Егрегор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Див. також: Егрегор (фільм)

Еґре́ґор (дав.-гр. ἐγρήγοροι — «дух-охоронець») — в окультних давніх і новітніх релігійних рухах а також теоріях — «душа», «стани», «ментальний конденсат», який породжують думки й емоції людей; відтак еґреґор набуває самостійного буття.

Вважається, що еґреґори мають реліквії, пам'ятні речі та інші предмети, які, на переконання самих людей, допомагають їм в різний спосіб або, навпаки, несуть нещастя, прокляття. Сила і довговічність еґреґора залежить від узгодженості і чисельності групи.

Теорію еґреґора не визнає офіційна наука, хоча й не може заперечити факт їх існування. Французький письменник Серж Ютен дає «еґреґору» таке визначення —«структурна психологія народу».

Ближчим за все в офіційній науці є поняття мем. Щоб наочно уявити, що таке «еґреґор», уявіть гурт, колектив людей, об'єднаних ідеєю, наприклад, фанатський клуб, партію політиків. Вся їх енергія, думки і емоції будуть формувати якусь субстанцію. Таким чином, можна розуміти під «еґреґор» сукупність загальних мислеформ людей.

Етимологія[ред.ред. код]

Слово «еґреґор» з грецької перекладається як дух-охоронець. Вважається, що слово «еґреґор» було запозичена з грецького тексту Септуагінти, де воно згадується в «Плачі Єремії», 4:14.

Крім того, слово вживається в грецьких текстах Книги Еноха та Книги Ювілеїв.

Історія використання[ред.ред. код]

Поняття еґреґора є одним з понять теософії. У своїх працях його охоче використовували Папюс та інші дослідники. В окультизмі еґреґор — істота, наділена квазірозумом.

За рахунок існування, за окультною термінологією, одночасно в астральному та ментальному плані, воно здатне на найпростіші логічні операції з емоціями і почуттями людей.

З погляду біоенергоінформатики «еґреґор» — енерго-інформаційно-тимчасова структура, яка виникає за співспрямованих дій групи людей, які об'єднані спільним прагненням.

Постулюється наявність різних еґреґорів: релігійних, родоплемінних, кланових, магічних орденів, деяких філософських учень, творчих шкіл, колективів, які тривало та цілеспрямовано співпрацюють, соціальних течій тощо.

У рамках такого об'єднання людей передбачається взаємний розвиток еґреґора й індивідуумів через обмін інформацією, енергіями, що сприяє розвитку гіпотетичного «колективного розуму».

Загалом же еґреґор можна охарактеризувати, як якесь породження думок групи людей, чинне незалежно від кожного з членів групи, а можливо, і від всієї групи в цілому.

На поч. ХХ ст. французький окультист-самоучка Франсуа Менон у роботі «Загальний нарис з теорії еґреґорів» виділяв шість т.зв. «Глобальних еґреґорів», або сил, породжених думками людей про їсні категорії буття й здатних управляти людськими життями в глобальному аспекті. Серед цих сил він виділяв «Добро» та «Зло», «Життя» й «Смерть», «Порядок» і «Хаос». Ця теорія, проте, не отримала широкого розголосу (книга Менона вийшла дуже невеликим накладом), ставши надбанням кількох невеликих таємних товариств.

Зверніть увагу[ред.ред. код]

Іноді можна зустріти вимову слова з наголосом на третьому складі (еґреґо́р), однак правильною вимовою є наголос на другому складі!

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]