Елатери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Елатеригігроскопічні клітини (або структури, що приєднуються до клітин). Завдяки такій особливості їх форма буде змінюватися відповідно до зміни вологості в навколишньому середовищі. Елатери бувають різних форм, але вони завжди пов'язані зі спорами рослин. У рослин, які не мають насіння, функція елатер полягає у розповсюдженні спор на нове місце.

Розтин дозрілої стробіли хвоща, що показує спори з елатерами

У хвощів елатери мають вигляд чотирьох стрічкоподібних виростів до спор. Ці вирости розвиваються із зовнішніго спірального шару спорангію. Під час дозрівання, стрічки відділяються від внутрішньої стінки і залишаються зачіпленими одна за одну. В результаті спори проростають групами, утворюючи хлорофілоносні гаметофіти.

Збільшене зображення дозріваючого спорофіту печіночника
Розтин дозріваючого спорофіту

У печіночників елатерами є клітини, які розвиваються у спорофіті поряд зі спорами. Вони є повними клітинами, як правило, з гвинтовим потовщенням під час дозрівання, що реагує на вміст вологи.

У антоцеротовидних елатери — це розгалужені скупчення клітин, які розвиваються в спорофіт поряд зі спорами. Клітини повні, як правило, без гвинтових потовщень.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Bold, Harold C., Alexopoulos, Constantine J., & Delevoryas, Theodore. (1987). Morphology of Plants and Fungi, (5th ed.). New York: Harper & Row. ISBN 0-06-040839-1.
  • Kenrick, Paul & Crane, Peter R. (1997). The Origin and Early Diversification of Land Plants: A Cladistic Study. Washington, D. C.: Smithsonian Institution Press. ISBN 1-56098-730-8.
  • Біологія: Навч. посіб. / А. О. Слюсарєв, О. В. Самсонов, В.М.Мухін та ін.; За ред. та пер. з рос. В. О. Мотузного. — 3тє вид., випр. і допов. — К.: Вища шк., 2002. — 622 с.: іл.