Дупатта

Дупатта, також званий chunni, chunari, chundari, lugda, rao/rawo, gandhi, pothi, orna та odhni, — це довгий шарф, схожий на шаль, який традиційно носили жінки на Індійському субконтиненті.[1] Традиційно в Індії дупатта є частиною жіночої легенґи або ґгаґра/чанія чолі. Легенґа — це одяг із трьох частин, який складається зі спідниці, яка називається ґгаґра або чанія; блузка, яка називається чолі, і дупатта. Дупатту носять на одному плечі, і традиційно заміжні жінки також носили дупатту через голову у храмах або перед старійшинами.
Дупатту також носять як частину шальвар-камізу, яку носять жінки в Південній Азії, зокрема в деяких частинах Північної Індії та регіоні Декан. Пенджабський костюм носять у Пенджабі та Пакистані, це ще один одяг із трьох частин, що складається із штанів, які називають піжамою або салваром; топ, який називається курта або каміз, і дупатта.
У гінді-урду слово dupattā (दुपट्टा, دوپٹہ),[2] що означає «шаль з подвійної тканини», походить від санскриту, є комбінацією du- (що означає «два», від санскриту dvau, «два», і dvi-, поєднуючи форму dvau) і paṭṭā (що означає «смужка тканини», від paṭṭaḥ), тобто вкрав.

Ранні свідчення дупатти можна простежити до цивілізації долини Інду, де скульптура священника-короля, чиє ліве плече вкрите якимось шарфом, схожим на шаль, свідчить про те, що використання дупатти сходить до цієї ранньої індійської культури.[3][4] У ранній санскритській літературі є широкий словник термінів для вуалі та шарфів, які використовували жінки в стародавній період, таких як avagunthana (плащ-вуаль), uttariya (плечі-вуаль), mukha-pata (обличчя-вуаль) і siro-vastra (голова-вуаль). Вважається, що дупатта походить від стародавньої уттарії.


Дупатту носять у багатьох регіональних стилях по всій Південній Азії. Немає єдиного способу носіння дупатти, і з плином часу та модернізацією моди стиль дупатти також змінювався.
В Індії дупатту традиційно носять через ліве плече і заправляють її на протилежний бік до спідниці. Однак дупатта може вільно звисати через плече, або через шию і за обидва плеча. Сучасний варіант полягає в тому, щоб довжина дупатти елегантно драпірувалася навколо талії та через руки спереду. Матеріал для виготовлення дупатти різний, але зазвичай він легкий і довгий, що допускає потік і різноманітність.
Коли дупатта носять із шальварою, вона закриває груди, створюючи форму U або V.[джерело?][потрібне цитування] На додаток до носіння дупатти, коли виходять на публіку, жінки Південної Азії носять дупатту як вуаль, коли входять у мандир, церкву, ґурдвару.[6][7][8] У контексті пандемії COVID-19 його не вважали належним для використання як тканинну маски для обличчя, оскільки це релігійна тканина.[9]
Дупатта, яка використовується як покриття для голови та обличчя, називається ґунґгат. Новоспеченим нареченим було прийнято носити ґунґгат, щоб захистити їх від лихого ока. У Непалі дупатта або подібна шаль називається pachaura.[10]
Оскільки дупатти носять на всьому індійському субконтиненті, вони з'являються в різних формах, багато з яких характерні для регіонів субконтиненту.[11] Дупатти Phulkari, які походять з Пенджабу, мають складні квіткові візерунки, тоді як dupattas Bandhani (або Bandhej dupattas), що походять із Гуджарату та Раджастхану, мають візерунки з краватками. Дупатти також можуть бути зроблені з оксамиту чи шовку, або надруковані з сучасним малюнком. Шовкові дупатти банарасі, родом із Варанасі, прикрашені парчею зарі та традиційними мотивами.
-
Використання дупатти як захист від пилу або сонця
-
Пенджабська сикхська жінка з блакитним чунні
-
Магазин дупатт у Дакці, Бангладеш
-
Магазин дупатти в Дакці, Бангладеш
-
Бандгані дупатта
-
Бангладешка, драпірована в дупатту
-
Непалка в сучасному стилі драпірує дупатту на шию
-
Сикхка у сальвар-камізі
- ↑ de-Gaia, Susan (16 листопада 2018). Encyclopedia of Women in World Religions: Faith and Culture across History [2 volumes] (English) . ABC-CLIO. с. 47. ISBN 978-1-4408-4850-6.
Dupatta: A long scarf that is loosely draped over the head and shoulders, commonly worn in South Asia.
- ↑ Meaning of dupatta (англ.). Rekhta. Процитовано 20 травня 2022.
- ↑ Singh, Upinder (2008). A History of Ancient and Early medieval India : from the Stone Age to the 12th century. New Delhi: Pearson Education. с. 137. ISBN 9788131711200.
- ↑ Condra, Jill (2008). The Greenwood Encyclopedia of Clothing Through World History. Westport, Connecticut: Greenwood Press. с. 220. ISBN 978-0-313-33662-1.
- ↑ Nanisetti, Serish (10 листопада 2018). Living Hyderabad: The khada dupatta. The Hindu (en-IN) .
- ↑ Goldman, Ann; Hain, Richard; Liben, Ann Goldman Richard Hain Stephen (2006). Ox Textbook Palliat Care Child Oxt:ncs C. Oxford University Press. с. 224. ISBN 9780198526537. Процитовано 13 листопада 2012.
- ↑ Dupatta Types In Salwar Kameez (English) . The Fashion Station. 18 липня 2019. Процитовано 20 травня 2022.
Dupatta is also used by some women when entering a mosque, dargah, church, gurdwara or mandir, it is the habit in the Indian subcontinent for women to cover their head with a dupatta.
- ↑ Rader, Debra (19 квітня 2018). Teaching and Learning for Intercultural Understanding: Engaging Young Hearts and Minds (англ.). Routledge. с. 132. ISBN 978-1-351-59523-0.
Colourful dupattas and salwar kameez are very common among both the Muslim and non-Muslim women of Pakistan, India, Bangladesh and Sri Lanka.
- ↑ For women, dupattas turn protective gear. Times of India. 1 квітня 2020.
- ↑ Shawl | British Museum.
- ↑ Types of Dupatta: Find Beauty in Simplicity. www.exoticindiaart.com (англ.). Процитовано 4 квітня 2024.
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дупатта