Дунайська флотилія (Румунія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Річкова служба
рум. Serviciul fluvial
Засновано 1860
Країна  Румунія
Вид ВМС Румунії
Війни/битви Російсько-турецька війна (1877—1878)
Друга Балканська війна
Перша світова війна
Друга світова війна

Румунська Дунайська флотилія — умовна назва річкових сил Румунії на Дунаї та його притоках, утворення яких почалося в XIX столітті, ще до проголошення незалежності від Османської імперії. Річкові сили Румунії брали активну участь у Російсько-турецькій війні (1877—1878), Першій і Другій світових війнах.

Історія[ред. | ред. код]

1860—1914 рр.[ред. | ред. код]

22 жовтня 1860 р. річкові сили двох князівств — Молдавії і Валахії — були об'єднані і отримали назву «Корпус флотилії». Першим командиром флотилії був призначений полковник Ніколає Стеріаде, а першою базою і штаб-квартирою став Ізмаїл. Прапор флотилії включав в себе традиційні кольори і символи прапорів Молдавії та Валахії, а в 1861 р. була введена нова темно-синя уніформа. Був затверджений новий прапор — горизонтальні смуги національних кольорів з гербом і написом «Честь і вітчизна». У 1865 р. у складі флотилії, що базувалася в Бреїлі, було 15 офіцерів, 2 лікаря, 8 барабанщиків, 4 унтер-офіцера, 23 цивільних службовців і 360 рядового складу; корабельний склад включав колісний пароплав «Румунія» вісім канонерських човнів, до яких у 1867 р. додався побудований у Лінці другий пароплав «Штефан чел Маре».

17 листопада 1872 р. в Галаці була заснована перша Спеціальна Школа для офіцерів і молодших офіцерів. А в 1873 р. флотилія отримала перший сучасний корабель — канонерський човен «Фульджерул», побудований в Тулоні. У 1875 р. флотилія поповнилася також мінним катером «Риндуніка», побудованим на верфі «Ярроу» в Лондоні. З цими силами румунська флотилія вступила у Війну за незалежність (таку назву отримала російсько-турецька війна 1877-78 рр. в Румунії). Катер «Риндуніка» потопив турецький монітор «Сейфі».

Після закінчення війни румунські сили на Дунаї, так само як і створені морські сили активно розвивалися. До початку Першої світової війни були реалізовані (всі не у повному обсязі) три кораблебудівні програми — 1883-85 рр., 1886-88 рр. і 1906-08 рр. Остання з цих програм дозволила створити дійсно значні сили на Дунаї. У першому десятилітті XX століття у стрій вступили найсильніші монітори типу «Іон К. Братіану», побудовані в Австро-Угорщині на верфі «Стабіліменто Текніко Триієстіно» в Трієсті. У доповнення до них в Англії були замовлені вісім міноносок, названих на честь учасників Війни за незалежність. Церемонія введення до складу флотилії відбулася 19 вересня 1907 р. в Галаці. У 1908 р. у складі річкових сил Румунії вже значилися понад тридцять кораблів різних класів (монітори, канонерські човни, міноноски, сторожові катери, один поліцейський пароплав і сім моторних поліцейських човнів). Чисельність сил досягла 65 офіцерів і 1212 нижніх чинів.

Румунський річковий канонерський човен типу «Oltul»

Нова організація була затверджена в 1896 р.: військово-морські сили (Корпус флотилії, що існував з 1860 р.) були реорганізовані, і були утворені Морська дивізія (Divizia de Mare) і Дунайська дивізія (Divizia de Dunăre).[1]

Перша світова війна[ред. | ред. код]

Початок Першої світової війни Румунія зустріла як нейтральна держава. Але до літа 1916 р. вона прийняла сторону країн Антанти і вступила у війну. Бойові дії розпочалися і на Дунаї. Секретною службою було розроблено план нічної атаки австро-угорських кораблів, що базувалися на базі  Русе. Для участі в операції були залучені парові катери Гідрографічної служби (Serviciul Hidraulic) та переведені у Джурджу, найближчий до Русе румунський порт. За день до початку війни у Джурджу були доставлені 8 торпед і з Бухареста, а також прибули командири «міноносців» — лейтенант-командор Петра Бэрбуньяну (катер «Кетіна»), капітани Аурел Негулеску (катер «Риндуніка») і Олександру Георгью (катер «Бужореску»). Торпеди встановили на дерев'яні каркаси і з допомогою мотузок закріпили по бортах катерів.

О 20.30 27 серпня (н. ст.) 1916 року (за півгодини до офіційного оголошення війни) 3 румунських катери вийшли з Джурджу і попрямували до Русе. «Риндуніка», маючи перевагу у швидкості, першим досяг австро-угорських кораблів і випустив торпеду (друга торпеда застрягла в каркасі) у найближчий монітор (ним виявився «Бодрог»). Пролунав вибух, на австро-угорських кораблях включили бойове освітлення та відкрили рушничний і кулеметний вогонь. Командири двох інших катерів, вважаючи себе виявленими, випустили свої торпеди (4, ще 2 застрягли в пускових установках) з дуже великої дистанції, після чого всі румунські катери без втрат відійшли до румунського берегу. Торпеда «Риндуніка», як виявилося, потрапила в баржу, пришвартовану до борту «Бодрога». Інші кораблі не постраждали.

Після атаки 27 серпня австро-угорські монітори відійшли до Белене. Румунські монітори брали участь в обороні Тутракана, надавали допомогу російсько-румунському флангу в Добруджі. У цілому румунська флотилія залишалася пасивною; в Румунії працювали французька військово-морська місія (4 офіцери і 31 нижній чин) і російський загін (47 офіцерів і 1800 нижніх чину), які планували активні операції проти австро-угорських та німецьких річкових сил, однак, поразка на фронті не дозволило їх реалізувати. 5 грудня німецькі війська вступили в Бухарест, а румунські та російські кораблі відійшли на Нижній Дунай.

Румунський монітор типу «Bratianu» у 1917.

«Річковий» фронт залишався незмінним протягом 1917 р.: сили Австро-Угорщини і Німеччини контролювали Браїлу, Ісакчі і Тульчу, румуни та росіяни — Галац, Рені, Ізмаїл і Сулину. Протягом цього активні бойові дії більш не велися аж до фактичного виходу Росії з війни. 9 грудня у Фокшанах Румунія підписала перемир'я з Центральними державами, а 7 травня 1918 р. — Бухарестський мирний договір.

На початку 1918 р. румунські кораблі підтримували операцію по окупації Бессарабії, в якій відбулися зіткнення з колишньої союзною російської дунайською флотилією. А в листопаді того ж року Румунія знову виступила проти Центральних держав, встигнувши захопити значну кількість кораблів і суден на Дунаї і забезпечивши собі місце серед переможців.

Міжвоєнний період та участь у Другій світовій війні[ред. | ред. код]

Після закінчення Першої світової війни і підписання мирних договорів з Австрією та Угорщиною Румунія отримала право на репарації — три монітора колишньої Австро-Угорської Дунайської флотилії. 15 квітня 1920 р. румунські екіпажі взяли «Темеш», «Інн» і «Сава», які отримали нові імена — «Ардял», «Басарабия» та «Буковина».

У міжвоєнний період монітори були модернізовані: «Ардял» в 1929 р., «Буковина» в 1936-37 рр., чотири типи «Іон К. Бретіану» у 1937-38 рр. Лише монітор «Басарабія» пройшов модернізацію в самий розпал Другої світової війни — у 1942-43 рр.

Монітор «Mihail Kogălniceanu», 1941.

До початку Другої світової війни Румунія володіла найбільшими річковими силами на Дунаї. Корабельний склад включав в себе сім моніторів, сторожові катери і плавучі батареї. Кораблі традиційно базувалися у районі Галац-Браїлу. До 1944 р., вони займалися рутинною роботою по забезпеченню судноплавства на стратегічно важливому для Німеччини і Румунії Дунаї.

До 1 липня 1944 р. Дунайська дивізія румунів включала в себе дивізіон моніторів (7 одиниць), тральщики (близько 15 одиниць), групу сторожових катерів (7 одиниць), бази ППО (близько 20 одиниць), допоміжні судна й полк морської піхоти. Ці сили готувалися до відбиття наступу радянських військ.

23 серпня 1944 року, в розпал яссько-кишинівської радянської операції, у Румунії стався державний переворот, Іон Антонеску був арештований, було оголошено про вихід країни з війни. В період невизначеності деякі румунські частини підтримали переворот, інші продовжували боротися проти радянських військ. 24 серпня монітори «Міхаїл Когэльнічану» і «Ласкар Катарджіу» були потоплені радянською авіацією в Кілійському гирлі. 26 серпня в Ізмаїл прибув командир 3-го румунського стрілецького корпусу і командувач Дунайської дивізії контр-адмірал Стоянович, які почали переговори з військовою радою радянської Дунайської флотилії. Командувачу румунськими річковими силами був пред'явлений ультиматум здати всі кораблі до 12 години 27 серпня, який був прийнятий (пізніше за невиконання умов ультиматуму контр-адмірал Стоянович був заарештований). Монітор «Іон К. Бретіану» був зданий радянським військам 26 серпня в Ізмаїлі, «Басарабия» і «Буковина» були здані 27 серпня, «Ардял» зданий 28 серпня, «Олександр Лаховари» зданий 29 серпня в Ізмаїлі.

Наприкінці серпня відбулися бойові зіткнення між колишніми союзниками на Дунаї: румунські кораблі і частини взяли участь у діях проти бойової групи Зіеба, великої групи німецьких кораблів, що намагалася прорватися нагору по річці з Браїли, а також інших німецьких частин. Значні бої відбувалися в Хиршове, Чернаводе, Келераші, Олтенице, Зимнице, Турну-Мегуреле, Корабіі, Турну-Северін і Орсове. В результаті німецькі частини були витіснені з Румунії, захоплено значну кількість кораблів і військового майна.

Після Другої світової війни[ред. | ред. код]

Відповідно до радянсько-румунської угоди від 11 вересня 1945 р. Румунії були повернуті три колишніх сторожових катери типу «Капітан Миколу Ласкар Богдан», бронекатер і 6 інших катерів. У 1947 р. флотилія була розформована і знову утворена в наступному році у Джурджу. Розвиток річкових сил проводилося при тісній співпраці і допомоги радянських військових радників. У червні 1951 р. були повернуті і п'ять моніторів разом з шістьма катерами. Кораблі отримали нові позначення М-201 (колишній «Маріуполь»), М-202 (колишній «Азов»), М-205 («Ізмаїл»), М-206 (колишній «Керч») і М-207 (колишній «Бердянськ»). У наступному році СРСР передали так само 6 бронекатерів (за іншими даними, 5).

У 1950-ті рр. річкові сили отримали й нові кораблі: з Польщі були доставлені і спущено на воду вісім тральщиків типу VD 421 (радянський проект 151). Однак, з роззброєнням в 1959-60 рр. моніторів потенціал флотилії був досить скромним.

Організаційно річкові сили кілька разів змінювалися (змінювалися і назви: 145-я Дунайська флотилія, Дунайська флотилія, 230-та військово-морська річкова бригада), поки в 1959 р. флотилія не була перейменована в Річкову бригаду (Brigada Fluvialâ). В цей час СРСР взяв курс на створення об'єднаних збройних сил країн Варшавського договору, більшість флотилій країн-учасниць договору на Дунаї були реорганізовані; Румунія відправила на злам 13 старих суден, у тому числі монітори.

Сучасний румунський монітор «Ion C. Brătianu» (F-46)

Значне поповнення румунські сили на Дунаї отримали в 1970-х роках, коли були побудовані 18 артилерійських катерів типу VB 76. А в 1980-ті рр. Румунія відновила традицію будівництва моніторів (у Росії такі кораблі тепер класифікуються як малі артилерійські кораблі): було розпочато будівництво кораблів типу «Грівіца» (у самій Румунії вони класифікувались як «бронекатери»), а потім і більших «Міхаіл Когельничану».

У 1990-ті рр. річкові сили отримали новий розвиток. 30 березня 1995 р. в Бреїлі був створений штаб Дунайської флотилії, і 15 квітня того ж року флотилія була відтворена.

У першому десятилітті XXI століття Дунайська флотилія зазнала нових значних змін: в 2001 р. припинили своє існування 24-та річкова бригада в Браїлі і 27-ма річкова і морська бригада в Тульчі, у 2005 р. було створено Командування військово-морськими операціями на річці (Componenta Fluvialâ a Comandamentului Operaţional Naval), в 2007 р. на її основі — Річкова служба (Serviciul Fluvial).

Сучасна організація[ред. | ред. код]

Річкова флотилія «Міхаіл Когельничану» (Flotilei Fluviale «Mihail Kogălniceanu») є частиною військово-морських сил Румунії. її командування розташовується у місті Бреїла.

До складу флотилії входять:[2]

 • 307-й полк морської піхоти
 • 67-й дивізіон артилерійських кораблів
  • секція моніторів
  • секція артилерійських катерів
 • 88-й дивізіон річкових катерів «Адмірал Георге Санду» (Divizionul 88 vedete fluviale «Amiral Gheorghe Sandu»)
 • 131-й дивізіон суден забезпечення з секціями у Бреїлі та Тульчі.

Абревіатури та переклад назв класів кораблів[ред. | ред. код]

 • M — monitoare — монітори
 • Canonierele — канонерські човни
 • V — Vedete — торпедні або сторожові катери
 • VB — vedete blindate — бронекатери/артилерійські катери
 • VD — vedete dragoare — катерні тральщики
 • VG — артилерійські катери/сторожові катери
 • SD — şalupe dragoare — катерна тральщики
 • Şalupe — катери
 • Remorchere — буксири

Фотогалерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. История румынских речных сил 1860—1914 гг
 2. FORTELE NAVALE ROMANE ORGANIZARE. Офіційний веб-сайт військово-морських сил Румунії (румунська). Процитовано 01.02.2019. 

Посилання[ред. | ред. код]