Експозиційна доза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Експозиційна доза (англ. radiation exposure) — характеристика іонізаційного ефекту фотонного випромінювання (рентгенівського або гамма-випромінювання) з енергіями 1 кеВ — 3 Мев у повітрі. Визначається як відношення сумарного електричного заряду всіх іонів одного знаку, що були утворені в сухому повітрі певного об’єму за нормальних умов під дією гамма-випромінювання, до маси повітря в цьому об'ємі:

.

Експозиційна та поглинена доза

[ред. | ред. код]
Докладніше: Поглинена доза

Експозиційна доза є застарілою мірою радіаційного впливу фотонного випромінювання. На заміну їй як міра радіаційного впливу використовується поглинена доза.

Поглинена доза - це міра енергії, що передається випромінюванням речовині, в перерахунку на одиницю маси цієї речовини. Поглинена доза для певного типу випромінювання , в тому числі фотонного, залежить від типу речовини, що опромінюється. Наприклад, за опромінювання гамма-випромінюванням експозиційної дози в 1 рентген з енергією 1 МеВ поглинена доза в повітрі складає 0,877 рад, а у воді — 0,975 рад.

Одиниці вимірювання

[ред. | ред. код]

Одиниця вимірювання експозиційної дози в системі SI кулон на кілограм (Кл/кг) є похідною одиницею вимірювання. 1 Кл/кг — це експозиційна доза випромінювання, за якої в 1 кг сухого повітря за нормальних умов утворюються іони одного знаку загальним зарядом в 1 Кл.

Застаріла позасистемна одиниця вимірювання експозиційної дози, яка історично використовувалася першою, — рентген. Зв'язок з одиницею системи SI: 1 Р = 2,58×10−4 Кл/кг. Наразі подальше використання цієї одиниці не рекомендується.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Вибрані лекції з курсу «Радіаційна біофізика» для магістрів кафедри біофізики Навчально-наукового центру «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка: навч.-метод. розроб. / упорядн. К.І. Богуцька, Ю.І. Прилуцький, Ю.П. Скляров. — Київ : Поліграфічна дільниця Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, 2012. — 88 с.
  2. Зарипова Л. Д. Физические основы дозиметрии. Радиационная безопасность. — Казань : Изд-во Казанс. Гос. Ун-та, 2008. — 42 с.(рос.)