Діон Кассій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Діон Кассій Кокцеан (грец. Δίων Κάσσιος, лат. Lucius Claudius Cassius Dio Cocceianus; * 155 — † бл. 235 р.) — римський консул та історик грецького походження, автор часто цитованої «Римської історії» («Ῥωμαϊκὴ ἱστορία», лат. «Historia Romana») у 80 книгах, що охоплюють історію від прибуття Енея до Італії аж до часів Александра Севера.

Його батько, Кассій Апроніан, був при Марку Аврелії намісником Далмації і Кілікії. Діон народився в Нікеї (Віфінія) і після отримання риторичної освіти розпочав у 180 р. службову кар'єру. Він був сенатором, претором, ​ консулом (двічі, разом з Александром Севером у 229 році). Потім Діон відходить від громадських справ і виїхав на батьківщину до Віфінії.

Діон працював над «Історією» 22 роки. Стиль Діона — риторичний, манера викладу — ясна і проста, але наприклад, в описі битви при Каррах деякі воліють звертатися до Плутарха. На «Римську історію» спиралися історик Євстахій з Епіфанії (VI ст.), Іван Антіохійський (VII ст.).

Твір Діона зберігся не повністю, але в значній частині. Від перших 35 книг (шо розповідали про період від заснування Риму до 69 року до н. е.) дійшли незначні фрагменти і скорочений виклад у візантійського історика Зонари. Книги XXXVI-LIV, пов'язані з 69-10 р. до н. е., збереглися повністю, а книги LV-LX (9 рік до н. е. — 46 рік н. е.) — з деякими прогалинами. Від останніх 20 книг збереглися значні фрагменти. Зміст ряду заключних книг переказав візантійський письменник Ксіфілін.

Існує повний англійський переклад праці Діона Кассія, опублікований у «Loeb Classical Library».

Твори[ред.ред. код]

Текст та переклад англійською:

  • В серії «Collection Budé» розпочато видання: видані 4 тома (кн. 41-42, 45-46, 48-51)

Переклад російською:

Посилання[ред.ред. код]

Переклад англійською Римської історії на LacusCurtius