Дурґа-Пуджа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
Категорія КатегоріяПортал Портал
Зображення Дурґи на площі Маддока, Колката.

Дурґа-Пуджа (бенг. দুর্গা পূজা, Durga Puja — «поклоніння Дурзі») або Дурґоцаб (бенг. দুর্গোৎসব, Durgotsab — «фестиваль Дурґи») — щорічний індуїстський фестиваль бенгальського походження, присвячений богині Дурзі.

Зараз Дурґа-Пуджа широко святкується у Західному Бенгалі, Ассамі, Біхарі, Оріссі і Трипурі. В меншій мірі вона поширилася по всій території Індії та є одним з важливих фестивалів у Непалі та Бангладеші. Фестиваль триває п’ять днів і є не тільки релігійним святом, але й важливою соціо-культурною подією. Багато бенгальських культурних організацій святкують його і далеко за межами Південної Азії, зокрема в Європі, США, Австралії та інших частинах світу.

Фестиваль виник при дворі правителей Бенгалу в Раджшахі у 16 столітті. Його значення значно зросло під час панування в Бенгалі Британської Індії. Оскільки індійські націоналісти асоціювали Дурґу з Індією, фестиваль став сиволом Руху за незалежність Індії. На початку 20 століття Дурґа-Пуджа набула великої популярності та стала одним з найбільших фестивалів у світі. Триває 3 дні. Перший день - Навпатріка пуджа або Махасаптамі (тобто 7 день фестивалю Шардія-навратрі, тобто 7 день місяця ашвін, аманта календар), другий - Махааштамі або Маха Дургаштамі (8 день навратрі), третій - Віджаядашамі як торжество Господа Рами над демоном Раваною, а також тріумф богині Дурги над буйволоподібним демоном Махішасурою. Також відомий як Дуссехра або Дасара. У Непалі Дасара відзначається як Дашайн.

Під час Дурґа-Пуджі також проводиться поклоніння Шиві, Лакшмі, Ґанеші, Сарасваті (богиня) і Картікеї. Сучасна традиція також включає демонстрацію «пандалів» — яскраво прикращених ідолів Дурґи, обмін вітань «біжоя» та публікацію святкових матеріалів.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Durga Puja Beginner, Swami Satyananda Saraswati, Devi Mandir, 2001. (ISBN 1-887472-89-4)
  • Delhi Durga Puja Samiti, Kashmere Gate, Delhi, 2009

Посилання[ред. | ред. код]