Клапка Дьордь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дьордь Клапка. 1857

Дьордь Клапка (угор. Klapka György, 7 квітня 182017 травня 1892) — угорський військовик, учасник Угорської революції 1848 року.

Біографія[ред.ред. код]

Дьордь Клапка народився в трансильванському місті Темешвар (зараз Тімішоара, Румунія). В 1838 році вступив до лав австрійської армій, де дослужився до офіцерського чину.

Участь в революції[ред.ред. код]

Sterio Klapka Gyorgy.jpg

В 1848 році приєднався до угорських революційних військ, де швидко став одни з керівників революційної армії. Після початку бойових дій проти імператорської армії в кінці 1848 року він замінив в якості головнокомандуючого північною армією Лазаря Месароша. Під керівництвом Клапки знаходилася армія чисельністю 18 000 чоловік, яка діяла на півночі, на території сучасної Словаччини.

В лютому — квітні 1849 року Клапка отримав ряд перемог над австрійцями (битви під Капольною, Надьшало та інші). В червні брав участь у битвах проти австрійців і росіян біля фортеці Коморн (сучасне угорське місто Комаром і словацьке Комарно ). В липні, коли основна армія угорців під керівництвом залишила Коморн, Клапка став керівником гарнізону фортеці. Облога Коморна австрійцями продовжувалась до 23 вересня, і була невдалою. Лишо отримавши повідомлення про капітуляцію всіх угорських сил Клапка здав фортецю на досить почесних умовах.

Еміграція[ред.ред. код]

Післі поразки повстання генерал Клапка емігрував до Великобританії, а потім Швейцарії. Разом з Лайошем Кошутом був однією з головних фігур угорської еміграції.

В 1864 році Клапка був запрошений Отто фон Бісмарком до Пруссії для формування угорського легіону в складі прусської армії з числа емігрантів і полонених. За задумом Бісмарка після початку війни між Пруссією та Австрією угорський легіон Клапки повинен був підняти повстання в Угорщині. Трьохтисячний легіон Клапки встиг, однак, лише перейти кордон. Розгром австрійців в битві при Садовій привів до швидкого підписання миру, і корпус Клапки повернувся до Пруссії.

Повернення на батьківщину[ред.ред. код]

Пам'ятник Дьордю Клапці в Комарно

Після підписання Австро-угорської угоди 1867 року і перебудови Австрійської імперії в двоєдину дуалістичну монархію, Клапка разом з рядом інших угорських емігрантів отримав амністію і дозвіл повернутися на батьківщину. Одразу після повернення його було обрано депутатом угорського парламенту. Він займався реорганізацією угорських промислових підприємств. В 1877 році брав участь в реорганізації турецької армії.

Генерал Клапка помер 17 травня 1892 року в Будапешті. Автор мемуарів, виданих в Лейпцизі в 1850 році, і низки інших книг.

На честь Дьордя Клапки отримав своє друге ім'я англійський письменник Джером Клапка Джером. Під час перебування Клапки в еміграції в Великобританії батько письменника був його другом.

Література[ред.ред. код]

  • Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб.: 1890—1907.
  • Контлер, Л. История Венгрии: Тысячелетие в центре Европы, М., 2002

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дьордь Клапка