Діп (соус)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діп
Різні види дипів з кукурудзяними чипсами

Діп[1][2][3] або дип[джерело?] (англ. dip, від to dip — «вмочувати») — соус консистенції густої сметани для вмочування в нього чипсів, шматочків овочів, фруктів, м'яса, морепродуктів.

Головна відмінність від звичайних соусів полягає в способі застосування — не соус поливають на їжу, а їжу занурюють в соус. Звідси і назва «діп».

Діп найчастіше використовується для приправи їжі, яку їдять руками. Цей вид соусу поширений у всьому світі, але в Україні поки не такий популярний, як, наприклад, в США або Китаї. В США діпи стали культурним феноменом і використовуються не лише до грінок чи картоплі фрі, але і до шматків піци.[4] Діпи дуже популярні в Таїланді, де вони є обов'язковим інгридієнтом багатьох страв. Шматочки їжі вмочують палочками у соус.[5]

Діп може бути також солодким. До діпів також можна зарахувати фондю — розплавлену суміш, що складається з різних інгредієнтів, в яку занурюють шматочки хліба, овочів, фруктів тощо. (Існують сирний, шоколадний та інші варіанти фондю).

В Україні

[ред. | ред. код]

У кухні заходу України відомий діп мачанка.[6] Традиційно подібні соуси використовують для вареників.[7]

Широко відомий образ Пацюка з твору Миколи Гоголя, який умів мокати вареники в сметану містичним чином без допомоги рук.[8]

Найвідоміші діпи

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Теоретичні передумови розроблення технології соусів зі зниженою калорійністю / О. В. Нєміріч, Г. М. Лявинець, В. В. Вінніков, В. М. Михайленко // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького. Серія : Харчові технології. – 2018. – Т. 20, № 85. – С. 90–94.: «Холодні емульсійні соуси найкраще підходять до салатів (майонез до олів’є або оселедця під шубою), сандвічів, м’ясних страв або як соус-діп
  2. Наукове обґрунтування та розробка інноваційних технологій соусів на основі виноградної олії. Колісниченко, Т. О., Рудь, Є.С., Стажков, А. С. та Перекрест, В.В. (2019) Обладнання та технології харчових виробництв (1(38)). с. 28-34. ISSN 2079-4827: «Сьогодні одним із популярних є новий вид соусу — «діп». На відміну від інших, його застосовують як соус, у який занурюють їжу, наприклад, чіпси, шматочки овочів, фруктів, м'яса
  3. Нові білкові наноструктуровані добавки із квасолі, соуси-діпи та закуски з їх використанням. Павлюк Р. Ю., Погарська В. В., Наконечна Ю. Г., Кострова К. В., Лосєва С. М., Бутенко Н. В. Прогресивні техніка та технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі. 2013. Вип. 1(17), Ч. 1. C. 19-27.
  4. Read This: The glorious history of pizza dipping sauces. News (en-us) . Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020.
  5. Gourmet, The High Heel (30 березня 2014). The Basic Thai Dipping Sauce, Nam Jim (Nam Pla Phrik, Nam Jim Gai, Nam Jim Jaew and Nam Jim Seafood). The High Heel Gourmet (англ.). Архів оригіналу за 7 червня 2020. Процитовано 3 липня 2020.
  6. Мачанка: як приготувати український народний діп. ТЕЛЕГИД Включайся! (ru-RU) . 5 червня 2020. Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020.
  7. Соуси до вареників. Сім’я і дім (укр.). 6 червня 2017. Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020.
  8. Вечера на хуторе близ Диканьки, часть 2 (Николай Гоголь) / Классика.ру - библиотека русской литературы. klassika.ru. Архів оригіналу за 9 травня 2021. Процитовано 3 липня 2020.