Ектоплазма (містика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:King crucial.jpg
Медіум Флоренс Кук без свідомості лежить, опершись на крісло. Її тіло виділяє ектоплазму, з якої виникає недооформлений фантом сутності на ім'я «Кеті Кінґ».
Знімок професора Крукса. [1]

Ектоплазма (від грецького ektos «зовні» та plasma «щось сформоване або відформоване») — щось, «що формується ззовні») - в окультизмі та парапсихології — в'язка (як правило, світла) субстанція загадкового походження, яка нібито виділяється (через ніс, вуха тощо) організмом медіума та слугує потім основою для подальшого процесу матеріалізації (кінцівок, осіб, фігур). [2] [3]

Сучасна наука заперечує реальність існування ектоплазми. Скептики вказують на те, що значна частина повідомлень, що стосувалися появи цієї субстанції, відноситься до сеансів XIX століття, що проводилися без дотримання мінімальних умов контролю з боку незалежних спостерігачів. Пізніше, коли методи контролю посилилися, стали з'являтися і повідомлення про численні спіритичні містифікації, в тому числі пов'язані з появою ектоплазми[4].

Термінологія[ред. | ред. код]

Термін ектоплазма (від грец. εκτός - «зовні» + πλάσμα — «творіння», «сутність») був популяризував французький учений, лауреат Нобелівської премії Шарль Ріше, що вивчав феномен Єви К. (або Єви Кар'єр, відомої також як Марта Беро).

Термін має синоніми: психоплазма, телеплазма (ектоплазма, що впливає на об'єкти вдалині від тіла медіума) й ідеоплазма (речовина, за допомогою якої медіум відтворює в просторі власну подобу). [5]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Katie King & Florence Cook (англійською) . Архів оригіналу за 5 серпня 2009. Процитовано 2 жовтня 2009.
  2. Ectoplasm (occultism) (англійською) . Архів оригіналу за 11 червня 2009. Процитовано 23 вересня 2009.
  3. paranormal.ucoz.ru. Эктоплазма(рос.)
  4. The Sceptic’s Dictionary. Ectoplasm (англійською) . Архів оригіналу за 8 грудня 2009. Процитовано 14 грудня 2009.
  5. Нандор Фодор (1934). Энциклопедия психической науки. D-E. Ectoplasm. Архів оригіналу за 11 травня 2009. Процитовано 1 жовтня 2009.