Діоскор Олександрійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діоскор Олександрійський
Dioskur I. Aleksandrijski.jpg
Релігія: православ'я
Дата народження: 444
Місце народження: Єгипет
Дата смерті: 4 вересня 454
Місце смерті: Чанкири[d], Центральна Анатолія, Туреччина[1]
Країна: Єгипет

Патріарх Діоскор (грец. Διόσκορος Α΄ ὁ Ἀλεξανδρείας; помер 4 вересня 454, Гангры) — патріарх (архієпископ) Александрійський (27.06.444—13.10.451), наступник по кафедрі і, можливо, родич св. Кирила, хоча відомий переслідуваннями його племінника священика Афанасія, який виступив обвинувачем Діоскора на Халкидонському соборі. [2] Святий давньосхідних церков, крім Ассирійської Церкви Сходу, Стародавньої Ассирійської Церкви Сходу, Вірменської апостольської церкви, яка в той же час визнає святим його архідиякона і наступника як глави монофізитів Тимофія II Елура, в основному, розділяв його богословські погляди, але прийняв в євхаристійне спілкування православних протеріан, проти чого свого часу заперечував Диоскор. При Тимофія II радикальні послідовники Діоскора утворили церкву діоскоріян.[3]

Набув в церковній історії популярності черех захист єретика Евтиха (Євтихія) і участю в монофізитській смуті. Євтих, засуджений за єресь на помісному константинопольському соборі 448 року під головуванням Флавіана, патріарха Константинопольського, знайшов сильних покровителів в особі всемогутнього міністра Хрисафія і самого імператора Феодосія Молодшого. До них приєднався і Діоскор.

Евтихианство розвинулося з крайнощів олександрійських поглядів, і Диоскор як представник олександрійської церкви і олександрійської богословської школи вважав за потрібне взяти його під своє заступництво в боротьбі з протилежною антіохійською христологією. Крім того, до богословського протистояння домішувалася боротьба за ієрархічну першість. Єпископи Константинополя, нової столиці Імперії, навіть не будучи патріархами, придбали першість честі між усіма єпископами Сходу і мали великий вплив на всі церковні справи. Олександрійська церква, як давніша і притому апостольського походження, могла вважати за собою більше прав на таку першість, і тому у деяких олександрійських єпископів помічалося суперництво з єпископами константинопольськими. До їх числа належав і Діоскор. Він знав, що олександрійський єпископ Феофіл судив єпископа константинопольського св. Іоанна Златоуста, а св. Кирило ОлександрійськийНесторія. Справа Євтиха для нього уявлялося зручним випадком провести інтриги проти константинопольського патріарха Флавіана і стати його суддею.

Спонукуваний сильною придворною партією, імператор скликав у 449 р. Вселенський собор в Ефесі для обговорення справи Євтиха. Головування на соборі було надано Діоскору, який явно перебільшував своїм становищем: противники Євтиха від собору були усунені, його явні прихильники і противники Флавіана були запрошені на собор, навіть якщо за канонами вони і не мали на те права. Флавіан перед собором з'явився підсудним; його засудили за введення нових догматів і заслали, після чого він невдовзі помер. Разом з ним були засуджені Євсевій Дорилейський (обвинувач Євтиха на константинопольському соборі), Домен Антіохійський, Феодорит Киррский, Іва Едеський та ін. єпископи. Папа Лев I Великий був відлучений від церковного спілкування. Євтих ж був повністю виправданий.

Проте торжество Діоскора було нетривалим. Слабкі протести проти собору на Сході були посилені папою Левом. Він зібрав собор в Римі і засудив «ефеський розбій» (latrocinium Ephesenum), Діоскора і Евтиха, про що і написав кліру, сенату і народу Константинополя. В 450 р. Феодосій помер, і престол зайняв Маркіян, який одружився на Пульхерії, сестрі Феодосія, шанувальниці Флавіана. За розпорядженням нового імператора в 451 р. зібрався новий вселенський собор у Халкидоні. На першому ж засіданні цього собору, відомого як Четвертий Вселенський, відбувався суд над «розбійницьким собором в Ефесі. Показаннями свідків були встановлені неправди і насильства, до яких вдавався Діоскор. Не з'явившись після триразового запрошення, він був засуджений за підтримку Євтиха, порушення канонів, відлучення Льва та інші злочини[4].

Засудження, надіслане Халкідонським собором Диоскору:«Святий, великий і вселенський собор, благодаттю Божою за велінням благочестивейших і боголюбезнейших імператорів наших зібрався в вифинском місті Халкидоні, в церкві святої і добропобедной мучениці Євфімії, — Диоскору. Дізнайся, що ти — за презирство божественних канонів і за твій непослух цьому святому і вселенського собору, а крім того, крім інших твоїх проступків, в яких ти винен, за те, що, будучи в третій раз викликаний цим святим і великим собором, згідно з божественним канонами, для відповіді на яке будується на тебе, ти не з'явився, — цього місяця жовтня в тринадцятий день святим і вселенським собором позбавлений єпископства і відчужений від усякої церковної посади».

Після собору Диоскор був засланий в Пафлагонию, в Гангри, де і помер 4 вересня (7 тота) 454 р.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.newadvent.org/cathen/05019a.htm
  2. Евагрий Схоластик. Історія Церкви. http://www.agioskanon.ru/hist-evagriy/002.htm
  3. А. В. Храпов Диоскор Александрийский. Православная энциклопедия. — М. : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2007. — Т. XV. — С. 373-376. — ISBN 978-5-89572-026-4.(рос.)
  4. Діяння Вселенських Соборів. Казань, 1908. Т. III. С. 252-253.

Література[ред. | ред. код]

  • Диоскор // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.

Науково-богословська література[ред. | ред. код]