Дулу-каган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дулу-каган
 
Народження: невідомо
Смерть: 634
Західний тюркський каганат
Батько: Bagha Shadd
Діти: Ірбіс Ишбара-Ябгу-каган

Дулу-каган (д/н—634) — 8-й володар Західнотюркського каганату в 633634 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Ашина. Його прадідом був великий каган Кара-Чурин-Тюрк, а дідом — Янг-Соух-тегін. Син Бага-шада, ябгу хозарів. Отримав ім'я Нішу. Про молоді роки обмаль відомостей.

Отримав 603 року від Нірі-кагана володіння Пайкенд з областю (центральний Мавераннахр). Між 618 і 626 роками супроводжував батька, що очолював посольства до танського імператора Лі Шиміня. Водночас набув впливу серед племінного союзу нушібі.

У 628—630 роках підтримував Тун-Ябгу-кагана у боротьбі проти Кюлюг-Сибіра. Невдовзі після перемоги останнього повстав проти нього на чолі із нушібі. 631 року переміг Кюлюг-Сибіра, допомігши посісти трон родичеві Си-Ябгу.

632 року вимушений був тікати до Карашару. 633 року після загибелі Си-Ябгу повернувся до Суару, де став каганом. Відновив гарні відносини каганату з танським імператором Лі Шимінєм, який до цього часу став господарем на землях Першого східнотюркського каганату.

Водночас підтримував повстання в Хорасані проти шаха Єздигерда III, який стикнувся з арабським вторгненням. Дулу-каган раптово помер 634 року. Йому спадкував брат Ишбара-Толіс.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Гумилёв Л. Н. Древние тюрки. — СПб.: СЗКЭО, Издательский Дом «Кристалл», 2002. — С. 576. — ISBN 5-9503-0031-9.
  • Prof. Dr. Aydın Usta, Türkler ve İslamiyet, Yeditepe Yayınevi, 1. Baskı, March 2020, s. 56-57