Дюни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дюни на о-ві Зюльт, Північне море.

Дю́ни (однина: Дю́на — (нім. Düne, англ. dune) — пагорб навіяного вітром піску; форми рельєфу пісків, утворених вітровою аккумуляцією. Звичайно термін «Д.» застосовується до всіх піщаних сукупчень незалежно від зонально-кліматичних умов. На відміну від розповсюджених у пустелях барханів, у Д. (в цьому розумінні) випуклу форму мають не пологі, а круті схили, і «хвости» росташовані сзаду Д., по навітреній стороні. Пологий схил повернутий назустріч вітру і має кут схилу 8-20°, навітряний схил наближається до кута натурального схилу сухого (32-33°) або зволоженого (до 40°) піску. Висота дюни від 5 до 30 м і більше.

Дюна в Намібії

На Куршській косі Балтійського моряЛитві) відома дюна висотою 58 м; в Ландах, на узбережжі Біскайської затоки (Франція), — 97 м. Дюни можуть переміщатися у напрямку переважаючого вітру зі швикісттю до 10 м на рік, в залежності від маси піску і швидкості вітру.

Схема дюни

Серповидний дюни — у формі півмісяця насипу, як правило, ширше, ніж вони довгі. Поверхність знаходяться на увігнутій боку дюн. Ці дюни форму під вітри, які дують послідовно від одного напрямку, і вони також відомі як бархани, або поперечні дюни. Деякі типи серповидний дюни рухатися більш швидкими темпами в пустельній поверхні, ніж будь-який інший тип дюн. Група дюни перемістилася на більш ніж 100 метрів на рік у період між 1954 і 1959 роках у провінції Нінся Китаю, і аналогічні швидкості були зафіксовані у Західній пустелі Єгипту. Найбільший серповидний дюни на Землі, з середньою ширини гребеня до гребеня більше 3 кілометрів, в пустелі Такла-Макан в Китаї.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Дюни на Балтийському узбережжі в Паланзі, Литва