Діодний міст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема діодного моста

Діо́дний міст (англ. full-wave bridge) — електрична схема, призначена для перетворення («випрямлення») змінного струму в пульсуючий. Таке випрямлення називається двопівперіодним.

Схеми однофазного моста Гретца і трифазного випрямляча Ларіонова на трьох паралельних півмостах

Виконується за містковою схемою Гретца. Спочатку вона була розроблена із застосуванням радіоламп, але вважалася складним і дорогим рішенням, замість неї застосовувалася схема Міткевича зі здвоєною вторинною обмоткою трансформатора. Зараз, коли напівпровідники дуже дешеві, зазвичай застосовується місткова схема.

Замість діодів в схемі можуть застосовуватися вентилі будь-яких типів — наприклад селенові стовпи, принцип роботи схеми від цього не зміниться.

Порядок роботи[ред. | ред. код]

На вхід (Input) схеми подається змінна напруга (зазвичай, але не обов'язково синусоїдальна). У кожний з півперіодів струм проходить тільки через два діода, два інших діода — замкнені:

Випрямлення позитивної напівхвилі
Випрямлення негативної напівхвилі

В результаті, на виході (DC Output) виходить напруга з частотою пульсацій удвічі більшою ніж частота вхідної напруги (дивіться малюнок нижче).

Червоним — вихідна синусоїдальна напруга, зеленим — напівперіодне випрямлення (для порівняння), синім — розглядається двоперіодне випрямлення
При випрямленні трифазного струму трифазним випрямлячем результат виходить ще більш «гладким»

Конструкція[ред. | ред. код]

Зовнішній вигляд монолітних мостів

Мости можуть бути виготовлені з окремих діодів або у вигляді монолітної конструкції. Монолітна конструкція, як правило, краща — вона дешевша і менша за розмірами (хоча не завжди тієї форми, яка потрібна). Діоди в ній підібрані на заводі і мають однакові параметри та перебувають в однаковому тепловому режимі під час роботи. Модуль простіше монтувати.

У монолітній конструкції при виході з ладу одного діода доводиться заміняти весь міст. У конструкції з окремих діодів достатньо замінити лише діод який вийшов з ладу. Яку конструкцію застосувати, вирішує конструктор, в залежності від призначення пристрою.

Див. також[ред. | ред. код]