Едвард Стельмах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Едвард Стельмах
Ed Stelmach
Едвард СтельмахEd Stelmach

Прем'єр провінції Альберта
Час на посаді:
15 грудня, 2006 — 7 жовтня 2011
Попередник Ральф Кляйн
Наступник Елісон Редфорд

Народився 11 травня 1951(1951-05-11) (67 років)
Ламонт, Альберта,
Політична партія Прогресивно Консервативна партія Альберти
Дружина Марія Стельмах (з Варшавських)
Marie (Warshawsky) Stelmach

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Е́двард Сте́льмах (англ. Ed Stelmach; нар. 11 травня 1951, м. Ламонт, Альберта, Канада) — політичний діяч українського походження, прем'єр канадської провінції Альберта.

Біографія[ред.ред. код]

Едвард Стельмах — канадець українського походження, прапрадід якого, Микола Стельмах, у 1898 році з дружиною Теодорою Кучерою прибув на канадські прерії з Львівщини, а саме з села Завидче, нинішнього Радехівського району Львівської області. Піонерська родина Стельмахів поселилася була в околиці Веґревіль в Альберті, — і, згідно з переказами, були причетні до побудови української греко-католицької церкви Покрови Пресвятої Богородиці.

Едвард, як молодший із п'яти дітей, виріс на фермі поблизу містечка Веґревіль. Згодом вчився в Альбертському університеті, протягом 11 років працював у роздрібній торгівлі, а потім повернувся на батьківську ферму. Крім англійської Ед Стельмах володіє й українською мовою. В Едварда Стельмаха з дружиною Марією Варшавською є четверо дорослих дітей: найстарший син Лесь — фінансовий аналітик в м. Калгарі; Тері працює в Едмонтоні; син Натан — інженер у м. Едмонтон; наймолодша дочка Лінетт закінчує Альбертський університет. Сім'я проживає на фермерській садибі поблизу Едмонтону.

Політична діяльність[ред.ред. код]

Ed-Stelmach-Szmurlo.jpg

До політичної діяльності на провінційному рівні Едвард Стельмах працював головою місцевої адміністрації, членом шкільної ради, головою місцевої ради Охорони здоров'я, був членом рад кількох лікарень та інших суспільних закладів.

У 1993 Едвард Стельмах уперше балотувався і переміг на виборах в Законодавчу палату провінції Альберта. Працюючи з того часу в провінційному парламенті був призначений головою Дослідного інституту сільського господарства Альберти. Опісля, завдяки наполегливій роботі, його призначено заступником — а в 1995 р. секретарем — Прогресивно-консервативної партії Альберти в албертському парламенті. Назначений міністром протягом чотирьох термінів:

Відбув 13 років у складі провінційного уряду, в тому числі як член впливових урядових комітетів: п'ять років у Комітеті по порядку денному та пріоритетах парламенту, шість років в управлінні Казначейства провінції.

3 грудня 2006 р. Стельмах обраний лідером Прогресивно-консервативної партії Альберти, з 15 грудня 2006 р. — Глава уряду і прем'єр провінції Альберта.

Активіст програми Канадсько-українського законодавчого обміну, яка спонсорується Канадським Міжнародним Агентством Розвитку. Програма передбачає візити українських політиків та поділенням досвідом парламентської діяльності в Канаді.

«Ера Еда»[ред.ред. код]

Ед Стельмах перейняв свою посаду, вигравши лише внутрішньопартійні вибори в грудні 2006 року: таким чином він не перемагав, як лідер партії на всенародних виборах, чим користалися його критики називаючи його в мас-медіа «слабким лідером».

4-го лютого 2008 року, після чергової суперечки в парламенті щодо фінансування програми охорони здоров'я, Стельмах звернувся до Генерал-лейтенанта провінції Нормана Квонга з пропозицією розпустити парламент Альберти і призначити позачергові перевибори. До того прем'єр жорстко критикувався, особливо через мас-медіа, за його рішення підняти «роялті» податки на видобуток нафти до рівня світових. Критики вважали, що «слабкий прем'єр» узяв на себе завелику відповідальність. Більшість аналітиків прогнозували, що якщо партія Стельмаха і виграє ці вибори, то втратить більшість в парламенті.

Позачергові вибори відбулися 3-го березня 2008 року і прогресивно-консервативна партія на чолі з Едом Стельмахом переконливо перемогла, взявши аж на 12 місць більше в парламенті ніж було до перевиборів (загалом 52.67 % процентів голосів виборців, 72 місця з 83-х). Після цієї несподівано переконливої перемоги Прогресивно Консервативної партії деякі оглядачі (зокрема CBC) заявили, що в Альберті настає «ера Еда», напевно за аналогією з тим, як до того всі говорили про «еру Ральфа» — популярного попередника на посту лідера правлячої партії.

Заява про відхід від політики[ред.ред. код]

25-го січня 2011 року прем'єр Стельмах зробив в Едмонтоні заяву про небажання виставляти свою кандидатуру на переобрання на виборах в 2012-му році і про відхід від політичної діяльності по закінченню свого дійсного терміну. Деякі оглядачі вважають, що причиною цього стало неможливість налагодження продуктивного діалогу між нафтовим бізнесом і прем'єром Стельмахом після рішення підняти до світового рівня нафтові роялті — фіксованого відсотку відрахувань до бюджету за видобуток нафти.

Посилання[ред.ред. код]