Діафрагма (фотографія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
6-пелюсткова ірисова діафрагма з прямими пелюстками
Відкрита (1) та закрита (2) апертурна діафрагма з серпоподібними пелюстками

Діафрагма (грец. διάφραγμα — перегородка) — пристрій об'єктива фотокамери, відеокамери у вигляді керованої перегородки, який дозволяє регулювати отвір, через який світло потрапляє в об'єктив, тобто змінювати світлосилу об'єктива — співвідношення яскравості оптичного зображення об'єкта до яскравості самого об'єкта, а також встановлювати необхідну глибину чіткості — глибину чітко зображуваного простору.

Розрізняють такі діафрагми оптичних систем:

  • апертурну (діючу), що обмежує пучок променів, які виходять з осьової точки предмета (світлосилу труби);
  • польову, обмежуючу поле зору системи;
  • віньєтну, що обмежує пучки променів, які виходять з точок предмета, розташованих, поза оптичною віссю, і викликають цим віньєтування (затемнення) зображення по краях поля зору.

В окремих випадках під терміном «діафрагма» також мають на увазі діафрагмове число.

Термін «апертура», як правило, є синонімом слова «діафрагма», відмінність в тому, що під «апертурою» мається на увазі тільки геометричне значення, а під «діафрагмою» — також і механічний пристрій регулювання апертури.

Для забезпечення необхідної експозиції при прикритті діафрагми необхідно збільшувати витримку (зменшувати число витримки). Діафрагма може налаштовуватись як в ручну, так і автоматикою камери.

Діючи подібно до зіниці людського ока, пелюстки внутрішньої діафрагми об'єктиву відкривають і закривають отвір діафрагми, регулюючи кількість світла, що проходить через об'єктив. Величина, вказана на ободі об'єктиву (F1.4. F2, F2.8. і так далі), позначає діаметр відносного отвору діафрагми і називається діафрагмовим числом або «f-стоп». Із збільшенням цього числа діафрагма звужується («закрита» діафрагма), а із зменшенням — розширюється («відкрита» діафрагма).

Конструкція діафрагми[ред. | ред. код]

Пелюсткова діафрагма[ред. | ред. код]

Пелюсткова діафрагма зазвичай складається з декількох (від 3 до 20) поворотних пелюсток, що приводяться в рух кільцем на оправі об'єктива або (у більшості сучасних об'єктивів) електроприводом, керованим фотокамерою. При повністю відкритій діафрагмі пелюстки формують круглий отвір, при частково закритій — багатокутник, близький до кола. Цей «багатокутник» впливає на вигляд так званого «боке». Вважається, що чим більше пелюсток в пристрої діафрагми, тим більш «красиве» виходить «боке», на інші параметри «красивості» пристрій діафрагми не впливає.

Для забезпечення якості «боке» збільшують число пелюсток діафрагми. При виготовленні пелюсткам надають серпоподібну форму — з закругленням внутрішньої частини, завдяки чому при різному діафрагмуванні форма отвору наближається до форми кола.

Всі інші конструктивні особливості діафрагми підвищують зручність, оперативність і точність роботи.

Стрибаюча діафрагма[ред. | ред. код]

Стрибаюча діафрагма — особливість пристрою діафрагми і системи управління діафрагмою в сучасних однооб'єктивних дзеркальних фотокамерах, що полягає в здатності діафрагми виконувати діафрагмування об'єктива тільки в момент натискання на «спуск» фотокамери, завдяки чому наведення чіткості об'єкта виконується при повністю відкритому отворі об'єктива (тобто — при освітленні в відеошукачі, близькому до освітлення об'єкта фотографування), а фотографування виконується при освітленні, яке необхідне для світлочутливого матеріалу.

Механічні складності виготовлення швидкодіючого багатопелюсткового механізму стрибаючої діафрагми призвели до того, що деякі об'єктиви з стрибаючою діафрагмою мають набагато менше пелюсток, ніж «нестрибаючі» аналоги.

Репетир діафрагми[ред. | ред. код]

Репетир діафрагми — орган управління фотоапаратом — кнопка або важіль, — що здійснює закриття стрибаючої діафрагми до заданого значення без зйомки. Така дія вимагається для правильної оцінки глибини чітко зображуваного простору.

Натискна діафрагма[ред. | ред. код]

Натискна діафрагма — діафрагма, отвір якої змінюється під впливом спусковий кнопки за рахунок її напівнатискання — без додаткової пружини. У всьому іншому принципи її дії та застосування ідентичні стрибаючій діафрагмі.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Фомин А. В. § 5. Основные узлы и механизмы фотоаппаратов // Общий курс фотографии / Т. П. Булдакова. — 3-тє. — М., : «Легпромбытиздат», 1987. — С. 25 — 43. — 50000 прим.
  • Гордийчук О. Ф., Пелль В. Г. Раздел III. Киносъёмочные объективы // Справочник кинооператора / Н. Н. Жердецкая. — М., : «Искусство», 1979. — С. 143 — 173.
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.