма їх разом з Мешко I також показана на монеті в зверненні 100 PLN виданий в 1966 році і на випробуванні збитих монет на PLN 100 в 1960 і 1966 років (як розроблений J. Gostawski[24][25]).

У фільмі "Гніздо" 1974 режисера Яна Рибковського у ролі Доброви знімалася Ванда Нойман.

Добрава у літературі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Deutsche Nationalbibliothek Record #1066503249 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
 2. а б Dobrawa
 3. а б Collective Biographies of Women
 4. а б в Dictionary of Women Worldwide: 25,000 Women Through the Ages / A. Commire, D. KlezmerDetroit: Gale, Yorkin Publications, 2006. — 2572 p. — ISBN 978-0-7876-7585-1
 5. а б Czech National Authority Database
 6. Lundy D. R. The Peerage
 7. [1], D. Jung, "Śladem innych narodów. Żyli tu wśród nas… [w:] 13 pomysłów na Gniezno i okolice. Przewodnik tematyczny dla turystów (red. nauk. Armin Mikos von Rohrscheidt), Gniezno 2016, s. 35." 
 8. Kosmasa Kronika Czechów, przetłumaczyła, wstęp i komentarz opracowała Maria Wojciechowska, Warszawa 1968, lib. I cap. 27, s. 149.
 9. Łowmiański Н. Religia Słowian i jej upadek, Warszawa 1979, s. 338 przypis 889.
 10. Bolesław Chrobry. с. 15.
 11. Kronika Thietmara, lib. V cap. 18, s. 274; lib. V cap. 36, s. 300; lib. VI cap. 54, s. 390.
 12. Pogląd m.in. Herberta Ludata.
 13. Ilustracja pochodząca z Wizerunków książąt i królów polskich J. I. Kraszewskiego, K. Pillatiego i Cz. Jankowskiego (Gebethner i Wolff, Warszawa 1888).
 14. Datę ustalił H. Łowmiański, Początki Polski, t. 5, s. 548.
 15. Kronika Thietmara, lib. IV cap. 56.
 16. J. Dowiat, Metryka chrztu Mieszka I, s. 79; A. F. Grabski, Bolesław Chrobry. Zarys dziejów politycznych i wojskowych, s. 26; S. Trawkowski, Monarchia Mieszka I i Bolesława Chrobrego, s. 116—117; H. Łowmiański, Początki Polski, t. 5, s. 549
 17. Mieszko I. Warszawa. с. 93.
 18. O tej hipotezie zob.: Rodowód pierwszych Piastów. с. 72—78.
 19. J. I. Kraszewski, Wizerunki, s. 12 (pisownia oryginalna).
 20. E. Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski…, Poznań 1843, t. 2, s. 356—360.
 21. Rodowód pierwszych Piastów. с. 78.
 22. [2], Marcin Spórna, Piotr Wierzbicki, "Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego" 
 23. [3], (Red. Dariusz Banaszak), "Encyklopedia polska, t. 1" 
 24. Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale (вид. 1). Warszawa: Alegoria. с. 50. ISBN 978-83-62248-00-1.
 25. Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale (вид. 1). Warszawa: Alegoria. с. 53. ISBN 978-83-62248-00-1.

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Тітмар Мерзебурзький. Хроніка. У 8 кн. / Пер. з лат. І. В. Дьяконова. М .: «SPSL» — «Російська панорама», 2005.
 • Добрава // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
 • Козьма Празький. Чеська хроніка. — М., 1962.
 • Genealogia Piastów. Kraków.
 • Metryka chrztu Mieszka I. Warszawa.
 • Genealogia. Warszawa. с. tablica 1 i 81.
 • Bolesław Chrobry. Zarys dziejów politycznych i wojskowych. Warszawa.
 • Rodowód pierwszych Piastów. Wrocław – Warszawa. с. 61—64.
 • Wizerunki książąt i królów polskich. Warszawa. с. 12.
 • Monarchia pierwszych Piastów. Warszawa. с. 16—17.
 • Mieszko I. Wrocław.
 • Mowmianński H., Початок Польщі, т. 5, Варшава 1973.
 • Bolesław Chrobry. Poznań. ISBN 83-85811-70-2.
 • Травковський С., Монархія Мешка I та Болеслав Хробри, [у:] Польщі перших П'ястів. Держава — суспільство — культура, під ред Tadeusz Manteuffla, вид. 2, Warsaw 1970.
 • Тишкевич Дж., Доброва // Енциклопедія польської історії. Політична історія, Варшава 1994, С.
 • Dzieje Polski piastowskiej (VIII wiek-1370). Kraków. с. 82, 85—86.