Дівоча пліва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типи будови дівочої пліви.

Діво́ча пліва́ (гімен, лат. hymen) — це сполучно-тканинна перетинка, вкрита з обох боків багатошаровим плоским епітелієм, що прикриває вхід до піхви. Вона найчастіше має один, іноді кілька отворів.

Форми дівочої пліви[ред.ред. код]

 • Півмісячна — найбільш поширена форма з тонкою ворсинчастою крайкою, розташована у нижній частині піхвового отвору, крізь слизову просвічують кровоносні судини.
 • Кільцеподібна — форма, схожа з півмісячною, але розташована по всьому колу отвору піхви. Верхній край видно тільки при повному розведенні статевих губ.
 • Бахромчаста або пелюсткова — має численні складки, які утрудняють огляд піхви навіть при достатньому розведенні статевих губ[1].

Розвиток та гістологія[ред.ред. код]

Генітальний тракт утворюється протягом ембріогенезу, з третього тижня гестації до третього триместру, і гімен формується після піхви. На сьомому тижні утворюються уроректальні перегородки, які відділяють пряму кишку від урогенітального синусу. На дев'ятому тижні Мюллерові труби опускаються вниз, щоб досягнути урогенітального синусу, утворюючи утеровагінальний канал. На дванадцятому тижні Мюллерові труби зливаються, щоб створити простий утеровагінальний канал. На п'ятому місяці, закінчується утворення вагінальних каналів, утворюється дівоча пліва внаслідок проліферації синовагінальних цибулин (місце зустрічі Мюллерових проток з урогенітальним синусом) і стає перфорованою до або незадовго після народження.

У гімену відсутня іннервація. У новонароджених малюків, ще під впливом материних гормонів, гімен тоненький, блідо-рожевий, трохи розтягнутий (містить складки та подекуди виступає). Впродовж перших двох до чотирьох років життя, немовлята продукують гормони, які підтримують цей ефект.[2] Отвір їхньої пліви зазвичай округлий (кільцеподібний).[3]

Після неонатального періоду, діаметр гіменального отвору (вимірюється в межах гіменального кільця) розширюється приблизно на 1 мм кожного вікового року.[4] Протягом періоду статевого дозрівання, гіменальний отвір може бути також збільшеним внаслідок використання тампону або менструальної чаші, тазових оглядів з дзеркалом, регулярної фізичної активності або статевого акту.[5] Як тільки дівчина досягає статевої зрілості, гімен стає дуже еластичним. В одному з опитувань, тільки 43 % жінок відмітили наявність кровотечі після першого сексуального контакту, вказуючи, що у більшості жінок дівоча пліва значно відкрита, щоб попередити розрив.[2][5]

Гіменальний отвір препубертатних (до статевого дозрівання) дівчат наявний у різноманітних формах, залежно від гормонального рівня та активності, найбільш поширена форма — серповидна: відсутні тканини в позиції 12-ти годинникової стрілки; смужка тканини у формі півмісяця в позиції від 1-2 до 10-11 годин, в найширшій формі в позиції 6-тої години. Від початку періоду зрілості, залежно від естрогену та рівня активності, гіменальна тканина може бути тоншою, а отвір зазвичай є бахромою уринального каналу або безладної форми.[3] В молодих дітей, розірвана дівоча пліва зазвичай заживає дуже швидко. У підлітків, гіменальний отвір може природньо розширюватися і варіації у формі та зовнішньому вигляді збільшуються.[5]

Скляний або пластиковий стержень діаметром 6 мм, що містить кульку на одному кінці, діаметром від 10 до 25 мм, що називається стержень Ґластера Кіна, використовується для ретельного вивчення гімену або рівня його руйнації. У судовій медицині, органами охорони здоров'я рекомендовано, щоб терапевт, який повинен мити навколо такої зони препубертатної дівчини, уникав гімен, натомість протирав зовнішній покрив вульви.[2]

У випадках підозри на зґвалтування або сексуального насильства над дітьми, детальний огляд дівочої пліви може бути здійснено, але частіше за все, стан гімену не є переконливим доказом.[6]

Після пологів, у вагінальному отворі зазвичай залишаються тільки рештки дівочої пліви.

Ненадійність у тестуванні попередніх статевих контактів[ред.ред. код]

Вважалося раніше, що з початком статевого життя дівоча пліва розривається, і використовували тести на інтактність та нерозірваність дівочої пліви, як тест на незайманість. Але численні спостереження і медична практика вказують на те, що стан дівочої пліви залежить від багатьох чинників і розмір отвору у пліві залежить від м'язового напруження, позиції та техніки обстеження. Тест на нерозірваність дівочої пліви також не може бути використаний як доказ попереднього статевого злочину, адже у дівчат, які є жертвами зґвалтування, дівоча пліва може виглядати нормальною[7] [8].

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Детская гинекология. 
 2. а б в McCann, J; Rosas, A. and Boos, S. (2003) «Child and adolescent sexual assaults (childhood sexual abuse)» in Payne-James, Jason; Busuttil, Anthony and Smock, William (eds). Forensic Medicine: Clinical and Pathological Aspects, Greenwich Medical Media: London, a)p.453, b)p.455 c)p.460.
 3. а б Heger, Astrid; Emans, S. Jean and Muram, David (2000). Evaluation of the Sexually Abused Child: A Medical Textbook and Photographic Atlas (Second ed.). Oxford University Press. p. 116. ISBN 0-19-507425-4.
 4. «Imperforate Hymen». Web MD. Retrieved 2009-02-02. Different normal variants in hymenal configuration are described, varying from the common annular, to crescentic, to navicular («boatlike» with an anteriorly displaced hymenal orifice). Hymenal variations are rarely clinically significant before menarche. In the case of a navicular configuration, urinary complaints (e.g., dribbling, retention, urinary tract infections) may result. Sometimes, a cribriform (fenestrated), septate, or navicular configuration to the hymen can be associated with retention of vaginal secretions and prolongation of the common condition of a mixed bacterial vulvovaginitis.
 5. а б в Emans, S. Jean. «Physical Examination of the Child and Adolescent» (2000) in Evaluation of the Sexually Abused Child: A Medical Textbook and Photographic Atlas, Second edition, Oxford University Press. 61-65
 6. Perlman, Sally E.; Nakajyma, Steven T. and Hertweck, S. Paige (2004). Clinical protocols in pediatric and adolescent gynecology. Parthenon. p. 131. ISBN 1-84214-199-6.
 7. Anne Smith (November 2011). The prepubertal hymen. Australian family physician 40 (11). с. 873–875. PMID 22059215. 
 8. Molly Curtin Berkoff , Adam J. Zolotor , Kathi L. Makoroff , Jonathan D. Thackeray , Robert A. Shapiro & Desmond K. Runyan (December 2008). Has this prepubertal girl been sexually abused?. JAMA 300 (23). с. 2779–2792. doi:10.1001/jama.2008.827. PMID 19088355.