Елізабет Голмс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Елізабет Голмс
англ. Elizabeth Holmes
Голмс на TechCrunch Disrupt San Francisco (2014 рік)
Голмс на TechCrunch Disrupt San Francisco (2014 рік)
При народженні: англ. Elizabeth Anne Holmes
Народження: 3 лютого 1984(1984-02-03)[1] (39 років)
  Вашингтон, США
Громадянство: США
Кар'єра
Theranos Засновниця та генеральний директор
Нагороди / премії
Освіта Стенфордський університет[2] і St. John's Schoold
Статки банкрут
CMNS: Елізабет Голмс у Вікісховищі

Елізабет Голмс (англ. Elizabeth Anne Holmes; нар. 3 лютого 1984, Вашингтон, США) — американська підприємниця, засновниця скандальної збанкрутілої компанії Theranos, яку 2018 року викрили у шахрайстві.

2003 року Елізабет Голмс заснувала компанію Theranos з метою випустити компактний аналізатор крові, здатний швидко проводити складні аналізи з невеликого об'єму крові (наприклад, краплі, взятої з пальця). Постійні заяви щодо прогресу та інноваційних розробок у царині аналізу крові призвели до величезних інвестицій в компанію Голмс і надзвичайно високих оцінок її вартості[3][4]. 2015 року статки Голмс оцінювали в $4,5 млрд., а журнал Forbes помістив її на перше місце в списку найбагатших жінок Америки, що досягли успіху самостійно[5]. Проте обіцяні аналізатори крові так і не надійшли в продаж. Журналісти та наглядові органи США провели серію розслідувань, внаслідок яких діяльність Голмс та її партнерів з Theranos визнали шахрайством. Це призвело до падіння вартості акцій компанії та банкрутства самої Елізабет Голмс[6]. 2016 року журнал Fortune назвав Голмс одним із найбільших розчарувань серед світових лідерів[7].

Життєпис[ред. | ред. код]

Елізабет Голмс народилася у Вашингтоні, в сім'ї федерального чиновника і співробітниці конгресу США. Коли Елізабет було 9 років, сім'я переїхала до Г'юстона. Там вона відвідувала школу Сент-Джон[8]. Опісля, Елізабет деякий час жила в Китаї. Під час навчання в середній школі вона зацікавилася комп'ютерним програмуванням і розпочала свій перший бізнес, продаючи компілятори C++ в китайські університети[9].

Зі слів Голмс, вона з дитинства хотіла лікувати людей, але не витримувала вигляду крові та голок. 2002 року Голмс вступила до Стенфордського університету на хімічну інженерію[10]. Через рік вона кинула навчання і з дозволу батьків використала накопичені ними гроші на навчання як стартовий капітал для заснованої нею компанії Theranos[11].

2019 року Голмс вийшла заміж за Біллі Еванса[12]. Подружжя мешкає в Сан-Франциско[13].

Theranos[ред. | ред. код]

Заснування[ред. | ред. код]

Голмс заснувала компанію Real-Time Cures в Пало-Альто, штат Каліфорнія, з метою «демократизації охорони здоров'я»[14]. Голмс описала свій страх перед голками як мотивацію для створення технології аналізу крові, що використовувала б лише невелику кількість крові[15]. Коли Голмс презентувала ідею зібрати «величезну кількість даних з кількох крапель крові, взятих з пальця» своїй професорці медицини Філіс Ґарднер зі Стенфорда, та відповіла, що ця ідея не спрацює. Декілька інших професорів-медиків сказали Елізабет те саме[16]. Однак Голмс не здалася, і їй вдалося заручитися підтримкою декана Школи інженерії Стенфорда — Ченнінґа Робертсона[16].

2003 року Голмс перейменувала компанію в Theranos (поєднання англійських слів «therapy» і «diagnosis»)[17]. Робертсон став першим членом правління компанії і відрекомендував Голмс венчурним капіталістам[18].

Інвестиції та зростання[ред. | ред. код]

Голмс була шанувальницею співзасновника компанії Apple Стіва Джобса і свідомо копіювала його стиль, часто вдягаючи чорну водолазку, як це робив Джобс[19]. Під час більшості своїх публічних виступів вона говорила глибоким баритоном, хоча колишній співробітник Tharanos твердив згодом, що її природний голос був на кілька октав вищим[20]. В інтерв'ю з Мойрою Ґанн 2005 року Голмс спілкувалася набагато вищим голосом, ніж у її пізніших виступах[21][22]. Тим часом її родина твердила, що баритон Елізабет справжній[23].

До грудня 2004 року Голмс зібрала $6 млн. інвестицій[18]. На кінець 2010 року Theranos мала понад $92 млн. венчурних інвестицій[24].

Голмс керувала Theranos в «режимі повної секретності»: без прес-релізів або навіть вебсайту компанії аж до вересня 2013 року, коли компанія оголосила про партнерство з Walgreens з метою запуску в магазинах центрів збору крові[25].

Увага преси зросла 2014 року, коли Голмс з'явилася на обкладинках журналів Fortune, Forbes, T: The New York Times Style Magazine та Inc[26]. Forbes визнав Голмс наймолодшою у світі мільярдеркою, що досягла успіху самостійно і помістив її на 110 місце у рейтингу Forbes 400 2014 року[27]. Компанію Theranos оцінювали в $9 млрд. і на той час вона зібрала понад $400 млн. венчурних інвестицій[28].

Крах[ред. | ред. код]

Фото Елізабет Голмс з прес-кіту компанії Theranos (2016 рік)

Восени 2015 року компанія опинилася в центрі скандалу. В низці публікацій розкритикували аналізи Theranos як несертифіковані, і те, що компанія використовує стандартні технології проведення аналізів замість унікальних (як було проголошено), а також видає помилкові результати аналізів[29]. Першими почали досліджувати несправжність аналізів Tharanos професори медичних досліджень Джон Іоаннідіс та Елефтеріос Діамандіс і репортер-розслідувач Джон Керрейру із The Wall Street Journal. The Washington Post долучилася до критики компанії, зазначивши, що 2012 року Міністерство оборони США, яке зацікавилося аналізами Theranos, виявило проблеми з аналізами і збиралося подати запит в Управління з контролю за продуктами та ліками. Голмс попросила генерала Джеймса Меттіса втрутитися. Той заступився за компанію і через рік став членом ради директорів компанії[30].

2015 року, за версією журналу Entrepreneur, Голмс очолила список найгірших підприємців[31]. Голмс була змушена визнати, що після 10 років розробки її винаходи не працюють, а недоліки в дослідженнях потрібно було усунути значно раніше. Голмс планувала перебудувати лабораторію з нуля, щоб не допустити помилкових аналізів надалі[32].

За повідомленням газети New York Times, регулятори (Medicare і Medicaid) представили звіт обсягом 121 сторінка з описом численних порушень, виявлених під час перевірки лабораторії: починаючи з використання некваліфікованого персоналу і недотримання температурного режиму для зберігання зразків крові і закінчуючи наданням пацієнтам результатів аналізів, точність яких була недостовірною. Наприклад, за період з квітня по вересень 2015 року обладнання Theranos не видавало достовірних аналізів, що не завадило лабораторії вислати результати аналізу 81 пацієнту. У низці випадків неможливо було встановити, на якому обладнанні отримано результати, оскільки разом з власним обладнанням Theranos використовували обладнання Siemens. У доповіді йдеться, що результати власних аналізів Theranos не повинні відрізнятися від загальноприйнятих більш ніж на 20 %. Водночас випадкова вибірка показала, що результати Theranos відрізняються від еталонних на 21-146 %[33].

Компанія зіткнулася з низкою юридичних і комерційних позовів з боку медичних установ, інвесторів, Комісії з цінних паперів та бірж США, державних адвокатів, колишніх бізнес-партнерів, пацієнтів тощо[34]. На червень 2016 року статки Голмс знизилися з $4,5 млрд. до нуля.[35]

2015 року, на піку свого розвитку, компанія Theranos налічувала понад 800 працівників[36]. У жовтні 2016 року було звільнено 340 працівників та ще 155 працівників — у січні 2017 року[37]. 5 вересня 2018 року компанія оголосила, що розпочала процес офіційного розпуску, а решту коштів та активів розподілять між кредиторами[38].

14 березня 2018 року Комісія з цінних паперів і бірж США звинуватила компанію Theranos, її очільницю Елізабет Голмс і колишнього президента компанії Рамеша Балвані у «масовому шахрайстві»[39]. В одному з розділів скарги твердиться, що 2014 року Голмс неправдиво заявляла про те, що щорічний дохід компанії становить $100 млн., що в тисячу разів перевищує фактичну цифру — $100 тис.[40]. Голмс погодилася сплатити штраф у розмірі $500 тис., повернути решту 18,9 млн. акцій, якими вона володіла та відмовитись від контролю над компанією. Їй також на десять років заборонили бути посадовою особою чи директоркою будь-якої публічної компанії[41]. Згідно з цією угодою, якщо компанію Theranos продадуть або ліквідують в інший спосіб, Голмс не отримає прибутку від власності, поки інвесторам та іншим привілейованим акціонерам не повернуть понад $750 млн. Голмс не визнала і не спростувала звинувачення з боку Комісії з цінних паперів та бірж США[42]. 15 червня 2018 року прокурор США в Північному окрузі Каліфорнії оголосив обвинувальний акт Голмс щодо фальсифікацій і змови. Відбір присяжних для судового розгляду має розпочатися 28 липня 2020 року, а суд — у серпні 2020 року[43].

США проти Голмс та ін.[ред. | ред. код]

31 серпня 2021 року,[44] після затримки через COVID-19 і вагітність Голмс, розпочалася судова справа.[18] У разі доведення провини Голмс їй загрожувало до 20 років в'язниці, штраф $250,000 і виплати за кожен підроблений тест.[44][45]

3 січня 2022 року Голмс визнали винною загалом за чотирма звинуваченням з 11, які їй висували. Ще за чотирма пунктами її виправдали, щодо трьох присяжні не дійшли згоди. Суд не ухвалив рішення щодо терміну ув'язнення[46].

18 листопада 2022 року Федеральний суд Каліфорнії присудив Голмс 11 років і три місяці ув'язнення; у зв'язку з другою вагітністю відбувати покарання вона має з 27 квітня 2023 року. Її партнера Рамеша Балвані судили окремо і також визнали винним у шахрайстві, вирок йому мають оголосити пізніше[47].

Особисте життя[ред. | ред. код]

Голмс мала романтичні стосунки з Рамешем Балвані, індуїстом пакистанського походження, який іммігрував до Індії, а потім до США[20]. Вони познайомилися 2002 року, коли Елізабет було 18 років, й вона ще навчалась у школі. Він був на 19 років старшим за неї і на той час одруженим з іншою жінкою[48]. Проте 2002 року Балвані розлучився зі своєю дружиною[49] і 2003 року розпочав роман з Голмс, приблизно тоді, коли вона кинула коледж[48]. Хоча Балвані офіційно не був членом компанії аж до 2009 року, коли став головним операційним директором Theranos, він активно консультував Голмс щодо управління підприємством[50]. 2016 року, на хвилі розслідувань, він покинув Theranos за незрозумілих обставин. Голмс твердить, що вона звільнила його, але Балвані зазначає, що він пішов за власним бажанням[50].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Encyclopædia Britannica
 2. http://nyti.ms/26mZ7Uo
 3. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 20 травня 2020. 
 4. Abelson, Reed (24 квітня 2016). Theranos’s Fate Rests With a Founder Who Answers Only to Herself. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 8 листопада 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 5. Releases, Forbes Press. Forbes Announces Inaugural List Of America's 50 Richest Self-Made Women. Forbes (англ.). Архів оригіналу за 9 вересня 2018. Процитовано 20 травня 2020. 
 6. Herper, Matthew. From $4.5 Billion To Nothing: Forbes Revises Estimated Net Worth Of Theranos Founder Elizabeth Holmes. Forbes (англ.). Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 7. The World's 19 Most Disappointing Leaders. Fortune (англ.). Архів оригіналу за 21 квітня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 8. Abelson, Reed; Creswell, Julie (19 грудня 2015). Theranos Founder Faces a Test of Technology, and Reputation. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 19 грудня 2015. Процитовано 20 травня 2020. 
 9. This CEO's out for blood. Fortune (англ.). Архів оригіналу за 7 жовтня 2019. Процитовано 20 травня 2020. 
 10. Auletta, Ken. Blood, Simpler. The New Yorker (англ.). Архів оригіналу за 28 жовтня 2019. Процитовано 20 травня 2020. 
 11. Crane, Rachel (16 жовтня 2014). She's America's youngest female billionaire - and a dropout. CNNMoney. Архів оригіналу за 11 серпня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 12. Leskin, Paige. Theranos founder Elizabeth Holmes reportedly got married in secret to hotel heir Billy Evans. Business Insider. Архів оригіналу за 24 вересня 2019. Процитовано 20 травня 2020. 
 13. Warren, Katie. Theranos founder Elizabeth Holmes is reportedly engaged to a 27-year-old hotel heir. Here's what we know about their relationship.. Business Insider. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 20 травня 2020. 
 14. Arrillaga-Andreessen, Laura (12 жовтня 2015). Five Visionary Tech Entrepreneurs Who Are Changing the World. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 21 травня 2020. 
 15. Roper, Caitlin (18 лютого 2014). This Woman Invented a Way to Run 30 Lab Tests on Only One Drop of Blood. Wired. ISSN 1059-1028. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 21 травня 2020. 
 16. а б Bilton, Nick. Exclusive: How Elizabeth Holmes’s House of Cards Came Tumbling Down. Vanity Fair (англ.). Архів оригіналу за 10 квітня 2017. Процитовано 21 травня 2020. 
 17. Theranos' Elizabeth Holmes: Young entrepreneurs need "a mission". Fortune (англ.). Архів оригіналу за 13 червня 2020. Процитовано 21 травня 2020. 
 18. а б в Auletta, Ken. Blood, Simpler. The New Yorker (англ.). Архів оригіналу за 28 жовтня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 19. O'Brien, Sara Ashley (21 травня 2018). 'Bad Blood' explores the culture inside disgraced startup Theranos. CNNMoney. Архів оригіналу за 31 березня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 20. а б Керрейру, Джон (2019). Книга «Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини» (українською). BookChef. с. 464. ISBN 978-617-7561-15-5. 
 21. FM, Player. Episode 18-999 Unedited 2005 Interview With Elizabeth Holmes Recorded At KQED In San Francisco BioTech Nation Radio podcast. player.fm (англ.). Архів оригіналу за 14 вересня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 22. Leskin, Paige. Theranos founder Elizabeth Holmes used a deep baritone voice at almost all times, but former insiders say it was faked. Business Insider. Архів оригіналу за 12 лютого 2020. Процитовано 21 травня 2020. 
 23. Desta, Yohana. Theranos Founder Elizabeth Holmes’s Family Swears Her Deep Voice Is Real. Vanity Fair (англ.). Архів оригіналу за 21 березня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 24. Weisul, Kimberly (16 вересня 2015). How Playing the Long Game Made Elizabeth Holmes a Billionaire. Inc.com. Архів оригіналу за 14 грудня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 25. Holmes is where the heart is. The Economist. ISSN 0013-0613. Архів оригіналу за 13 травня 2018. Процитовано 21 травня 2020. 
 26. Kulwin, Noah (26 жовтня 2015). Theranos CEO Elizabeth Holmes's Five Best Cover Story Appearances, Ranked. Vox (англ.). Архів оригіналу за 13 квітня 2019. Процитовано 21 травня 2020. 
 27. Kroll, Luisa. From Bad To Worse: Forbes 400's Biggest Drop-Off Elizabeth Holmes Announces More Grim News. Forbes (англ.). Архів оригіналу за 12 лютого 2020. Процитовано 21 травня 2020. 
 28. Elizabeth Holmes - Forbes. web.archive.org. 21 жовтня 2014. Архів оригіналу за 21 жовтня 2014. Процитовано 21 травня 2020. 
 29. История Theranos показала, что не каждый модный стартап – новая Apple. Ведомости (рос.). Архів оригіналу за 29 травня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 30. reporterEmailEmailBioBioFollowFollowReporter, Carolyn Y. Johnson closeCarolyn Y. JohnsonScience. E-mails reveal concerns about Theranos’s FDA compliance date back years. Washington Post (англ.). Архів оригіналу за 29 травня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 31. Tobak, Steve (25 квітня 2016). Why Theranos CEO Elizabeth Holmes Should Be Banned. Entrepreneur (англ.). Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 32. Imbert, Fred (18 квітня 2016). Theranos CEO 'devastated' amid lab testing issues. CNBC (англ.). Архів оригіналу за 1 липня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 33. Pollack, Andrew (31 березня 2016). Report Shows Theranos Testing Plagued by Problems. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 20 травня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 34. Ableson, Reed; Pollack, Andrew (18 квітня 2016). Theranos Under Federal Criminal Investigation, Adding to Its Woes. The New York Times. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 19 червня 2019. 
 35. Herper, Matthew (1 червня 2016). From $4.5 Billion To Nothing: Forbes Revises Estimated Net Worth of Theranos Founder Elizabeth Holmes. Forbes. Архів оригіналу за 16 грудня 2019. Процитовано 1 червня 2016. 
 36. Carreyrou, John (11 квітня 2018). Theranos Lays Off Most of Its Remaining Workforce. Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Архів оригіналу за 16 червня 2018. Процитовано 20 травня 2020. 
 37. Vincent, James (9 січня 2017). Theranos starts 2017 by firing 40 percent of its staff. The Verge (англ.). Архів оригіналу за 16 червня 2018. Процитовано 20 травня 2020. 
 38. Carreyrou, John (5 вересня 2018). Blood-Testing Firm Theranos to Dissolve. Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Архів оригіналу за 14 квітня 2020. Процитовано 20 травня 2020. 
 39. della Cava, Marco (14 березня 2018). She was 'the next Steve Jobs.' Now, Theranos founder Elizabeth Holmes is charged with fraud. USA Today. Архів оригіналу за 15 березня 2018. Процитовано 20 травня 2020. 
 40. Aiello, Chloe (14 березня 2018). Theranos president exaggerated the company's revenue by 1,000 times to investors, says SEC. CNBC. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 19 червня 2019. 
 41. Thomas, Katie (14 березня 2018). Elizabeth Holmes, Theranos C.E.O. and Silicon Valley Star, Accused of Fraud. The New York Times. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 19 червня 2019. 
 42. Salzman, Avi. Theranos: From Unicorn Hype to 'Massive Fraud'. Barron's. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 19 червня 2019. 
 43. Theranos founder Elizabeth Holmes to stand trial in 2020. TechCrunch (амер.). Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 30 червня 2019. 
 44. а б U.S. v. Elizabeth Holmes, et al.. www.justice.gov (англ.). 21 червня 2021. Архів оригіналу за 19 грудня 2021. Процитовано 29 липня 2021. 
 45. Electronic Case File Entry No. 756 [Архівовано 5 жовтня 2021 у Wayback Machine.], login required
 46. США: засновницю стартапу Theranos визнали винною в шахрайстві. Радіо Свобода (українською). 4 січня 2022. Процитовано 23 листопада 2022. 
 47. Засновниця Theranos Елізабет Голмс отримала 11 років за шахрайство. BBC News (українською). 19 листопада 2022. Процитовано 23 листопада 2022. 
 48. а б Theranos Inc.’s Partners in Blood - WSJ. archive.vn. 18 травня 2018. Архів оригіналу за 18 травня 2018. Процитовано 23 травня 2020. 
 49. Keiko Fujimoto Vs Ramesh Balwani | Court Records — UniCourt. web.archive.org. 12 січня 2019. Архів оригіналу за 12 січня 2019. Процитовано 23 травня 2020. 
 50. а б Theranos Inc.’s Partners in Blood - WSJ. archive.vn. 18 травня 2018. Архів оригіналу за 18 травня 2018. Процитовано 23 травня 2020. 

Джерела[ред. | ред. код]