Елізабет Фрай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Елізабет Фрай
Elizabeth Fry
Elizabeth Fry by Charles Robert Leslie.jpg
Ім'я при народженні Елізабет (Бетсі) Герні
Народилася 21 травня 1780(1780-05-21)
Норвіч, Велика Британія Велика Британія
Померла 12 жовтня 1845(1845-10-12) (65 років)
Ремсгейт, Англія
·інсульт[1]
Громадянство
(підданство)
Flag of the United Kingdom.svg Сполучене Королівство
Діяльність медична сестра, філантроп, авторка щоденника, політикиня, суфражистка
Відома завдяки соціальна активістка
Знання мов англійська[2]
Рід Gurney familyd
Батько John Gurneyd[1]
Мати Catherine Belld[3][1]
Брати, сестри
У шлюбі з Джозеф Фрай
(1800—1845)
Діти (11) 11 дітей

Елі́забет Фрай (англ. Elizabeth Fry; при народженні — Елізабет Герні, англ. Elizabeth Gurney); 21 травня 1780, Норвіч, Англія — 12 жовтня 1845, Ремсгейт) — англійська соціальна активістка, реформатор тюремної системи Англії, відома як «ангел тюрем». Ім'ям Елізабет Фрай названі численні благодійні товариства у Великій Британії та інших країнах Співдружності.

Біографія[ред. | ред. код]

Елізабет Герні народилася у Норвічі в родині квакерів, була п'ятою з одинадцяти дітей. Батько, Джон Герні був успішним бізнесменом, банкіром; мати теж походила з родини банкірів, засновників банку Барклейс, однак померла, коли Елізабет було лише 12 років. У серпні 1800 року вона вийшла заміж за лондонського банкіра і бізнесмена Джозефа Фрая (1777—1861). У шлюбі народилося 11 дітей.

Під впливом проповідей американського проповідника Вільяма Сейвері у 1813 році Елізабет Фрай почала займатися благодійною діяльністю, відвідала жіночу в'язницю в Ньюгейті, де була зворушена жахливим станом в'язнів і почала клопотати про кращі умови утримання в'язнів. Зокрема, завдяки їй, була проведена нова класифікація злочинів і злочинців, був впроваджений жіночий нагляд над ув'язненими жінками, були покращені умови для релігійного та світського життя в'язнів, освіти. Поступово, нові критерії утримання в'язнів поширилися на інші в'язниці країни.

У своєму родовому маєтку Елізабет Фрай своїм коштом заснувала школу для дівчаток-сиріт, роками пізніше і школу для дітей в'язнів тюрем у Лондоні. У 1817 році разом з 12-ма іншими жінками заснувала «Асоціацію для реформування жіночих в'язнів у місті Ньюгейт». Пізніше, ця асоціацію перетворили у загальнонаціональну організацію, яка стала першою благодійною жіночою організацією. Виступала у комітетах парламенту Великої Британії з доповідями про умови утримання жінок-в'язнів, займалась лобіюванням політиків у справах утримання жінок. у 1820 році заснувала нічний притулок для бездомних у Лондоні. У 1822 році парламент ухвалив реформу тюремної системи завдяки клопотанню Фрай і її прихильників.

Елізабет Фрай відвідувала лікарні та в'язниці також в Ірландії у 1827 році, де опікувалася умовами утримання психічно хворих пацієнтів. Фрай відвідувала кожне судно, яке перевозило засуджених злочинців до Австралії і наполягала на кращих умовах перевезення в'язнів. Під час відвідин Франції у 1838 році зустрічалася з чиновниками пенітенціарної системи країни, отримала дозвіл на відвідування всіх в'язниць у Франції, після чого підготувала докладний звіт і пропозиції реформ. У 1840 році Елізабет Фрай відкрила школу медсестер. Померла 12 жовтня 1845 року.[5]

Значення[ред. | ред. код]

Ще за життя Елізабет Фрай її благодійна діяльність була широко відома у суспільстві. Королева Вікторія зустрічалася з нею декілька разів і жертвувала кошти для її проектів. Після смерті Фрай, за ініціативи мерії Лондона було відкрите перше товариство Елізабет Фрай із нічним притулком, школою для сиріт та іншими благодійними установами. Благодійні асоціації імені Елізабет Фрай заснували у багатьох різних містах Великої Британії, Канади та інших країнах. Англійська поетеса Елізабет Річардс у 1918 році присвятила їй поему: «Елізабет Фрай, ангел тюрем». У 2003 році зображення Елізабет Фрай також з'явилося на 5-фунтових банкнотах Великої Британії.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]