Електроліти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Електролі́ти (англ. electrolytes, нім. Elektrolyte m pl) — речовини, розплави або розчини котрих проводять електричний струм внаслідок дисоціації на іони, проте самі речовини не проводять електричний струм.

Загальний опис[ред.ред. код]

Прикладами можуть служити розчини електролітів кислот, солей і основ. Електроліти — провідники другого роду, речовини, які в розчині (або розплаві) складаються повністю або частково з іонів, і які мають внаслідок цього іонну провідність.

1) Хімічні речовини або їхні системи, в яких проходження електричного струму зумовлене переміщенням іонів і у випадку постійного струму супроводжується електролізом.

Розрізняють:

У твердих електролітах електропровідність може бути зумовлена рухом:

В розчинах — завдяки електролітичній дисоціації на йони під дією йонізуючого розчинника або в результаті хімічної реакції. За ступенем дисоціації розрізняють сильні та слабкі електроліти. Електроліти є у всіх рідких системах живих організмів, слугують середовищем для проведення хімічних синтезів.

2) Складники рідкого електроліту — речовини, що, самі необов'язково будучи провідниками, здатні утворювати йони внаслідок розчинення в йонізуючих розчинниках (воді, ацетонітрилі, спирті та ін.) або в результаті реакції, чим зумовлюється провідність розчину.

3. Сполука, яка в розтопленому стані або в розчині проводить електричний струм.

4. У хімії води — хімічна сполука, при розчиненні якої у воді утворюються йони, здатні проводити електричний струм.

Трийоновий електроліт[ред.ред. код]

Електролі́т трийо́новийелектроліт, яастки якого внаслідок дисоціації розкладаються на три йони, два катіони і один аніон або два аніони і один катіон. Один моль такого електроліту розпадається на три молі йонів, якими можуть бути два молі катіонів і один моль аніонів або два молі аніонів і один моль кітіонів, напр:

\mathrm{ Mg(NO_{3})_{2} \leftrightarrow Mg^{2+} + NO_{3}^{-}}
\mathrm{Na_{2}S \leftrightarrow 2Na^{2+} + S^{2-}}

Небінарний електроліт[ред.ред. код]

Електролі́т небіна́рнийелектроліт, частки якого розпадаютсяь внаслідок дисоціації на два або більше катіонів і два або більше аніонів. Це значить, що один моль такого електроліту дисоціює на два або більше катіонів і два або більше аніонів, напр:

\mathrm{Al_{2}(SO_{4})_{3} \leftrightarrow 2Al^{3+} + 3SO_{4}^{2-}}
\mathrm{Mg_{3}(PO_{4})_{2} \leftrightarrow 3Mg^{2+} + 2PO_{4}^{3-}}


Дотичні терміни[ред.ред. код]

Електролітичний,(англ. electrolytic, нім. elektrolytisch) — пов'язаний з наявністю електролізу, його застосуванням; До електролітів належать кислоти, основи та майже всі солі.

Електролітична дисоціація — розпад молекул електролітів на йони при розчиненні їх у полярному розчиннику; Наприклад, рівняння дисоціації молекули електроліту KA на катіон K(+) та аніон A(-)в загальному вигляді записується так: KA -> K(+) + A(-)

Електролітична ванна — посудина з розчином, в якій проводять електроліз.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]