Елвін Рот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Елвін Рот
Елвін Рот, 2012 рік
Елвін Рот, 2012 рік
Народився 19 грудня 1951(1951-12-19) (66 років)
Нью-Йорк, шт. Н.-Йорк, США
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США
Діяльність економіст, викладач університету
Alma mater Стенфордський університет
Стенфордський університет
Колумбійська школа інженерії та прикладних наук[d]
Галузь економіст
Заклад Стенфордський університет
Гарвардський університет
Університет Піттсбурга
University of Illinois[d]
Науковий керівник Robert B. Wilson[d]
Член Американська академія мистецтв і наук
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з економіки (2012)

Елвін Рот у Вікісховищі?

Елвін Еліот Рот (англ. Alvin Eliot "Al" Roth; нар. 19 грудня 1951) — американський економіст, професор Гарвардського университету, викладає в Гарвардській школі бізнесу. Зробив значний внесок в теорію ігор, теорію моделювання ринку та експериментальну економіку, а також відомий своїм акцентом на застосуванні власної економічної теорії для вирішення реальних господарських проблем[1][2]. У 2012 році разом Ллойдом Шеплі нагороджений Премією Шведського державного банку у галузі економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля за «теорію стійкого розподілу та практику моделювання ринку»[3].

Біографія[ред.ред. код]

Елвін Рот, американець єврейського походження[4], закінчив Колумбійський університет у 1971 році та отримав диплом зі спеціальності «Операційні дослідження». Потім він перейшов у Стенфордський університет, де отримав кваліфікацію магістра та кандидата наук у галузі операційних досліджень у 1973 та 1974 році відповідно[5].

Після закінчення Стенфордського університету, Рот розпочав викладання в університеті Іллінойса, чим займався до 1982 року. До 1998 року був помічником Ендрю В. Меллона, професора з економіки в Університеті Пітсбургу, а згодом перейшов на факультет в Гарварді[6], де залишався аж до свого повернення в Стенфорд у 2012 році[7]. У 2013 році Рот стане повноправним членом факультету в Стенфорді та отримає статус почесного професора Гарварду[8].

Нобелівська премія з економіки 2012 року[ред.ред. код]

У 2012 році разом з Ллойдом Шеплі Елвін Рот отримав Нобелівську премію з економіки за «теорію стійкого розподілу та практику моделювання ринку». Суть їхнього внеску полягає в тому, що учені пояснюють як зробити вибір найкращого способу розподілу обмеженої кількості ресурсів між їх користувачами.

Внесок Елвіна Рота полягає в тому, що він використав математичні алгоритми для розподілу учнів по школах в Нью-Йорку та зведення донорів нирок з реципієнтами. Він придумав метод, який дозволяє старшокласнику вибрати максимально підходящу для нього школу, а школі отримати максимально підходящого учня. Для цього був використаний так званий алгоритм відкладеного схвалення.

Кожен учень вибирає школу, якій він віддає перевагу, порівно з іншими. Школи, які отримують величезну кількість пропозицій, відмовляють учням, які їм не підходять, але не роблять чіткого вибору. Учні вибирають інші школи — в порядку зниження переваг, — які, можливо, закінчуються новими відмовами. Це продовжується доти, доки жоден з учнів не залишиться без позитивної відповіді з якої-небудь школи[джерело?].

Аналогічний метод Рот застосував для вибору реципієнтами донорів нирок.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Елвін Рот на сайті Гарвардської школи бізнесу (англ.)