Ейнар Герцшпрунг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ейнар Герцшпрунг
дан. Ejnar Hertzsprung
Народився 8 жовтня 1873(1873-10-08)
Фредеріксберг, Копенгаген, Данія
Помер 21 жовтня 1967(1967-10-21) (94 роки)
Роскіле, Данія
Місце проживання Данія, Російська імперія, Німеччина, Нідерланди, ПАР
Країна  Нідерланди
 Данія
Королівство Данія
Діяльність астроном, хімік, викладач університету
Галузь Астрофізика
Заклад Лейденський університет
Вчителі Albertus Antonie Nijlandd і Hans Emil Laud[1]
Аспіранти, докторанти Віллем Якоб Лейтен[2]
Джерард Койпер[3]
Pieter Oosterhoffd[4]
Hendrik van Gentd[5]
Aernout de Sitterd[6]
Adriaan Wesselinkd[7]
Lukas Plautd[8]
Jacobus Gijsbertus Ferwerdad[1]
Willem Christiaan Martind[1]
Членство Шведська королівська академія наук
Американська академія мистецтв і наук
Данська королівська академія наук
Нідерландська королівська академія наук
Відомий завдяки: Діаграма Герцшпрунга-Рассела
Нагороди медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1937)

CMNS: Ейнар Герцшпрунг у Вікісховищі

Ейнар Герцшпрунг (дан. Ejnar Hertzsprung; 8 жовтня 1873 — 21 жовтня 1967) — данський астроном, член Данської королівської АН. Найважливіші праці Герцшпрунга присвячені еволюції зір. Відкрив існування зір-гігантів і карликів. Побудував залежність зоряної величини від спектрального класу зір — діаграму Герцшпрунга-Рессела.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у Фредеріксберзі (м.Копенгаген). 1898 року закінчив Копенгагенський політехнічний інститут за фахом інженер-хімік. До 1901 року працював хіміком у Петербурзі. Після нетривалого перебування в Лейпцизі, де під керівництвом В. Ф. Оствальда вивчав фотохімію, 1901 року повернувся до Данії і зайнявся астрономією. Протягом кількох років проводив фотографічні спостереження в обсерваторії Копенгагенського університету й обсерваторії Уранія в Копенгагені. 1909 року на запрошення Карла Шварцшильда почав працювати в Геттінгенському університеті й того ж року разом із ним перейшов до Потсдамської астрофізичної обсерваторії. У 1919—1944 працював в обсерваторії Лейденського університету (з 1935 — директор).

Перший спостерігач південної станції Лейденської обсерваторії, що була створена поблизу Йоганнесбурга (ПАР)[9] .

З 1944 мешкав у Данії, працював у обсерваторії в Брорфельді.

Основні наукові роботи належать до астрофізики й зоряної астрономії. У 1905—1907 відкрив існування зір-гігантів і зір-карликів, показавши, що зорі з однаковою температурою можуть мати істотно різну світність. Вперше побудував діаграму залежності видимої зоряної величини від показника кольору для зір в скупченнях Стожари й Гіади; згодом, коли Генрі Рассел побудував аналогічну діаграму для всіх зір, відстані до яких тоді були відомі, вона отримала назву діаграма Герцшпрунга-Рассела. Ця діаграма стала наріжним каменем досліджень еволюції зір.

Герцшпрунг визначив власні рухи багатьох зір на ділянці скупчення Стожари з метою виділення членів скупчення. Вперше відзначив відмінності в зоряному населенні скупчень Стожари, Гіади і Ясла, які згодом були пояснені відмінністю у віці цих скупчень. Виконав величезну кількість вимірювань подвійних і змінних зір за їх фотографіями.

1911 довів, що Полярна зоря є цефеїдою.

1913 року визначив відстані до кількох цефеїд за їх паралаксами. Прокалібрував отримане Генрієтою Лівітт співвідношення між блиском і періодом для змінних зір у Малій Магеллановій Хмарі, довівши, що ці змінні є цефеїдами; визначив за допомогою цього співвідношення відстань до Малої Магелланової Хмари. Встановив залежність між періодом цефеїд і формою їх кривих блиску.

Відкрив два астероїди: 1702 Калахарі (1924) та 1627 Ivar (1929).

Визнання[ред. | ред. код]

Член Нідерландської королівської АН і низки інших академій і наукових товариств.

Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1929), медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1937), медаль ім. О. К. Ремера м. Копенгагена.

На честь астронома названо:

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]