Ді-джей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DJ Adam Freeland в роботі

Ді-дже́й (англ. DJ, скорочення від Disc Jockey — диск-жокей) — людина, що здійснює публічне відтворення записаних на звукові носії музичних творів зі зміною або без зміни матеріалу технічними засобами.

Історія[ред. | ред. код]

У список найвідоміших піонерів входять Pete DJ Jones, Kool DJ Herc, DJ Hollywood, Eddie Cheeba, «Love Bug» Starski, Grand Master Flash, Afrika Bambaataa, Kurtis Blow, the Sugarhill Gang, Run DMC і багато інших.

DJ Kool Herk (ді-джей Кул Герк) часто називають хрещеним батьком хіп-хопу. Родом з Ямайки, цей хлопець в 1967 році переїздить до Бронксу і стає улюбленцем у місцевої публіки. Його любили за оригінальний гетто-стиль, який не залишав байдужим жодного вуличного танцюриста. Саме він допоміг сформуватися поняття 'бібой'- брейк бой, біт біо, Бронкс бой …

Герк був відомий тим, що вмів збирати круті туси з різних районів і заряджати людей божевільною атмосферою. Треки, які він грав, були кращими в свій час. Це Baby Huey — «Listen To Me», Michael Viner's Incredible Bongo Band — «Apache» і ін. Наприклад, «Give It Up Or Turnit A Loose (In The Jungle Groove Remix)» від James Brown, став своєрідним гімном Хип- хопу. Кожен Бібой, емсі і райтер знав цей трек. Коли Брауна включали на дискотеці, все знали, що прийшов час виступати самим крутим танцюристам[1].

Особливості професії[ред. | ред. код]

Змішування (зведення, міксування) треків (композицій) ді-джей здійснює за допомогою спеціального мікшерного пульта та спеціально обладнаних програвачів, на котрих є можливість контролювати швидкість програвання композиції (програвачі грамплатівок, CD/DVD-деки). При відтворенні музики обидва програвачі повинні давати можливість плавно регулювати швидкість обертання грамплатівки. Також на сучасних ді-джейських пультах є семплери (для запису і відтворення коротких звукових фрагментів — семплів), звукові ефектори і драм-машина (для створення пульсуючих ритмічних фраз — лупів). Також міксування можливе за допомогою спеціального програмного забезпечення на комп'ютерах або ноутбуках.

Послідовність зведених тематичних треків називається ді-джейським міксом, або сетом. Підбірка цих треків називається компіляцією. Зазвичай міксом називають студійну роботу ді-джея, записану для подальшого розповсюдження на аудіо-носіях або в цифровому вигляді. Сетом називають «живий» виступ ді-джея. При створенні міксу діджеї можуть використовувати скретч, ефектори, синтезатори та інше.

Деякі відомі ді-джеї[ред. | ред. код]

Запрошення дискотеки "Погляд".jpg

Деякі відомі ді-джеї Радянської України[ред. | ред. код]

  • Бойчук Мирослав Петрович Керівник дискотеки «Погляд», Лауреат першого огляду-конкурсу (3 місце) Львівських дискотек, присвяченого 60-річчю Великої Жовтневої Революції. 1977 рік.
  • в Києві перші конкурси дискотек почали проводитись з 1978 року на базі Ленінградского РК ЛКСМУ і знаменитого на увесь Союз молодіжного клубу «Еліон» (керівник Володимир Захаренко). Його переможцями в різні роки ставали дискотеки під керівництвом та за участю Вячеслава Скригіна, Миколи Подрезана, Юрія Сахна, Юрія Левінка та інших відомих ді-джеїв.
  • перший випуск студії ді-джеїв в Києві на базі залу «Юність» відбувся у 1979 році.

Примітки[ред. | ред. код]