Едм Маріотт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едм Маріотт
фр. Edme Mariotte
Edme Mariotte.png
Народився 1620[1][2][…]
Діжон
Помер 12 травня 1684(1684-05-12)[2][4][…]
Париж[1]
Країна Royal Standard of the King of France.svg Франція
Діяльність хімік, католицький священик, ботанік, фізик
Галузь фізика
Членство Французька академія наук

CMNS: Едм Маріотт у Вікісховищі

Едм Маріотт (фр. Edme Mariotte; 1620, Діжон – 1684, Париж) — абат, французький фізик і ботанік XVII століття, народився в Бургундії 1620 року.

Біограія[ред. | ред. код]

Видання творів Маріотта Œuvres de M. Mariotte (1717)

Проживав поблизу Діжона і був пріором в містечку Сан-Мартан су Бон (St. Martin sous Beaune). Маріотт був одним із засновників (тисячу шістсот шістьдесят шість) і перших членів Академії наук, заснованої в Парижі [6]. Помер в Парижі в 1684 р

До найважливіших праць Маріотта налеить його «Essais de physique» (4 випуски, 1676—1681); з них найбільш відомий другий випуск: «De la nature de l'air» (1679), що містить виклад відомої залежності між пружністю газу і його об'ємом; той же закон був винайдений на 17 років раніше Бойля і зазвичай його називають «законом Бойля-Маріотта».

Інші «Essais» стосуються питань природи і руху рідин, падіння тіл і т. Д .; четвертий представляє цікаву монографію про кольорах і барвах з фізичної та фізіологічної сторони питання; серед безлічі цікавих спостережень Маріотта слід зазначити відкриття їм сліпої плями в оці [7].

Збірник "Recueil des ouvrages de MM. de l 'Académie des Science «(Париж, 1693) і перший том» «Histoire et Mémoires de l'Académie» містять багато статей Маріотта з гідродинаміки; виходячи з висновків Галілея і Торрічеллі, Маріотт приходить до важливих висновків про перебіг рідин, про труби, про тиск всередині труб, про рівновазі рідких тіл і т. д.

Праці Маріотта були опубліковані у виданні «Œuvres de Mariotte» (2-ге видання, 2 т. Лейден, 1717 і 2 т. La Haye, 1740).

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Adrien Davy de Virville (dir.) (1955). Histoire de la botanique en France. SEDES (Paris) : 394 p.
  • Mirko Grmek, « Le débat sur le siège de la perception visuelle », in La première révolution biologique, Réflexions sur la physiologie et la médecine du XVIIe siècle, Paris, Payot, 1990, chap. 8, p. 189 sq.
  • Sophie Roux, L’Essai de logique de Mariotte. Archéologie des idées d’un savant ordinaire, Paris, Classiques Garnier, 2011.

Посилання[ред. | ред. код]