Дуб скельний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дуб скельний
Quercus petraea.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
- Судинні (Tracheophyta)
- Насінні (Spermatophyta)
- Покритонасінні (Magnoliophyta)
- Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Дуб (Quercus)
Вид: Дуб скельний
Біноміальна назва
Quercus petraea
(Matt.) Liebl., 1784
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Quercus petraea
IPNI: 359961-1
ITIS logo.jpg ITIS: 506539
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 38865
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Quercus petraea

Дуб скельний(Quercus petraea, синонім: Quercus sessiliflora, Quercus sessilis) – також відомий як Корнуельський дуб, у Німеччині його ще називають Зимовим дубом (Wintereiche). Поширений на більшій частині території Європи та Ірану. Цей дуб став національним символом Уельсу, де його називають Валлійський дуб.

Дерево висотою 28-35 метрів із діаметром до 1 метра. Живе 400-500 років. Крона у молодому віці правильна, яйцевидна, із рівномірними розміщеними гілками і листям. У старих шатровидна, не широка. Стовбури у насадженнях стрункі, повнодеревні, високо очищені від сучків і добре виражені до вершини. Кора ясно-сіра або сіра до темної, відносно товста (5-7 см.) і м’яка, поздовжно дрібноборинчаста, а внизу глибоко тріщинувата. Пагони голі. Листки довжиною до 12 см., і шириною 4-8 см., прості чергові, продовгувато-оберненояйцевидні, зверху темно-зелені, блискучі, знизу - ясно-зелені, зрідка покриті волосками. Плоди - жолуді, продовгувато-бочковидні або яйцевидні, довжиною 1,5-3,5 см., і діаметром до 1,5 см.[1]
За результатами досліджень Ю.М.Попа (2011) коренева система дуба скельного складається з декількох (3-8) у вигдяді пучка стриженевих корінев, яки проникають в залежності від ґрунтово-гідрологічних умов на глибину від 0,01 м на кам'янистої поверхні до 38 м на сірому лісовому глибоко-дренованому грунті. Це дозволяє йому краще адаптуватися до складних ґрунтово-гідрологічних умов порівнянно з дубом звичайним, який має одне стриженеве кориння.

Дуб скельний — відрізняється від дуба звичайного дрібнішим розміром листка на довгих (5-7см) черешках і майже сидячими жолудями.

В порівнянні з дубом черещатим, є менш продуктивною деревною породою (фактично довжина чистого стовбура без сучків становить 3-6м), проте щільність деревини в нього вища, що ціниться в клепковому виробництві.

Ареал дуба скельного на території України обмежений південними схилами Український Карпат; лісами у Гірському Криму; на південному заході Лісостепу, і дуже рідко — на Поліссі (Житомирська область).Росте за результатами досліджень С.М.Стойка (1969) на висоті 150–1090 м над рівнем моря в основному на скелястих малопотужних ґрунтах, де формує чисті деревостани (площа таких куртин є незначною, хоча чисті діброви дуба скельного можуть мати площу до 50га). Зрідка зустрічається як домішка в букових лісах Львівщини. На Поліссі не зустрічається, що зумовлено більш різкою континентальністю клімату, ніж на Закарпатті та супіщаними ґрунтами.

Література:

 Попа Ю.Н. Сохранение и использование дуба скального./ Лесоводство, лесоведение, лесные пользования. Обзорная информация. Вып. 2. - М. ВНИИЦЛесресурс, 1990. - 28 с.
 Попа Ю.Н. Восстановление биогеоценозов в антропогенно-трансформироваанных экотопах в степной зоне. Монография. / Под ред. член-кор. НАН Украины, проф. А.П.Травлеева. - Киев : Украинский бестселлер, 2011. - 437 с.
 Савченко-Погребняк З.Ф.Горный дуб. - Киев: Из-во АН УССР,1955. - 142 с.
 Стойко С.М. Дубовые леса Карпатской горной системы. Автореферат дисс. докт. биол. наук: 094. Ботаника.-Институт ботаники АН УССР. -Киев, 1969. -56 с.

== Примітки

==

Див. також[ред.ред. код]