Еквідистантна циліндрична проєкція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Земна куля в географічній проєкції; екватор є стандартною паралелю.

Еквідистантна циліндрична проєкція, географічна проєкція,або plate carrée projection, або carte parallelogrammatique projection або, скорочено CPP) — одна із найпростіших картографічних проєкцій, авторство якої приписується Марінусу з Тіра, який, за твердженнями Птоломея винайшов цю проєкцію приблизно в 100 н.е.[1] Проєкція відображає меридіани на вертикальні лінії з однаковою відстанню, а паралелі на горизонтальні лінії з однаковою відстанню.

Визначення

[ред. | ред. код]

де

довгота від центрального меридіану проєкції,
широта,
стандартні паралелі (на північ та на південь від екватора) де дотримується масштаб проєкції.

Слід звернути увагу на те, що з правої сторони рівнянь, координати та є лінійними а не кутовими. Точка знаходиться в центрі отриманої проєкції (зокрема, це вимагає області визначення а не ). Ця проєкція відображає широту та довготу безпосередньо на x та y.

Окремим випадком є фр. plate carrée (плоский квадрат), коли дорівнює нулю.

Застосування

[ред. | ред. код]

Проєкція не зберігає площі регіонів. Через спотворення, які вносить ця проєкція, вона мало застосовується у навігації або для кадастрів. Натомість, основним її застосуванням є тематичні карти. Зокрема plate carrée стала стандартом де-факто для комп'ютерних програм, що обробляють проєкції Земної кулі, таких як Celestia та NASA World Wind, через тривіальний зв'язок між пікселями на зображенні та географічними координатами.

Джерела інформації

[ред. | ред. код]
  1. Flattening the Earth: Two Thousand Years of Map Projections, John P. Snyder, 1993, pp. 5-8, ISBN 0-226-76747-7.

Див. також

[ред. | ред. код]


Посилання

[ред. | ред. код]