Ейфорія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ейфорі́я (також — евфорія, грец. εὐφορία) — патологічно підвищений настрій, який не має під собою причин. Доходить часто до розвитку психічного розладу, що виявляється в підвищеному, радісному, веселому настрої, добросерді, безтурботності, що загалом не відповідає об'єктивним обставинам. Під час ейфорії спостерігається мімічне і пантомімічне пожвавлення, психомоторне збудження. Є клінічним симптомом деяких психічних розладів та соматичних захворювань.

У психіатрії[ред. | ред. код]

Форма хворобливо-підвищеного настрою, що характеризується благодушністю, безтурботним блаженством, станом тихої радості. На відміну від гіпертимії для ейфорії не характерно підвищення рухової та інтелектуальної активності, навпаки, може спостерігатися уповільнення розумової діяльності.

У наркології[ред. | ред. код]

Феномен, який є складовою частиною синдрому наркотичного сп'яніння і який містить у собі змінений стан психіки та різні соматичні відчуття людини, що перебуває в наркотичному сп'янінні. Тобто, в широкому розумінні, ейфорія містить у собі не тільки емоційні зміни, але й цілу низку психічних і соматичних відчуттів, за рахунок яких досягається позитивне емоційне зрушення.

Характеристика ейфорії різна для станів сп'яніння, які спричинюють різні наркотики. Ейфорія, яку спричинює вживання алкоголю і снодійних препаратів, складається з, власне, емоційних змін у поєднанні з приємною рухової та інтелектуальної загальмованістю. Опіумна ейфорія характеризується станом соматичної насолоди на тлі емоційного спокою, блаженства без інтелектуальної загальмованості. При вживанні стимуляторів позитивне емоційне зрушення є вторинним і зумовлене фізичним та інтелектуальним просвітленням, підйомом, відчуттям загального підйому життєдіяльності.

Ейфорія кожного виду наркотичного сп'яніння є динамічним феноменом, що включає кілька послідовно замінюючих одна одну фаз. Власне, ейфорія найвиразніше відчувається в динаміці, при переході від нормального або поганого настрою до надзвичайно підвищеного. Характер, тривалість кожної фази при прийомі одного і того ж наркотику може змінюватися в залежності від суб'єктивної установки людини, шляху введення наркотичної речовини, і особливо від стадії захворювання (наркоманії) — у динаміці кожного виду наркоманії ейфорія зазнає істотну трансформацію.

Ейфорія відбувається при деяких інфекційних хворобах під час значного рівня інтоксикації, зокрема епідемічному висипному тифі, фульмінантному перебігу вірусного гепатиту В.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]