Думнорікс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Думнорікс ( з кельт. "король світу", * бл. 100 - †54 роки до н.е.) - вождь кельтського племені едуїв з 58 до 54 року до н. е., активний учасник Галльської війни.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був молодшим братом Дівітіака, володаря едуїв. Втім після поразки останнього у 61 році до н.е. від Аріовіста почав намагатися захопити особисту владу. Це Думноріксу вдалося у 58 році до н.е. Ще раніше у 61 році до н.е. він уклав договір з Оргеторіксом, вождем гельветів, та Кастіком, вождем секванів, про розподіл сфер впливу у Галлії та встановлення панування в ній цих трьох племен. Для зміцнення союзу Думнорікс одружився на доньці Оргеторікса. Втім плани змовників було викрито.

Після того, як Думнорікс став вергобретом ("суддею"), тобто головним вождем едуїв, він розпочав активну підготовку підготовку для боротьби з римлянами, але проводив її таємно. При цьому спонукав гельветів рушати на південь Галлії. З приходом сюди ж Гая Юлія Цезаря Думнорікс постійно робив усе, щоб завадити просуванню римлян вглиб Галлії. Тим не менш Цезар розбив у липні 58 року до н.е. при Бібракте гельветів й рушив далі на південь, де теж досить швидко підкорив кельтські племена. Все це змусило Думнорікса бути обачним. Втім з початком повстань Амбіорікса та Верцингеторикса Думнорікс також вирішив, що його час настав, і виступив проти римлян (54 рік до н.е.). Втім швидко був розбитий та загинув. Вождем едуїв знову став проримськи налаштований Дівітіак.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gaio Giulio Cesare, De bello Gallico 1.3, 1.9, 1.16-20, 5.5-7
  • Hans Georg Gundel: Dumnorix. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 2, Stuttgart 1967, Sp. 175–176.