Діон Кассій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діон Кассій Кокцеан
Lucius Claudius Cassius Dio Cocceianus
Ім'я при народженні лат. Lucius Claudius Cassius Dio Cocceianus
Народився близько 155
Нікея
Помер бл. 235
Віфінія
Підданство Римська імперія
Національність грек
Діяльність історик, письменник, політик, військовослужбовець
Володіє мовами давньогрецька
Magnum opus Roman History[d]
Посада ​консул
Термін 229 рік
Батько Кассій Апроніан

Діон Кассій Кокцеан (грец. Δίων Κάσσιος, лат. Lucius Claudius Cassius Dio Cocceianus; 155 — бл. 235 р.) — римський консул та історик грецького походження, автор часто цитованої «Римської історії» («Ῥωμαϊκὴ ἱστορία», лат. «Historia Romana») у 80 книгах, що охоплюють історію від прибуття Енея до Італії аж до часів Александра Севера.

Життєпис[ред. | ред. код]

Його батько, Кассій Апроніан, був при Марку Аврелії намісником Далмації і Кілікії. Існує припущення, що Діон був онуком відомого оратора, письменника і філософа Діона Хрисостома. Далеким предком Діона Кассія, можливо, був Кассій Асклепіодот з Нікеї, засланий Нероном і відновлений у правах Гальбою. Деякі представники з роду Кассіїв займали значне становище в Нікеї.

Діон народився в Нікеї (Віфінія) і після отримання риторичної освіти розпочав у 180 р. службову кар'єру. У цьому році він вже перебував у курії під час засідання сенату, коли Коммод виступав з промовою. Про посади Діона до претури нічого не відомо: як й інші діти сенаторів, він міг служити в колегії вігінтівіров, а потім бути квестором, військовим трибуном, або еділом. Він був сенатором, претором у 193 році. Але, незабаром до влади на два місяці прийшов Дідій Юліан, і призначення Діона було на час відкладено. У результаті на посаду він вступив вже при Септимії Севері — в 194(195) році. Після закінчення терміну магістратури він отримав в управління невелику провінцію. У 217 році новий імператор Макрін доручив Діону відновити порядок у містах провінції Азія, Смирні та Пергамі. Незабаром новим імператором став Александр Север, який добре ставився до Діона. Він увійшов до числа найближчих довірених осіб династії Северів і увійшов в імператорську раду (точно не відомо). За правління цього імператора Діон був проконсулом в Африці, легатом у Далмації і Верхньої Паннонії.

Призначався ​ консулом двічі, разом з Александром Севером — у 229 році. Потім Діон відійшов від громадських справ і виїхав на батьківщину до Віфінії.

«Римська історія»[ред. | ред. код]

Діон опублікував Римську історію (Historia Romana), в 80 книгах, після двадцяти двох років досліджень і праці. Книги охоплюють римської історії протягом приблизно 1 400 років, починаючи з приходом легендарного Енея в Італію (з 1200 р до н. е.), аж до подальшого заснування Риму (753 р до н. е.); вони також охоплюють історичні події до 229 року нашої ери.

Робота є одним з усього лише трьох письмових римських джерел, які документують британське повстання 60-61 н. е. на чолі з Боудікою. До першого століття до нашої ери, Діон дає лише короткий опис подій; після закінчення цього періоду, його описи стають все більш докладними.

До нашого часу дійшли фрагменти з перших 36 книг, в тому числі значні частини 35 книги (про війну Лукулла проти Мітрідата VI Понтійського) і 36 (про війну з піратами і експедиції Помпея проти понтійського царя). З 37 по 54 книги майже всі повні; вони охоплюють період з 65 р до н. е. до 12 р до н. е.(або з східної кампанії Помпея і смерті Мітрідата до смерті Марка Віпсаній Агріппи). Книга 55 містить значний розрив, в той час як книги 56-60 (які охоплюють період з 9 по 54 рік н. е.), є повними і містять події від поразки Вара в Німеччині до смерті Клавдія. З 20 наступних книг серії, залишилися тільки фрагменти.[1]

Зміст ряду заключних книг переказав візантійський письменник Ксіфілін.

Стиль[ред. | ред. код]

Стиль Діона — риторичний, манера викладу — ясна і проста, але наприклад, в описі битви при Каррах деякі воліють звертатися до Плутарха. На «Римську історію» спиралися історик Євстахій з Епіфанії (VI ст.), Іван Антіохійський (VII ст.).

Діон намагався наслідувати Фукідіда в його стилі написання. Стиль Діона, як правило, ясний, хоча і повний латинізмів. Написання було підкріплено набором особистих обставин, в силу чого він мав можливість спостерігати значні події Імперії в першій особі, або мав безпосередній контакт з ключовими фігурами. Він прагне досягти стислості викладу. Діон жив в епоху поширення койне, але він намагався писати на застарілому аттичному діалекті. Для «Римської історії» характерно дуже багато речей, через які автор нерідко висловлює власні погляди. У цих промовах, побудованих за прикладом Фукідіда, Діон Кассій вдається і до використання риторичних прийомів, хоча зазвичай він використовує їх лише при описі особливо важливих моментів. Також він використовує багато антитез. При описі імператорської епохи Діон починає більш конкретно описувати характери різних персонажів, особливо імператора.[2]

Переклади[ред. | ред. код]

Існує повний англійський переклад праці Діона Кассія, опублікований у «Loeb Classical Library».

Твори[ред. | ред. код]

Текст та переклад англійською:

  • У серії «Collection Budé» розпочато видання: видані 4 томи (кн. 41-42, 45-46, 48-51)

Переклад російською:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.britannica.com/biography/Dio-Cassius
  2. Millar F. A Study of Cassius Dio. — Oxford: Clarendon Press, 1964

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Діон Кассій. Римська історія, книга LXXII
  • Діон Кассій. Римська історія, книга XLIX
  • Alain Gowing, «Dio's Name». Classical Philology, Vol. 85. 1 (1990), pp. 49–54. JSTOR.
  • Millar F. A Study of Cassius Dio. — Oxford: Clarendon Press, 1964