Дурман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дурман
Дурман звичайний (Datura stramonium)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Пасльоноцвіті (Solanales)
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Рід: Дурман (Datura)
L.
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Datura
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Datura
EOL logo.svg EOL: 5704465
IPNI: 38337-1
ITIS logo.svg ITIS: 30513
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4074

Дурман (Datura) — рід рослин родини пасльонових (Solanaceae), представники якого — великі трави, рідше — деревоподібні рослини. Наукова назва роду (Datura) походить від санскр. dhattura або араб. tatura від tat — колоти[1]. Вся рослина, особливо коріння отруйні.

В Центральній Україні та на Поділлі дурман називають «дивдвир».

Опис[ред. | ред. код]

Квітки великі, віночок воронкоподібний. Зав'язь 2‑гніздова, причому гнізда нерідко ще розділені кожне на 2 напівгнізда; плід — велика, в основному 4‑гніздова коробочка, що абсолютно висихає при достиганні або м'ясиста, що розпадається на 4 стулки, або ж зовсім не розкривається.

Токсичність[ред. | ред. код]

Вся рослина отруйна, особливо коріння, тому при роботі з рослиною використовуються захисні рукавиці. Серед ознак отруєння — посилене серцебиття, сухість у роті, галюцинації, безпричинний страх або сміх, нудота, порушення або втрата зору, судоми. Симптоми можуть тривати до кількох діб.[2]

Галюциногенні властивості рослини використовувались в народній медицині і чаклунських обрядах з давніх часів. У зв'язку з поєднанням високоактивних антихолінергічних речовин, які містить дурман, він викликає делірій: повну нездатність розрізняти реальність і фантазії, гіпертермію, тахікардію, дивну і, можливо, агресивну поведінку, важку форму мідріазу з подальшою болючою світлобоязню, яка триває кілька днів. Також, часто виникає амнезія.[3]

Історичні відомості[ред. | ред. код]

Існує дві версії походження рослин цього роду[4]. Згідно з одною з них, батьківщиною дурману є Мексика і Центральна Америка, а потім він був завезений в Європу разом з іншими пасльоновими. За іншою версією дурман розповсюдився з прикаспійських степів, потрапивши до Європи в Середньовіччя разом з циганами.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Словник лікарських рослин: Дурман
  2. Дурман трава. hnb.com.ua (ru). 
  3. Freye, E. (2010). Toxicity of Datura Stramonium. Pharmacology and Abuse of Cocaine, Amphetamines, Ecstasy and Related Designer Drugs. Netherlands: Springer. с. 217–218. ISBN 978-90-481-2447-3. doi:10.1007/978-90-481-2448-0_34. 
  4. Міфи і реальність дурман-трави
  5. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.