Екім Кара (сорт винограду)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Екім Кара
Виноград (Vitis)
Виноград «Екім Кара»
Колір шкіри ягодиAвтохтонна червона виноградна
ВидVitis vinifera - Proles orientalis sub-proles caspica Negr.; Vitis Vinifera Linné subsp. Sattiva (De Candolle) Hegi
Також називаєтьсяЕкім Гара, Екім Кара, Укджм Кара, Ехім Кара, Чорний Доктор
ПоходженняКрим, область Судак i Феодосія (Україна Україна)
Інститут плідникаМасандри «Морське», АТ «Сонячна Долина»
Стать квітокжіночий
Номер VIVC23075

Екім Кара — старовинний автохтонний сорт червоного винограду з Сонячної Долини поблизу Судака на півдні Кримського півострова. За своїми морфологічними та біологічними особливостями Екім Кара належать до еколого-географічної групи східних сортів винограду. На міжнародному рівні сорт має VIVC номер 23075 (Vitis International Variety Catalog).[1]

Однойменне кріплене вино «Чорний доктор» виготовляється з винограду сорту Екім Кара, який змішують з іншими місцевими сортами винограду, такими як Кефесія і Джеват Кара. Виноградники розташовані на щебнисто-суглинистих ґрунтах, іноді виноград росте на сланцевих і гравійних ґрунтах в долині.

Етимологія

[ред. | ред. код]
Виноградна лоза Екім Кара з насінням і квітами Олександра Олександровича Іванова (винороб) (1870–1946)

Етимологія з кримськотатарської мови. Екім (крим. ekim, эким) – доктор, лікар. Кара (крим. qara, къара) – чорний.

Ампелографічна сортова характеристика

[ред. | ред. код]
Виноградники Судакської долини

Молода лоза

[ред. | ред. код]

Довжина близько 18-20 см, тім'я злегка опушене, краї верхівки світло-рожеві. Верх і низ перших двох листків світло-рожеві з коричневим відтінком і легкими м'якими короткими волосками. На наступних листках ці особливості майже зникають, і листя стає світло-зеленим. Для молодого пагона сорту характерна округла форма листя і їх слабкі надрізи (розсічення).

Однорічний пагін винограду

[ред. | ред. код]

Міжвузля світло-сіро-жовті, борозенчасті. Вузли добре помітні та мають трохи темніший колір, ніж міжвузля. Листя середнього розміру (16 см завдовжки, 14-15 см завширшки), округлі, злегка розсічені, трилопатеві, майже цілокраї. Листова пластинка дрібно-пузирчаста, злегка хвиляста, воронкоподібна, жилки листя бузково-рожеві, кінцева частка прямокутна, рідше тупа. Верхні виїмки дрібні, відкриті, щілиноподібні або мають форму зворотного кута. Нижні насічки відсутні або відкриті у вигляді вхідного кута. Вирізка на черешку закрита вузьким еліптичним отвором і помітним перекриттям часток, часто без отвору, рідше відкрита, ліроподібна із загостреним дном. Зубчики на кінцях часток і крайові зубчики дрібні куполоподібні. На нижній стороні листя вздовж жилок розташовані дрібні щільні щетинисті волоски, схожі на павутину. Черешки бордові, коротші або рівні центральній жилці.

Цвітіння

[ред. | ред. код]

Тип квітки функціонально жіночий, має п'ять-шість тичинок з короткими, сильно загнутими донизу тичинками (нитками). Зав'язь вузькоконічний, ребристий і має дуже коротку лопатку. Шрам великий і має форму голови.

Виноград

[ред. | ред. код]
Виноград Екім Кара

Пучка від середнього до великого (16–18 см завдовжки, 12–14 см завширшки), ширококонічні, часто з сильно розрослими частками біля основи (невизначеної форми), середньо щільні або пухкі. Плодоніжка пучка (4–5 см завдовжки) здерев’яніла майже до членика і звисає з членика під прямим кутом. Коли виноград дозріє на стику, він легко відламується. Ніжка ягоди (4–5 мм завдовжки) змінюється дископодібною подушечкою бородавок, яка в дозрілому стані червонувата. Ніжка коротка, з червоними жилками, легко відділяється від ягоди.

Виноградна ягода

[ред. | ред. код]

Ягоди середні і великі (15-20 мм в діаметрі), округлі, рідше злегка овальні, чорного кольору. Шкаралупа досить товста, міцна і рясно покрита шаром воску. М'якоть соковита, приємна на смак з хорошою солодкістю і легкою кислинкою. При роздавлюванні ягоди після кількох безбарвних крапель витікає злегка забарвлений сік, колір якого при подальшому роздавлюванні стає все більш насиченим. Їх вага 2-3 грами.

Насіння

[ред. | ред. код]

Два-чотири насіння великі (7,5 мм завдовжки, 4-4,5 мм завширшки), видовжено-овальні, коричневі з червоним відтінком. Сім'язачаток оберненояйцеподібний, звужується до верхівки тіла насінини і вдавлений. Борозни на черевній стороні добре виражені та розходяться догори. Наконечник циліндричний з бородавчастою поверхнею, з тильної сторони скошений і на кінці роздвоєний[2][3].

Інші властивості та характеристики

[ред. | ред. код]
Пляшка врожаю 2003 року «Чорний доктор», (Україна Україна)
«Чорний полковник, (Україна Україна)
 • Відомий приблизно з 1933 року (як технічний сорт винограду) в НДІ виноградарства і виноробства «Магарач», досліджував і використовував для купажу вина Іванов Олександр Олександрович (винороб). Іванов був колишнім учнем відомого винороба Льва Сергійовича Голіцина, і за його рецептом було виготовлено лікерне вино, згодом відоме як «Чорний доктор», основним інгредієнтом якого є виноград Екім Кара.
 • Зокрема сорт Сапераві використовується для запилення Ekim Kara.
 • Цукристість ягід винограду при зборі становить 22 Brix на 100 мл соку, а кислотність на літр становить 6-8 грам.
 • Морозостійкість до -23 градусів Цельсія
 • Термін дозрівання ягід коливається від 130 до 157 днів (пізньостиглі).
 • У зимові місяці лози обрізають на 4-8 бруньок.
 • Збір винограду проводиться вручну
 • Сохне на лозі, не запліснявівши

Синоніми

[ред. | ред. код]
 • Екім Гара
 • Екім Кара
 • Укджм Кара
 • Ехім Кара
 • Чорний Доктор

З позначенням Kefessia (Кефесия) також Kefessia (Doctor's Black) це ще один автохтонний сорт винограду з Судацького регіону, який використовується для купажу в однойменному лікерному вині Black Doctor.

Див. Також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Vitis International Variety Catalogue VIVC. Julius Kühn-Institut (англ.). 2024. Процитовано 18 березня 2024.
 2. Національний інститут винограду і вина «Магарач» (1959) на agrarii-razom.com Сорт ЕКІМ КАРА (виноград, Виноград справжній https://agrarii-razom.com.ua/culture-variety/ekim-kara
 3. Іванов Олександр Олександрович (Эким кара) Аборигенні сорти винограду Криму https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=2974%7C на forum.vinograd.info