Електронний журнал
Електро́нні журна́ли, езини (коротка форма терміну е-журнал) — види періодичних журнальних видань, які публікують у одному з електронних форматів ASCII-текст, HTML, EXE, FLASH або PDF і розповсюджуються через комп'ютери. Зазвичай, у вигляді езинів виходять видання з вузькими цільовими групами читачів.
Визначення терміну[ред. | ред. код]
Електронний журнал є ширшим поняттям для різних його видів, таких як езини, дискові журнали, електронні копії друкованих копій, сайти з періодичним поновленням матеріалів та інші. Електронним журналом може бути будь-який журнал у електронному вигляді, навіть той, що не розповсюджується у мережі.
В англійській мові існує чіткий поділ на e-journal (наукові періодичні видання) та e-magazine (розважальна періодика), а також популярна в англомовному інтернеті назва езин походить від англійського терміну англ. zine — вузькоспеціалізований самовидавний журнал субкультури або спільноти. Термін Езин увійшов у мовний обіг, хоч в Українській мові існує лише термін електронні журнали, що поділяються на підвиди — за методом розповсюдження: мережеві та дискові. Дискові журнали виходили на дисках та касетах. Зараз вони майже припинили своє існування.
Визначення терміну українськими дослідниками[ред. | ред. код]
У наукових роботах українських науковців класифікація електронних журналів виписана детально. Т. Ярошенко визначає: «Електронний журнал — періодичне електронне видання, що є закінченим електронним ресурсом і містить групу електронних документів (статей), що пройшли редакційно-видавничу обробку та призначені для довготривалого зберігання, розповсюдження в комп'ютерних мережах у незмінному вигляді.» Вона обґрунтовує назву оригінальні електронні журнали, щоб відділити їх від електронних копій журналів.[1]
Дослідник Салига П. Г. у своєму дисертаційному дослідженні дає таке визначення: «Мережевий електронний журнал — це самостійне продовжуване електронне видання, що є структурно завершеною групою матеріалів аналітичних жанрів, які пройшли редакційно-видавничу обробку та призначені для розповсюдження в комп'ютерних мережах у незмінному вигляді.»[2]
Історія електронних журналів[ред. | ред. код]
Першими почали виходити у електронному вигляді дискові журнали. У 1978 році виходить на касетах CLOAD magazine. У мережі ARPA виходили дайджести — періодичні збірки повідомлень з форумів BBS. Одним з перших був TCP-IP Digest, що був присвячений уведенню нового протоколу TCP/IP. Першими почала видавати езин команда американських хакерів під назвою CULT OF THE DEAD COW (Культ Мертвої Корови) в 1984 році, який і видають понині. Найвідомішим хакерським езином періоду до HTML був журнал Phrack. Тривалий час тематика таких видань була виключно комп'ютерною. Основною характеристикою езинів, на відміну від інших мережевих ресурсів, — це періодичність виходу (або серіальність). Згодом багато електронних видань перейшли на простіші у користуванні технології, такі як форуми, блоги. Сьогодні переважна більшість езинів має мистецьке та радикально-політичне спрямування. В Україні езини з'явилися у 2005-му році, коли паралельно вийшло два видання — «НАШ» (був аналогом друкованого журналу) та виключно мережевий «Бійцівський клуб» (bklub.ho.ua). В 2007 виходять мистецькі езини Ротт та Дуршлаг.

Приклади електронних журналів[ред. | ред. код]
Прикладами служать телеграфне агентство, що публікує інтернет-новини на німецькому сайті http://www.intern.de Архівовано 3 листопада 2004 у Wayback Machine., українські часописи «Перехід-IV» Архівовано 30 листопада 2004 у Wayback Machine., Станіславівський натураліст Архівовано 30 січня 2009 у Wayback Machine., російське видання на http://www.algo.ru Архівовано 2 листопада 2004 у Wayback Machine., спеціалізоване видання «ІТ-Аналітика» Архівовано 18 березня 2022 у Wayback Machine., що публікує науково-популярні та аналітичні матеріали світу інформаційних технологій.
Іноді електронні журнали поєднуються з допоміжними спеціалізованими базами даних. Наприклад, «El-бухгалтер» поєднує щотижневий електронний журнал, який містить аналітичні матеріали з бухгалтерського обліку, податкового та господарського права, із щоденно оновлюваною базою даних з українського законодавства.
Хакерські езини[ред. | ред. код]
- http://www.cultdeadcow.com/ Архівовано 2 лютого 2008 у Wayback Machine.
- http://www.phrack.org/ Архівовано 13 жовтня 2006 у Wayback Machine.
Мистецькі езини[ред. | ред. код]
Найпоширенішим тематичним різновидом електронних журналів є мистецькі езини.
- http://www.errormagazine.com/ Архівовано 19 січня 2008 у Wayback Machine.
- https://web.archive.org/web/20080112030532/http://www.bastardmagazine.net/
- http://www.vectormagazine.com/ Архівовано 17 січня 2008 у Wayback Machine.
- http://www.juxtapoz.com/ Архівовано 27 жовтня 2007 у Wayback Machine.
- https://web.archive.org/web/20110216212345/http://www.eclecticzine.com/
- http://www.bloodwarsmagazine.com/ Архівовано 5 січня 2008 у Wayback Machine.
- https://web.archive.org/web/20110128014307/http://www.kultmagazine.org/
Українські мистецькі езини[ред. | ред. код]
- http://community.livejournal.com/durchschlag/ Архівовано 24 грудня 2007 у Wayback Machine.
- РОТТ
- Молодіжний журнал «Kult»
Архіви езинів[ред. | ред. код]
- http://www.textfiles.com/magazines/ Архівовано 7 лютого 2009 у Wayback Machine.
- https://web.archive.org/web/20090125183133/http://nethistory.dumbentia.com/archive.html
- http://pdfmag.org/ Архівовано 1 лютого 2009 у Wayback Machine.
- http://community.livejournal.com/ru_zines/ Архівовано 16 березня 2008 у Wayback Machine.
- http://community.livejournal.com/pdf_zines/profile Архівовано 28 червня 2006 у Wayback Machine.
Див також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Ярошенко, Т. О. (2010). Електронні журнали в системі інформаційних ресурсів бібліотеки (українська). Знання. с. 215.
- ↑ Салига, Павло (2014). Дисертація: ТРАНСФОРМАЦІЯ МЕРЕЖЕВИХ ЕЛЕКТРОННИХ ЖУРНАЛІВ ЯК ЯВИЩА МАСОВОЇ КОМУНІКАЦІЇ (українська). Архів оригіналу за 21 січня 2016.
![]() | Ця стаття використовує голі URL-посилання для посилань на джерела, що може призвести до загниття посилань[en]. |