Думузі-пастух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Думузі-пастух
Народився невідомо
Помер невідомо
Титул король[1]
У шлюбі з Інанна

Думузі на прізвисько «пастух» — п'ятий додинастичний цар легендарного періоду до Великого потопу.

Останній з трьох відомих міфічних царів другого міста-держави стародавнього Шумеру Бад-Тібіра, розташованого на півдні давньої Месопотамії і правив 10 куль[2] 36 000 років, згідно Ніппурського царського списку. Йому приписують божественне походження та він вважається легендарним правителем (енсі) Шумерів, оскільки його існування не підтверджено іншими джерелами, крім Ніппурського царського списку, який оповідає наступне: «Після того, як царство було послано з небес, Еріду став (місцем) престолу» і його першим архаїчним царем став Алула, який керував містом 8 куль (28 800 років), після нього правителем міста значиться Аллалгар, який керував містом 10 куль (36 000 років). Два царі правили 18 куль (64 800 років). Еріду був залишений, (і) престол був перенесений у Бад-тібіру.

Ен-Менлуана правив в Бад-тібірі 12 куль (43 200 років), після нього правителем міста значиться Ен-Менгалана, який правив 8 куль (28 800 років), а третім і останнім правителем значиться Думузі-рибалка, який правив 10 куль (36 000 років) (цікава обставина, що крім нього точно такі ж року правління царський список приписує ще двом допотопним царям, представникам I Раннього династичного періоду — Ал-Лалгару, другому правителю Еріду і Зіусудре, третього правителя Шуруппака).

Згідно царського списку до всесвітнього потопу в Шумері по черзі правили 9 царів, почергово змінюваних в 5 містах-державах загальною тривалістю правління 277 200 років. Виходячи з того ж списку можна зробити висновок, що всесвітній потоп трапився 12 000 років до н. е., отже початок правління архаїчного царя Думузі слід віднести до 153 тисячоліття до н. е. Прийнято вважати, що роки його правління значно завищені. Згідно царського списку три царі правили 30 куль (108 000 років). Бад-Тібіра залишений і його престол перенесений у Ларсу зі зведенням на трон нового міфічного царя Ен-Сібзаанни.

У його честь названа борозна Дімузі на Плутоні.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Список царів Шумеру і Аккаду
  2. Одиниця часу в Шумерській системі числення 1 Куль = 3 600 років

Посилання[ред. | ред. код]

Ранній Династичний I період Шумерів
Попередник:
Ен-Менгалана
5-й цар Шумеру
раніше 2900 до н.е. або легендарний
Наступник:
Ен-Сібзаанна
3-й енсі Бад-Тібіра
раніше 2900 до н.е. або легендарний