Діармайт мак Кербайлл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рельєф на східній стороні Хреста Письмен у Клонмакнойсі (ірл. – Clonmacnoise). Зображені: святий Кіаран та Діармайт мак Кербайлл. Напис: «І тоді Кіаран заклав перший камінь і Діармайт мак Кербайлл був разом з ним і сказав Кіаран: «Нехай, о, воїне, твоя рука буде над моєю рукою і ти будеш повелителем над всіма людьми Ірландії.»

Діармайт мак Кербайлл – (ірл. - Diarmait mac Cerbaill) – верховний король Ірландії. Час правління: 539 – 558 роки. За іншими даними помер у 565 році. Згідно історичних переказів він був останнім верховним королем Ірландії який при сходженні на трон дотримувався давніх язичеських ритуалів посвячення, зокрема ритуалу «шлюбу з богинею Землі» та здійснив язичеське «свято Тари». На відміну від багатьох його попередників вважається історичним верховним королем Ірландії – у його історичності історики не сумніваються. Його нащадки відіграли величезну роль в історії Ірландії. За деякими джерелами вважається першим християнським королем Ірландії (всі попереднні верховні королі, відповідно, вважаються язичниками - що сумнівно). Разом зі святим Кіараном заснував монастир Клонмакнойс (ірл. - Cluain Mhic Nóis - Клуайн Мік Нойс), особисто заклав першу деревяну церкву з багатьох, що були там збудовані пізніше у 545 році.

Діармайт мак Кербайлл в історичних джерелах[ред.ред. код]

Літописи в яких згадується Діармайт мак Кербайлл як верховний король Ірландії датуються не пізніше VII століття. Вважається, що ці літописи були складені в монастирі на острові Йона і потрапили до власне до Ірландії у 740 році. Лаконічні записи щодо правління Діармайта мак Кербайлла містяться у «Хроніках Ольстера» та «Хроніках Тігернаха». Діармайт мак Кербайлл згадується у багатьох середньовічних генеалогіях.

Походження[ред.ред. код]

Згідно історичних переказів Діармайт мак Кербайлл був сином Фергуса Керрбела (ірл. - Fergus Cerrbél), нащадком Коналла Кремптайне (ірл. - Conall Cremthainne), нащадком верховного короля Ніла Дев’яти Заручників (ірл. - Niall Noígíallach). Як нащадок Ніла (Ніалла) Дев’яти Заручників, він і його нащадки називались О’Нілами (О’Ніаллами).

Карта Ірландії в давні часи Діармайта мак Кербайлла. Показані регіональні королівства і володіння північних і південних О'Нілів.

Правління[ред.ред. код]

У «Хроніках Тігернаха» Діармайт мак Кербайлл вкзується як родич попереднього верховного короля Ірландії на ймення Туатал Маелгарб. Зазначається, що він правив в Тарі, його коронація відбулася в Тарі згідно з давніми язичеськими звичаями, хоча в інших джерелах, зокрема релігійного характеру, зазначається, що Тара на той час вже була покинута як королями так і жителями. У літописах його правління згадується і як «нещасливе правління» так і як правління «славного короля».

Діармайт мак Кербайлл зазнав поразки в битві під Кул Дреймне (ірл. - Cúl Dreimne) – біля Бен Булбен (ірл. - Ben Bulben), графство Слайгьо у 560 або у 561 році. Ця битва ввійшла в історію як «Битва Книг». Нібито причиною для війни і битви послужила суперечка між святим Колумба та Фініаном Мовілле (ірл. - Finnian Moville). Суперечка стосувалась, зокрема, питання власності книг які в ті часи були дуже дорогі ще й оздоблювались коштовними каменями. Святий Колумба, буцім то, таємно скопіював книгу, яка належала Фініану. Фініан пред’явив права на власність копії. Діармайт мак Кербайлл нібито постановив, що «Кожна корова має своє теля, а кожна книга має свою копію» і вирішив суперечну на користь Фініана. Колумба почав шукати підтримки у сильних кланів Кенел Конайл (ірл. - Cenél Conaill) та Кенел н-Еогайн (ірл. - Cenél nEógain) з північних О’Нілів, які почали війну проти Діармайта мак Кербайлла (що був з південних О’Нілів). У деяких літописах та переказах стверджується, що в цій битві Діармайт мак Кербайлл загинув від руки Діармайта Курана (ірл. - Diarmait Curnán) сина Аеда мак Ехаха (ірл. - Áed mac Echach). Сам Діармайт Куран – король Коннахта, що перебував під захистом святого Колумби, помер у 575 році. Але в інших джерелах (більш імовірних) зазначається, що Діармайт мак Кербайлл в цій битві не був вбитий, а лише отримав поразку. Після цього він вів невдалу війну з Аедом мак Бренайном (ірл. - Áed mac Brénainn) – королем Техбе (ірл. - Tethbae ), що в Лейнстері. Битва відбулась під Куйл Уйнсен (ірл. - Cúil Uinsen). Цю битву Діармайт мак Кербайлл теж програв. Потім влада Діармайта мак Кербайлла зовсім занепала. Він не грав ніякої ролі в переможній битві О’Нілів під Крухінь (ірл. - Cruthin ) над над кланом Мойн Дайре Лохайр (ірл. - Móin Daire Lothair) у 565 році.

Смерть[ред.ред. код]

Найбільш імовірно, що верховний король Діармайт мак Кербайлл був вбитий у 565 році в битві Райх Бек (ірл. - Ráith Bec) під Маг Ліне (ірл. - Mag Line, Moylinny) біля Ларне (ірл. - Larne) в Ольстері від руки Аеда Дуб мак Суібні (ірл. - Áed Dub mac Suibni) – короля чи вождя племені круїтні (крухін) (ірл. – Cruthin).

Діармайт мак Кербайлл та християнські святі і друїди[ред.ред. код]

Щодо релігійних поглядів Діармайта мак Кербайлла повідомлення вкрай суперечливі. З одного боку повідомляється, зокрема, Адомнаном з Йони, що Діармайт мак Кербайлл був «освячений з волі Божої як король всієї Ірландії», а з іншого боку повідомляється про язичеські ритуали при його коронуванні. Тому багато істориків скептично ставляться до записів Адомнана. Більшість джерел зображають його як короля, що конфліктував з християнськими святими, зокрема з святим Колумбою. Один з середньовічних ірландських поетів навіть написав щодо короля Діармайта мак Кербайлла: «Горе тому, хто сперечається зі святою церквою!» Ці слова приписуються навіть самому Діармайту. У деяких літописах стверджується, що як Діармайт мак Кербайлл так і його вороги користувались послугами друїдів, які, очевидно, тоді ще не зійшли з історичної арени.

Легенди про Діармайта мак Кербайлла[ред.ред. код]

Щодо смерті Діармайта мак Кербайлла існує легенда в якій смерть цього короля має явно надприродний характер. Згідно з цією легендою друїд Бек мак Де (ірл. - Bec mac Dé ) прорікає, що вбивцею Діармайта мак Кербайлла стане його прийомний син Аед Дуб (ірл. - Áed Dub). Потім святий Руадан (ірл. - Ruadán) прорікає, що Діармайт мак Кербайлл буде вбитий у залі свого палацу в Тарі променем, що впаде з даху. Довідавшись ці суперечливі пророцтва, Діармайт запитав своїх друїдів – якою смертю він помре. Друїди відповіли, що помре він потрійною смертю – він буде вбитий, втоплений і спалений. І що вісниками його смерті будуть: сорочка, зіткана з льону, що виріс з одної насінини; мантія, зіткана з вовни, що зістрижена з однієї вівці; ель, приготовлений з ячменю, що виріс з однієї насінини і шматок бекону, зроблений зі свині. яка ніколи не поросилася. Всі пророцтва збулися. Коли Діармайт мак Кербайлл ввійшов у зал палацу Банбан Рахь Бек (ірл. - Banbán Ráith Bec), там були наявні всі ознаки його смерті. Коли він виходив з цього залу Аед Дуб вражає його мечем і підпалює палац. Поранеий король пробує врятуватись, але промінь з даху палацу вбиває його. Таким чином всі пророцтва збулися.

Джерела[ред.ред. код]

1. Best R. I. The Settling of the Manor of Tara // Ériu. – 1910. – V. 4. – P. 121–172.

2. Bhreathnach E. Níell cáich úa Néill nasctar géill. The Political Context of Baile Chuinn Chétchathaig // The Kingship and Landscape of Tara. - Dublin: Four Courts Press, 2005. - P. 49 – 68.

3. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - Dublin: Four Courts Press, 2004.

4. Byrne P. Diarmait mac Cerbaill // Duffy, Seán, Medieval Ireland: An Encyclopedia, New York: Routledge, 2005. - P. 125 - 127.

5. Charles-Edwards T. M. The Chronicle of Ireland // Translated Texts for Historians. – V. 44. - Liverpool: Liverpool University Press, 2006.

6. Charles-Edwards T. M. Diarmait mac Cerbaill (d. 565) // Oxford Dictionary of National Biography. - Oxford: Oxford University Press, 2004.


Попередник:
Туатал Маелгарб
Верховний король Ірландії
539558
Наступник:
Домнал мак Муйрхертах