Ельблонзький канал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аерознімок, що показує ділянку волоку

Острудсько-ельблонзький канал (пол. Kanał Elbląski, нім. Oberländischer Kanal) — канал поблизу польського міста Ельблонг, поєднує Ілавське поозер'я (систему озер в околицях міст Ілава й Оструда) з Віслинською затокою Балтійського моря. Цілком розташований у межах Вармінсько-Мазурського воєводства. За опитування «Газети Виборчої», проведеним 2007 року, визнаний одним із семи чудес Польщі[1].

Історія[ред. | ред. код]

Пам'ятник інженеру Стеєнке

Територія, де розташований канал, відійшла до Польщі від Німеччини за Потсдамським договором 1945 року. Ідея поєднати багаті озера (разом їх налічується близько 9000) з Віслинською затокою виникла у німців давно, але проблема полягала в тому, що на відносно короткій ділянці — 9,6 км перепад висоти становив близько 99,5 м, тому будувати шлюзи було неможливо.

Проект каналу розробив прусський інженер Георг Якоб Стеєнке 1825 року, який працював при дворі Фрідріха I та Фрідріха II. Проект мав на меті будівництво водного шляху для господарського з'єднання Східної Пруссії з Балтикою.

Утім, той проект чекав свого часу майже 20 років (1825–1844), ніхто не ставав до його фінансування. Після тривалих поневірянь Стеєнке домігся аудієнції у короля, де й виклав свою ідею. Король сприйняв ідею прохолодно, але тим не менше, реалізація проекту почалась 1848 року — спочатку знизили рівень озер в середньому на 2 м, будували на них шлюзи. Основні роботи завершились до 1852 року. Остаточно роботи було завершено 1860.

За часів Другої світової війни канал було зруйновано, але вже 1947 каналом пройшов перший туристичний пароплав.

Опис[ред. | ред. код]

Один з фунікулерів у каналі
Вид на канал

Довжина головного ходу каналу складає 82 км. Окрім того, канал має кілька відгалужень, а саме:

Найбільш незвичайна частина каналу, завдяки якій він набув відомості — невелика ділянка (9,6 км) зі значним перепадом висоти (понад 100 метрів). На тій ділянці зведено систему з п'яти суднопідіймачів, що перевозять судна сушею. За принципом дії суднопідіймач нагадує фунікулер. Суднопідіймачі донині рухаються за допомогою оригінальних гідравлічних механізмів, що збереглись з часів будівництва каналу. Також канал має два шлюзи.

Канал пропускає невеликі судна водотоннажністю до 50 тонн.

Пасажирське судноплавство каналом здійснює пароплавство Żegluga Ostródzko — Elbląska (Острудсько-Ельблонзьке пароплавство). Канал також відкритий для проходу приватних суден, яхт і катерів.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wyniki naszego plebiscytu: oto siedem cudów Polski. Архів оригіналу за 2015-03-18. Процитовано 2015-06-14. 

Джерела[ред. | ред. код]