Едем (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едем
пол. Eden
St Lem resize.jpg
Жанр Науково-фантастичний роман, планетарна фантастика, антиутопія, пригоди
Автор Стані́слав Ле́м
Мова Польська
Написано 1958
Опубліковано 1959
Видавництво Q11714162?
Окреме видання «Iskry» (Варшава)
Попередній твір Розслідування
Наступний твір Повернення з зірок

Едем (пол. Eden) — науково-фантастичний роман Станіслава Лема, написаний в 1959 році. Вперше опублікований в номерах 211-271 за 1958 рік газети «Trybuna Robotnicza» (Катовіце), окремою книгою виданий в наступному році варшавським видавництвом «Iskry».

В романі йдеться про зіткнення екіпажу космічного корабля землян з місцевими розумними істотами на планеті Едем, цивілізація якої істотно відрізняється від Земної.

Сюжет[ред. | ред. код]

Екіпаж космічного корабля, що складається з шести чоловік, зазнає аварії на недослідженій планеті. Після того, як членам екіпажу вдається вибратися з ракети, вони роблять спроби відновити пошкоджений корабель та одночасно починають досліджувати Едем. На Едемі космонавти знаходять і обстежують гігантський завод з автоматичним виробництвом, але призначення продукції заводу залишається незрозумілим людям. Повернувшись із вилазки, земляни виявляють, що якась істота залізла в ракету і незрозумілим чином запустила один із силових агрегатів. Візитер гине від удару струмом, після чого його препарують. Висловлюється припущення про розумність істоти.

У ході подальших досліджень та контактів із представниками місцевої цивілізації земляни виявлять, що на планеті є влада, яка заперечує своє власне існування. Управління ймовірно відбувається на основі досягнень в теорії інформації — науки з управління суспільством через створення запрограмованих соціальних груп і тотальний контроль над інформаційними потоками. Назву цієї науки вдалося перекласти як «прокрустика». Влада забороняє вивчення теорії інформації поза спеціальних установ, а вся громадська інформація виходить від диктатора і правлячих кіл, яких «не існує»...

Посилання[ред. | ред. код]