Ейфорія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ейфорі́я (також - евфорія, походить з гр. εὐφορία) — це патологічно підвищени настрій, який не має під собою причин.

Ейфорія — психічний стан, що виявляється в підвищеному, радісному, веселому настрої, цей стан добросердя, безтурботності, що не відповідає об’єктивним обставинам. Під час ейфорії спостерігається мімічне і пантомімічне пожвавлення, психомоторне збудження.

В психіатрії[ред.ред. код]

Форма хворобливо-підвищеного настрою, що характеризується благодушністю, безтурботним блаженством, станом тихої радості. На відміну від гіпертимії для ейфорії не характерно підвищення рухової та інтелектуальної активності, навпаки, може спостерігатися уповільнення розумової діяльності.

В наркології[ред.ред. код]

Феномен, який є складовою частиною синдрому наркотичного сп'яніння і який включає в себе змінений стан психіки та різні соматичні відчуття людини, що знаходиться в наркотичному сп'янінні. Тобто, в широкому розумінні, ейфорія включає в себе не тільки емоційні зміни, але й цілий ряд психічних і соматичних відчуттів, за рахунок яких досягається позитивне емоційне зрушення.

Структура ейфорії різна для станів сп'яніння, викликаних різними наркотиками. Ейфорія, викликана вживанням алкоголю і снодійних препаратів, складається з, власне, емоційних змін у поєднанні з приємною рухової та інтелектуальної загальмованістю. Опіумна ейфорія характеризується станом соматичної насолоди на тлі емоційного спокою, блаженства без інтелектуальної загальмованості. При вживанні стимуляторів позитивне емоційне зрушення є вторинним і зумовлене фізичним та інтелектуальним просвітленням, підйомом, відчуттям загального підйому життєдіяльності.

Ейфорія кожного виду наркотичного сп'яніння є динамічним феноменом, що включає кілька послідовно замінюючих один одного фаз. Власне, ейфорія найвиразніше відчувається в динаміці, при переході від нормального або поганого настрою до надзвичайно підвищеного. Характер, тривалість кожної фази при прийомі одного і того ж наркотику може змінюватися в залежності від суб'єктивної установки людини, шляху введення наркотичної речовини, і особливо від стадії захворювання (наркоманії) - у динаміці кожного виду наркоманії ейфорія зазнає істотну трансформацію.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Псі Це незавершена стаття з психології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.